2024-11-23 ksiaz i ogrody swiatel - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

ZAMKI KSIĄŻ, ROZTOKA, STARY KSIĄŻ i OGRODY ŚWIATEŁ



mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

  • zamek w Roztoce – rodowa posiadłość Hochbergów (przewodnik)- wnętrza i park
  • zamek Stary Książ ruiny, spacerowo
  • Dla chętnych w czasie wolnym wnętrza zamkowe- system audioguide (pokierujemy pomożemy, nie wliczone)
  • GWÓŹDŹ PROGRAMU- magiczne Ogrody Świateł (zamek- Tarasy oraz Palmiarnia - wnętrza i park)
DŁUGOŚĆ TRASY:
600 km
Termin:
23 listopada 2024

POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie. Wracamy do Książa, Książa w błyszczącej, świetlnej odsłonie. Uroczyście inaugurujemy  sezon kolorowych światełek. Jupi
Oto jawi się Wam kolejna wyprawa z serii niesamowitych. Połączmy tu przyrodę i jej piękno z krztyną techniki, historii i kroplą zadumy z nutą melancholii.

Dolny Śląsk, to najprawdziwsza kopalnia (DOSŁOWNIE  ) atrakcji turystycznych. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w Polsce pałaców i zamków - łącznie kilkaset. Czy to dziwne, że uwielbiamy tam wracać?

Jednym z takich obiektów, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest obiekt skrywający niejedną tajemnicę, a być może i ogromny skarb. I nie jest to tylko plotka czy legenda... Przekonacie się sami. Z radością zawitamy w Zamku w Roztoce z XV w. To dawna posiadłość Hochbergów, będąca obecnie barokową rezydencją! Tego cudownego miejsca nie znajdziecie w żadnej ofercie turystycznej, i super. Zamek otworzy swe wrota specjalnie dla nas!

O dawnej metryce budowli świadczy zachowana do dziś fosa i 40- metrowa wieża. Dostęp do wnętrza prowadzi przez portale umieszczone na osi wschód-zachód, poprzedzone kamiennymi, łukowymi mostkami, rozpiętymi ponad korytem fosy. Jednakże największe wrażenie robią zamkowe wnętrza. Szczególnie bogaty wystrój zachowały reprezentacyjne pomieszczenia pierwszego piętra, nawiązujące do włoskiej tradycji piano nobile. Ciąg  okazałych sal prowadzi od Salonu Gobelinów, przez Salon Muzyczny Bolka von Hochberga, Pokój Hermowy, dawną bibliotekę, aż do okazałej, dwukondygnacyjnej Sali Balowej zwieńczonej sklepieniem z plafonem ozdobionym freskami o tematyce alegorycznej. Coś niezwykle bajecznego. Nic dziwnego, że obecni właściciele zakochali się w tym miejscu od pierwszego spojrzenia, czyniąc z jego  rewitalizacji projekt życia  Ponadto zamek jest potencjalnym miejscem ukrycia skarbu (28 ton złota).  
Zdaniem badaczy z fundacji “Śląski Pomost”, niemiecki oficer SS Egon Ollenhauer wskazał w swoim dzienniku 11 lokalizacji, w których Niemcy pod koniec wojny mieli ukryć skarby i dzieła sztuki. Z zapisków “dziennika wojennego” miałoby wynikać, że chodzi nie tylko o drogocenną biżuterię i złoto, ale też o obrazy, m.in. autorstwa Rembrandta, Rubensa, Botticellego, Moneta czy Raffaela. Poszukajmy? Pomożecie?

Wybierzemy się też do ruin Starego Książa. Jak donoszą źródła historyczne, Stary Książ zbudowany jest w 1779 roku na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I w stylu eklektycznym. Zamek Stary Książ zbudowano dla umilenia pobytu licznym gościom Hochbergów i razem z turystyczną ścieżką w Wąwozie Pełcznicy miał być główną atrakcją turystyczną tej części parku. Budowla stylizowana na gotycką ruinę posiadała kilka sal, wieżę, loch i bramę z dwiema wieżami i zwodzonym mostem. Był też dziedziniec turniejowy z trybunami, na którym regularnie odbywały się turnieje. Zamek doszczętnie spłonął w maju 1945 roku, kiedy to w Książu stacjonowali żołnierze Armii Radzieckiej.
Do dziś zachowała się malownicza sztuczna ruina z końca XVIII w. z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały tylko fragmenty. Zachowały się również dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży. Na początku XX wieku w zamku funkcjonowała restauracja, były nawet pokoje gościnne. Zamek był już wtedy ogólnodostępnym obiektem turystycznym . Na widokówkach z początku XX wieku widać Stary Książ w dobrym stanie. Uwierzcie, że wycieczka do Starego Książa to uroczy spacer Książańskim Parkiem Krajobrazowym. Cała trasa jest niezwykle malownicza, zwłaszcza jesienią. Prowadzi kamiennym zboczem i wieloma mostkami. Będziecie zachwyceni

