
SPREEWALD – NIEMIECKA WENECJA

Gdzie będziemy? Co zobaczymy?
- rejs szprewaldzką łodzią po labiryncie lasów i kanałów rezerwatu
- Lehde - skansen i zagrody serbołużyckie, okazja do skosztowania miejscowych destylatów.
- Lübbenau:
- spacer po historycznym centrum miasteczka
- czas na zakup lokalnych szprewaldzkich produktów (ogóry i inne) oraz pamiątek
- Park Branitz- wycieczka z przewodnikiem:
- Pałac Branitz – zwiedzanie wnętrz (audioguide)
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km
Termin
7 czerwiec 2025
POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie. Przygotowaliśmy kolejną
niemiecką wyprawę w wiosennej, słonecznej
aurze.
Oto Spreewald- niemiecka Wenecja. Od
1991 roku stanowi rezerwat biosfery UNESCO. To piękna zielona
kraina poprzecinana strumykami i kanałami, a naszym gwoździem programu-
wycieczka łodziami szprewaldzkimi po malowniczych kanałach rezerwatu. Tu czas
płynie zdecydowanie wolniej, a jego rytm wyznacza sama Szprewa. Podczas rejsu możliwość
skosztowania tradycyjnych ogórków i ogórczanych napojów. Cudownie, bajecznie,
sielsko…
Ponadto będziemy w Lehde oraz
Lübbenau, zwiedzimy skansen, stare miasto i wpadniemy na regionalny ryneczek.
Odetchniemy i pobieżamy w gościnę do naszego dobrego znajomego znanego
Busowiakom z Bad Muskau… Zaczniemy
od piramid i pałacu w parku Branitz, stworzonym przez księcia Hermanna von
Pücklera - zapalonego ogrodnika, podróżnika i awanturnika.
Och, takiej sielankowej wyprawy
pozazdroszczą Wam wszyscy sąsiedzi i znajomi
Pytacie czy można o tym wyjazdowym
kwiatuszku opowiadać znajomym? Oczywiście, rozgłaszajcie. Spieszcie się z
zapisami, jak wiecie majonez nie jest z gumy
Plan wyjazdu:
- 6:00 wyjazd, Orlen- Górczyn, ul. Zgoda, Poznań
- rejs szprewaldzką łodzią po labiryncie lasów i kanałów rezerwatu
- podczas rejsu możliwość degustacji ogórków i innych „wiejskich” rarytasów
- Lehde - skansen i zagrody serbołużyckie, okazja do skosztowania miejscowych destylatów
- Lübbenau:
- wspólny spacer po historycznym centrum miasteczka
- czas na zakup lokalnych szprewaldzkich produktów (ogóry i inne) oraz pamiątek
- Pałac Branitz – zwiedzanie wnętrz (audioguide)
- Park Branitz- wycieczka z przewodnikiem (obiekty z zewnątrz):
- Dom wartownika
- Dom Dżentelmena
- Stajnie książęce
- Kuźnia parkowa
- Różana altanka
- Kurhan
- Piramida ziemna
- ·Historyczne ogrodnictwo Pałacu
- Folwark
- Góra z kulą
- Rodzinny cmentarz
- ok. 23:15 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn, ul. Zgoda)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
A konkretniej…
Spreewald – kraina geograficzna Łużyc Dolnych, jedyna w swoim rodzaju atrakcja przyrodnicza Brandenburgii. Przedstawia sobą unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno – dolinowego. Cechuje go niepowtarzalne piękno dzikiej przyrody. O znaczeniu tych siedlisk świadczy fakt, że teren ten został w 1991 roku wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Gęsta sieć dwustu drobnych kanałów i strumieni, stanowiących tradycyjny system irygacji, przecina cały ten teren. Całkowita długość kanałów osiąga aż 1300 kilometrów. Kanały przecinają się i krzyżują, aby chwilę potem zacząć intensywnie meandrować. Niemiecka Wenecja, wodny labirynt, Wenecja Brandenburgii… musimy przyznać, że Spreewald nazywany jest tak w pełni zasłużenie! Płynąc, mija się łąki, pastwiska i lasy oraz zadbane wioski z drewnianymi chatami krytymi słomą lub trzciną, które świadczą o osadnictwie słowiańskim na tym terenie, sięgającym VI wieku. Mieszkający tutaj Serbołużyczanie przez swój język, przepiękne stroje ludowe i zwyczaje nadają regionowi swoisty charakter.
Wycieczka do Spreewaldu to wspaniały pomysł. Ujrzycie, iż każdy dom i gospodarstwo ma swój mały port i łódkę, którą mieszkańcy zbierają żniwa z pól, ale też codziennie „dostarczają” dzieci do szkoły.
Degustacja ogórków i rejs wyjątkową płaskodenną łodzią są po prostu nadzwyczajne! Szprewaldzkie dłubanki są takie same jak tysiąc lat temu, pozwól się ponieść falom Szprewy i fantastycznym wodnym opowieściom. Świergot ptaków i niespieszny rejs sprawią, że wrócisz wypoczęty i zadowolony!
Lübbenau to miasto przejażdżek łodzią i słynnych szprewaldzkich ogórków. Będąc tu, koniecznie spróbuj specjału tych okolic: szprewaldzkich ogórków kwaszonych oraz wybierz się na długi rejs łodzią po romantycznych kanałach Szprewy. Wiele stracisz nie widząc pięknego, zabytkowego centrum miasta z jego malowniczymi uliczkami i eleganckimi sklepami. Wśród produktów znajdują się popularne ogórki konserwowe, ogórki kiszone, ogórki musztardowe i kiszona kapusta i wiele innych oraz charakterystyczne piwo ogórkowe.
