Łódź - festiwal światła i nie tylko
Gdzie będziemy? Co zobaczymy
- Centralne Muzeum Włókiennictwa – Biała Fabryka nowe ekspozycje (przewodnik)
- Skansen (domy rzemieślnicze) z drewnianym kościołem Św. Andrzeja Boboli
- Letniskowa willa- nareszcie do zwiedzania!
- kotłownia i wystawy interaktywne
- Pałac Herbsta (audioguide)
- wycieczka miejska z łódzkim przewodnikiem
- Księży Młyn (famuły, remiza, przędzalnia i inne)- przewodnik
- Muzeum Księży Młyn - nowo otwarte
- Manufaktura, przerwa na mały oddech - indywidualnie
- Light Move Festival - NASZ GWÓŹDŹ PROGRAMU (do godz 24:00)
Termin:
28 września 2024
DŁUGOŚĆ TRASY:
650 km
POZOSTAŁO:
Kochani, oto nasz kolejny wyjazd na Festiwal Światła. Tym razem lądujemy w Łodzi na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival (jak każdego roku, niezawodnie, niestrudzenie, z pasją…) Tegoroczna edycja 2024 odbywa się pod hasłem "Cywilizacja". Prace artystów z całego świata będą próbować odpowiedzieć na pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Festiwal tradycyjnie zaczaruje miejskie ulice, parki i place. Na program wydarzenia złożą się trzy segmenty: ART, czyli dobrze znany uczestnikom festiwalu świat trójwymiarowych mappingów 2D i 3D, dla których ekran stanowi łódzka architektura, projekcji, instalacji świetlnych i iluminacji, rzeźby przestrzenne w parkowej, świetlnej scenografii , MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie oraz EDU – spotkania z mówcami i specjalistami. Najważniejszą jednak jest zawsze doskonała atmosfera czekająca na Busowiaków.
Ponadto tego dnia łódzkie miejsca „must see”: Pałac Herbsta, Księży Młyn, nowe Muzeum Księży Młyn, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Manufaktura. Czegóż chcieć więcej?
„…Już od 2011 roku Light.Move.Festival na trzy wieczory odmienia obraz łódzkiego Śródmieścia. Ulice, place i parki budzą się rozświetlone feerią barw, ożywają dynamiczną grą świateł, a przede wszystkim – czarują widza skrywanym za dnia blaskiem. LMF przyciąga do Łodzi setki tysięcy gości z kraju i zagranicy i konsekwentnie buduje markę najlepszego festiwalu światła w Polsce…”
Podczas Festiwalu Światła łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistaczają się w otwarte galerie sztuki. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśla indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz sprawia, że staje się ona niepowtarzalnym punktem na mapie Europy.
Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła łączy elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury. Festiwal idealne wpisuje się miejski krajobraz. Układa się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła.
Atrakcji jak zwykle co niemiara. Kto już z nami bywał, ten wie, a kto jeszcze nie był powinien się przekonać. Pamiętajcie, żeby zarezerwować miejscówkę w busie. Obecność obowiązkowa! My nie możemy się już doczekać, a Wy?
Plan wyjazdu:
- 8:00 wyjazd (Poznań, parking CH PESTKA, Al. Solidarności 47)
- Centralne Muzeum Włókiennictwa – Biała Fabryka nowe ekspozycje (przewodnik)
- Skansen (domy rzemieślnicze) z drewnianym kościołem Św. Andrzeja Boboli
- Letniskowa willa- nareszcie do zwiedzania!