Zamek Książ w Wałbrzychu to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji. Wraz z wspaniałą Palmiarnią i parkiem tworzą kompleks odwiedzany przez średnio ponad pół miliona turystów rocznie.
Kompleks zamkowo-parkowy „Zamek Książ” składa się z szeregu budynków, tarasów ogrodowych i rozległego założenia parkowego (razem ok. 26 ha) i jest największym zamkiem na Dolnym Śląsku. W okolicy zamku na terenie Książańskiego Parku krajobrazowego znajdują się romantyczne ruiny zamku Stary Książ z końca XVIII wieku.
Zamek Książ w Wałbrzychu to miejsce wyjątkowe. Jest trzecim  co do wielkości zamkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Sam zamek, to majestatyczna budowla, wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i położeniem. Jak w ciągu setek lat, tak i dziś goście zamku ulegają jego magii, wielowiekowej historii wielkich czynów i dramatów, romantycznych i krwawych zdarzeń, legend i książańskich tajemnic…

A na wieczór … wisienka na torcie tego niezwykłego dnia, najcudniejsze ukoronowanie   Damy się porwać magii Ogrodów Świateł w Zamku Książ! To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych wydarzeń w tej części Polski. Wszystkie dekoracje zostały wykonane indywidualnie pod specyfikę obiektów i zgodnie z ich architekturą. Odwiedzimy je wszystkie, by móc w pełni zachwycić się pięknem tego niezwykłego wydarzenia.

Po raz kolejny tarasy Zamku Książ rozbłysną tysiącami świateł! Będą mienić się od spektakularnych dekoracji świetlnych, które tchnęły życie w niezwykłą architekturę zamku. A jakie nowości pojawią się tego roku? Nowa trasa zwiedzania, rycerski pojedynek na Tarasie Kasztanowym oraz Pociąg wyjeżdżający z tunelu!

Nowe dekoracje świetlne: brama niczym z Disney'a czy kolorowe instrumenty (można zagrać na harfie). Książęcy Bal przy nowych utworach, dźwiękach, instrumentach i... kolorach, to trzeba zobaczyć! Ponadto  nowa gra terenowa dla młodszych i starszych - wytężcie wzrok, bo za rozwiązanie zagadek czeka nagroda. Przygotujcie się na niezapomniany wieczór na tarasach zamku - przywitają Was średniowieczni rycerze, przestraszy wiedźma z wielkim pająkiem, poczujecie się wyjątkowo w automobilu (można zatrąbić klaksonem). Wykonajcie niezapomniane zdjęcie przy fontannach światła, zobaczcie świetle koty (ale również te prawdziwe) i mnóstwo innych iluminacji. Dajcie się oczarować magii zimowych nocy w Książu.

Zaś ogrody i wnętrze Palmiarni zamieniają się pośród tysiąca światełek w prawdziwe Królestwo Dzikich Zwierząt. Pojawi się Małpi Gaj, Wodny Świat wśród meduz i wielorybów, wielka żyrafa, całe stada flamingów i ławice świetlnych ryb. Ponadto roślinność Palmiarni wraz z magmowymi grotami zachwycą Was do żywego. Żal nie zobaczyć

Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Oj, będzie pięknie. Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Jedźmy :)


Plan wyjazdu:

  • 6:15 wyjazd – Poznań, stacja paliw Orlen Górczyn, ul. Zgoda
  • zamek w Roztoce – rodowa posiadłość Hochbergów (przewodnik)- wnętrza i park
    • Kamienny most
    • Sale reprezentacyjne
    • Biblioteka
    • Sala balowa
    • Piwnice- ciąg tuneli
    • Ukryty skarb i dzieła sztuki- gdzież one?
  • zamek Stary Książ ruiny, spacerowo
    • Ścieżka Hochbergów
    • Mauzoleum Hochbergów (nieczynne- z zewnątrz)
    • Punkty widokowe
    • Ruiny zamkowe
    • Zamek Książ (z zewnątrz)
  • Dla chętnych w czasie wolnym wnętrza zamkowe- system audioguide (pokierujemy pomożemy, nie wliczone)
    • Szereg zabudowań
    • Budynek Bramny
    • Park zamkowy
  • chwila dla siebie (możliwość posiłku/ kawowania, pozwiedzania, popamiątkowania)
  • GWÓŹDŹ PROGRAMU- magiczne Ogrody Świateł
    • Zamek- tarasy
    • Palmiarnia- wnętrza i park
  • ok. 23:49 powrót do Poznania
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Cena 280 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
155 zł (wejściówki do obiektów, przewodnicy, Ogrody Świateł, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda.  Smartfon ze słuchawkami. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Jeśli ktoś dużo pstryka, to powerbank okaże się niezbędnym

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
  • organizatorem wydarzenia jest: TUTUS PHU
  • zapisy: formularz na www
  • zapytania:  mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
  • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, oprowadzania

Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści