Kolej na śląsk - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
kolej na dolny slask

Kolej na Śląsk (Dolny)



Gdzie będziemy? Co zobaczymy

  • Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (przewodnik, przejażdżka)
  • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie (przewodnik)
  • Zamek na wodzie w Piotrowicach Świdnickich
    • zwiedzanie renesansowego zamku (przewodnik)
    • Muzeum Techniki Rolniczej (przewodnik)
  • ognisko z kiełbaskami i reset doskonały
mapa

Termin:
12 października 2024
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km

POZOSTAŁO:

Busowiaki Drogie, Dolny Śląsk to najprawdziwsza kopalnia atrakcji turystycznych. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w Polsce pałaców i zamków - łącznie kilkaset. Czy to dziwne, że uwielbiamy tam wracać? Wciąż i wciąż?

A oto nasza nowa premierowa trasa.

Na ten wyjazd wybraliśmy dla Was zagłębia techniki o dużej różnorodności. A są nimi: magia kolejnictwa w Kościerzynie Śląskiej, zabytkowy Młyn Hilberta, Muzeum Techniki Rolniczej wraz z zamkiem na wodzie w Piotrowicach Śląskich. Każdy z nich cudowny i jedyny w swoim rodzaju. A jako, że jesień za rogiem, nasze zwiedzaniowe cuda skąpane w lekko słonecznej mgiełce nabiorą wyjątkowego blasku :)

Zapewne nie będziecie zaskoczeni jeśli obiecamy, że zamkowa sobota będzie intensywna. No, z pewnością nie szaleńczo, ale jednak trochę połazimy. Przy czym, aby było jasne, na shopping i na manicure czasu nie będzie. Pójdźmy dalej, czasu na nudę też w grafiku nie znajdziecie. Ponadto gwarantujemy, że wrażenia będą niezapomniane :)

Znacie nas nie od dziś i wiecie, że czas spędzony z nami straconym nie będzie. I co teraz? Palce na klawiaturę i zgłoszenia czas słać. Niech sąsiedzi Was nie ubiegną :)



A oto program:

  • 6:00 wyjazd – Poznań /stacja paliw Orlen przy pętli górczyńskiej/ zbiórka 5:45
  • Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
    • zwiedzanie parowozowni i innych obiektów (przewodnik)
    • przejażdżka parowozem (z komentarzem)
    • zawrót głowy na kolejowej obrotnicy (jedyne muzeum z uprawnieniami do wwożenia nań turystów)
    • zewnętrzna ekspozycja
    • chwila wolnego dla kawo potrzebujących np. w KOLEJOWE BISTRO*
  • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie (przewodnik)
    • zwiedzanie wnętrza i wokół młyna
    • zabawa z mąką (i o rodzajach mąk)
    • paczkowanie kaszy manny, nauka obsługi urządzenia
    • chwila na relaks/ herbatkę np. w POKOJU MŁYNARKI*
  • Zamek na wodzie w Piotrowicach Świdnickich
    • zwiedzanie renesansowego zamku (przewodnik)
    • zwiedzanie Muzeum Techniki Rolniczej (przewodnik)
    • folwark, spichrze indywidualnie (do zajrzenia w każdy kąt)
  • ognisko z kiełbaskami i reset doskonały
  • ok. 23:49 powrót do Poznania (ORLEN Górczyn)
* nie wliczone, ufamy, że czas pozwoli
**kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Zaczynamy nasz boski trip od Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Największe muzeum dokumentujące historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska – 2.5 ha otwartej przestrzeni, 3 km torów, 150 zabytkowych pojazdów kolejowych – lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych. Miejsce fascynujące! Mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni. Budynek parowozowni wachlarzowej pochodzi z 1907 roku, rozbudowywany w latach 1914, 1933 oraz 1960. Miejsce na wskroś cudowne. Oprócz zwiedzana z przewodnikiem przejedziemy się Trasą Parowozową obsługiwaną przez zabytkową lokomotywę spalinową. Przewodnik pokaże po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową i okrasi wszystko czarującą opowieścią.

Naszą edukacyjną techniczną przygodę kontynuujemy w największym, zabytkowym młynie w Polsce. To  Młyn Hilberta w Dzierżoniowie oferujący przeniesienie się w czasie i spróbowanie swoich sił w zawodzie młynarza. Zobaczymy tu kompletny i sprawny park maszynowy do produkcji mąk, kasz i otrębów. Zespół historycznych urządzeń, pochodzących z lat 30-tych XX wieku tworzy m.in. 32 mlewniki, 19 odsiewaczy ramowych, szczotkarki, filtry oraz szereg innych specjalistycznych urządzeń i agregatów. Zwiedzający mają możliwość prześledzenia całego procesu produkcji odbywającego się na wszystkich kondygnacjach młyna. Oczywiście i praca młynarza stanie się dla nas arcy ciekawą dziedziną. Wystawa miniaturowych makiet zaskoczy każdą i każdego. Zachwyci nas też najprawdziwszy drewniany ślizg do transportu worków z mąką w części magazynowej. BAJKA!

A dalej… zamek na wodzie zbudowany w 2 połowie XVI wieku (lata 1568-1591). Przebudowany kilkakroć, a zniszczony w 1945 roku. Jest to budynek założony na czworoboku, dwukondygnacjowy, z cylindrycznymi wieżyczkami na narożnikach. Całość nakrywał dach siodłowy, ujęty dwoma potężnymi szczytami. Okna i portal posiadają bogate obramienia renesansowe z piaskowca, a elewacje zachowały się fragmenty dekoracji sgraffitowych. We wnętrzu zachował się szereg sal, nakrytych sklepieniami kolebkowymi z lunetami oraz kilka kamiennych kominków. Wokół dworu zachowana fosa nad którą, przerzucono pięcioprzęsłowy, kamienny most (dla nas, most przecudnej urody).
Obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku na cele Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstał „Żywy Folwark” – Muzeum, w którym prezentowana jest  nie tylko historia rozwoju rolnictwa, ale także przedstawione jest życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.
Tam też będzie czekało na nas ognisko :) w którym będziemy brac czynny udział.

I po takiej „uczcie wrażeń”  wyruszymy już w drogę powrotną zastanawiając się jak to się stało, że znów czas nam tak szybko minął.

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda, kocyk na ognisko dla zmarzlaków. Smartfon ze słuchawkami. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Jakieś kiełbaski na ognisko w standardzie, ale jak ktoś woli własną - trzeba zabrać.

Cena 270 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
160 zł (wejściówki, przewodnicy, przejazd koleją, warsztaty, ognisko z kiełbaskami, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) Więcej o nas - tutaj

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
  • organizatorem wydarzenia jest: TUTUS PHU
  • zapisy: formularz na www
  • zapytania:  mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
  • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, oprowadzania


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
opinia
komentarze z fb
Wróć do spisu treści