- kotłownia i wystawy interaktywne
- Pałac Herbsta (audioguide)
- wycieczka miejska z łódzkim przewodnikiem
- Księży Młyn (famuły, remiza, przędzalnia i inne)- przewodnik
- Muzeum Księży Młyn - nowo otwarte
- Manufaktura, przerwa na mały oddech - indywidualnie
- Light Move Festival - NASZ GWÓŹDŹ PROGRAMU (do godz 24:00)
- ok. godz. 3.30 powrót (Poznań, parking CH PESTKA, Al. Solidarności 47)
Opis — nuuuudy jak zwykle…
Przygodę z Łodzią rozpoczynamy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, oto Muzeum Techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom jest po trosze każdą z tych instytucji. Tu zwiedzimy kotłownie z wystawami multimedialnymi, Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Oto pięć drewnianych domów, letniskowa willa oraz drewniany kościół Św. Andrzeja Boboli. Wszystkie one translokowane ze starych łódzkich ulic
Następnie zawitamy w Pałacu Herbsta. To neorenesansowa willa w Łodzi wybudowana w latach 1875–1877, w której zamieszkała najstarsza córka Karola Scheiblera – Matylda – z mężem Edwardem Herbstem. Budynek jest dwukondygnacyjny, neorenesansowy, na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryty czterospadowym dachem z belwederem. Drugi budynek gospodarczy mieści stajnię i powozownię.
W 2013 nastąpiło ponowne otwarcie Pałacu Herbsta po wieloletniej przerwie i gruntownym remoncie. Wyniki badań odkrywkowych oraz nowe źródła ikonograficzne umożliwiły nadanie wnętrzom odmiennego kształtu. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Dzięki pozyskanym fotografiom było możliwe odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru.
Dalej pod skrzydłami najwspanialszej łódzkiej Przewodniczki, Pani Izy, przyjrzymy się wielu obliczom tego „piękniejącego” w oczach miasta. Łódź miała burzliwe dzieje o czym zapewne usłyszymy oraz obejrzymy łódzkie piękne, tragiczne, czy zapomniane miejsca. Księży Młyn, to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 r. Nie pominiemy tam cudownego kociego zakątka. Będziecie zachwyceni!
I nowe miejsce na fabrykanckiej mapie Łodzi, to Muzeum Księży Młyn. Nie ukrywamy, iż to „przepyszne ciasteczko” naszej łódzkiej uczty, świeżo otwarte, miejsce żywej historii.
Utworzone Stowarzyszenie za cel postawiło sobie promocję tego magicznego miejsca oraz integrację osób mieszkających lub pracujących na terenie dawnego osiedla przyfabrycznego. Rewitalizacja zmieniła powojenną strukturę społeczną tego osiedla. Większość mieszkańców musiała czasowo opuścić swoje domy, nie wszyscy powrócili, a właściwie, z prawa pierwszeństwa do mieszkania skorzystało tylko kilkanaście procent. W komórkach, na strychach i w opuszczonych mieszkaniach pozostały „skarby”. Niektóre z nich pamiętają czasy świetności łódzkiego przemysłu z okresu międzywojnia i wczesnego PRL-u. To one dały początek i stanowią zasadniczy trzon kolekcji muzealnej. Nie brak tu mebli z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazów, tkanin i rozmaitych przedmiotów codziennego użytku. To cudowne przedstawienie życia z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi. REWELACJA
Następnie chwila oddechu, ewentualnie czas na małe „co nieco”, chwila w Manufakturze iii…
SHOW MUST GO ON! Rozpoczynamy wielką ucztę festiwalową. Oj będzie się działo :)
Jak widzicie program ciekawy, emocjonujący i lekko napięty (choć bywało trudniej), nóg nie szczędzimy.
Cena: 280 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu, organizacja pikniku)
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
135 zł (wejściówki, oprowadzania, przewodnik miejski, koszty administracyjno- parkingowe)
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, piwo, toalety (dodatkowo, wedle uznania).
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Nie zapominamy o foto aparacie. Bus wieczorem zostanie na parkingu, instalacje nocne „zdobywamy” mocą własnych mięśni, a niezbędny dobytek nosimy na barkach własnych.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO. Więcej o nas – tutaj
Informacje małym druczkiem:
- organizator wyjazdu: TUTUS PHU
- zapisy: formularz na www
- info i zapytania: Tel +48 573 327 881 lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- jeśli macie ochotę pobiegać po mieście, podpowiemy dokąd warto i którędy
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
- Instalacje Festiwalu Światła w czasie wolnym (nie przemieszczamy się całą grupą)
- W tzw międzyczasie przekażemy Wam program festiwalu (gdy tylko zostanie udostępniony)
Opinie o nas i naszych wyprawach