Skansen w Lehde stanowi wyjątkowe muzeum i gwarantuje niezapomniane przeżycia. W zabytkowych, serbołużyckich zagrodach wiejskich dowiemy się, jak mieszkali i żyli mieszkańcy Szprewaldu w XIX wieku. To obowiązkowy punkt programu podczas pobytu w Szprewaldzie! Tu też czas wolny na kawę i odpoczynek w niezwykłej scenerii. Obiecujemy, „utoniecie” w zachwycie :)
Ale to nie wszystko. Obejrzymy jeszcze…
Ale to nie wszystko. Obejrzymy jeszcze…
Branitz - Park i Pałac księcia Pücklera, jednego z najznamienitszych niemieckich projektantów ogrodów XIX wieku. Centrum założenia stanowi pałac z zabudowaniami gospodarczymi oraz rozległy park ze słynnymi piramidami ziemnymi na środku sztucznego jeziora
Park Branitz z piramidami. Założenie parkowe książę von Pückler rozpoczął od analizy wykorzystania wysokich wód gruntowych i położonej w pobliżu rzeki Sprewy. Zależało mu na odpowiednim nawodnieniu parku. Wykopano kanały i jeziora, które uprawnym wcześniej polom nadały całkiem nowe oblicze. Dzięki delikatnie zakrzywionej rzeźbie terenu, jeziorom i nurtom wodnym poprowadzonym z wielką elegancją oraz wyjątkowej kompozycji drzew, Park Branitz jest ważnym punktem dla rozwoju sztuki ogrodnictwa krajobrazowego i stał się zabytkiem na światowym poziomie.
Cudami tu są dwie Piramidy ziemne, będące wspomnieniem orientalnej podróży Pücklera. Jednak Pückler wziósł Piramidy nie jak Egipcjanie z kamieni, ale usypał z ziemi, którą następnie zazielenił. Należą one do najważniejszych elementów romantycznej sztuki ogrodnictwa w Niemczech.
Kurhan (Tumulus), stojąca na środku jeziora i całkowicie porośnięta winoroślą, jest od 1871 roku miejscem pochówku księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Tam też w 1884 roku został przeniesiony grób jego żony i partnerki życia – księżnej Lucie Pückler). Tę niesamowitą historię (jak i wiele innych) usłyszymy z ust naszego ulubionego przewodnika.
Kurhan (Tumulus), stojąca na środku jeziora i całkowicie porośnięta winoroślą, jest od 1871 roku miejscem pochówku księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Tam też w 1884 roku został przeniesiony grób jego żony i partnerki życia – księżnej Lucie Pückler). Tę niesamowitą historię (jak i wiele innych) usłyszymy z ust naszego ulubionego przewodnika.
Pałac Branitz leży w sercu parku krajobrazowego, jak szlachetny klejnot oprawiony w ogrody. Ten późnobarokowy Pałac został przebudowany przez księcia Pücklera od 1846 roku. Bogato zdobione wnętrza dają wrażenie niezwykłego życia, jakie prowadził książę Pückler, znany wielu także z tego, że kompozycja lodów nosi jego imię. Książę Pückler był jedną z najbardziej pasjonujących postaci XIX wieku, znanym spełnionym pisarzem, podróżnikiem przez kraje Orientu, dandysem, uwodzicielem, błyskotliwym towarzyszem oraz miłośnikiem wykwintnych potraw.
Dbano wówczas, aby styl życia w Pałacu był jak najdoskonalszy, łącząc szlachetność z przytulnością. Pałac warto zwiedzić, choćby dla oryginalnych, szczęśliwie zachowanych wnętrz, szczególnie tapet przypominających orientalne dywany. Z kolei w pokoju muzycznym, jedynym zachowanym oryginalnie z czasów budowy pałacu w 1772 roku, warto zwrócić uwagę na rokokowo - klasycystyczne ornamenty. Na piętrze zaś urządzono trzy barwne i pełne przepychu pokoje orientalne. Warte zobaczenia są stylowa jadalnia, gdzie co wieczór jedzono kolację oraz fioletowo-złoty pokój Frühstückszimmer, w którym spożywano śniadanie. Barwne pokoje gościnne – Salonräume, urządzone przez księcia dla jego dostojnych gości, wskazują na wyjątkowy gust i poczucie stylu.
Oj, na bogato, na bogato wyprawa się szykuje. Żadna tam bieda- wycieczka. Program zapełniony po same kokardy
Cena: 280 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu.
Dodatkowo płatne gotówką:
49 EUR (wejściówki, rejs łodzią dłubanką z flisakiem, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, ogórasy, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, ogórasy, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania).
Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Karta EKUZ nie zawadzi.
Waluta obowiązująca: EUR.
O nas:
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator wyjazdu: DO IT Jarosław Elminowski
- zapisy: formularz na www
- zapisy: formularz na www
- info i zapytania: Tel +48 573 327 881 lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- zaleca się wyrobienie karty EKUZ (bezpłatnie, od ręki)
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, rejsu
- nie odpowiadamy za stan pogody, gdy słońce praży, zabierasz parasolkę
Opinie o nas i naszych wyprawach





