Szlak Zabytków Techniki - kolej na kolej
Co zobaczymy, Gdzie będziemy
- Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (przewodnik)
- Zabytkowa Kopalnia Srebra (przewodnik)
- Planetarium – Śląski Park Nauki (przewodnik)
- Kolej linowa „Elka”- najdłuższa kolej nizinna w Europie
- Centralne Muzeum Pożarnictwa (przewodnik)
- Osiedle Nikiszowiec- zabytkowe osiedle górnicze (przewodnik)
- Muzeum Śląskie w Katowicach (przewodnik)
POZOSTAŁO:
Termin:
7 - 8 wrzesień
DŁUGOŚĆ TRASY:
970 km
Busowiaki. Oto wyprawa nie z tej ziemi! Wyprawa z podziemi (względnie spod ziemi).
Wyprawa kolejowa, zaciągowa i przepływowa. Ktoś coś rozumie? Przed nami nowy, autorski program. Tym razem wybywamy na Śląsk szlakiem Zabytków Techniki, acz nie tylko. Miejsca to dla nas, Poznaniaków, tak odległe, że niezbyt często tam po drodze. Ale wreszcie się ziściło.
Wyprawa kolejowa, zaciągowa i przepływowa. Ktoś coś rozumie? Przed nami nowy, autorski program. Tym razem wybywamy na Śląsk szlakiem Zabytków Techniki, acz nie tylko. Miejsca to dla nas, Poznaniaków, tak odległe, że niezbyt często tam po drodze. Ale wreszcie się ziściło.
Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego to najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce, to tematyczny szlak turystyczno - kulturowy, łączący najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym. Obiekty te związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Na Szlaku istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy, zabytkowe huty i kopalnie. Poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami można niemal „dotknąć historii”.
Czy chcesz „dotknąć” historii Śląska? Chcesz poznać historię górnictwa i hutnictwa? Chcesz poznać świat górniczy pod ziemią? Marzysz o „rejsie w podziemnych sztolniach? A może smak śląskiego piwa przekona Cię o słuszności wyjazdu? Poznaj fascynujący Śląsk na wycieczce pełnej technicznych i kulturalnych skarbów!
Bo będziemy w: Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (przewodnik), Zabytkowa Kopalnia Srebra (przewodnik), Planetarium – Śląski Park Nauki (przewodnik), Kolej linowa „Elka”- najdłuższa kolej nizinna w Europie, Centralne Muzeum Pożarnictwa (przewodnik), Osiedle Nikiszowiec- zabytkowe osiedle górnicze , (przewodnik), Muzeum Śląskie w Katowicach (przewodnik)
Zanurz się w niezwykłym świecie śląskiego dziedzictwa na naszej intensywnej, dwudniowej wyprawie. Odkryj tajemnice regionu, który łączy historię z nowoczesnością, tradycję z innowacją, a wszystko to w otoczeniu wyjątkowych zabytków techniki. Nasza wyprawa to niepowtarzalna okazja, by poznać serce Śląska – pełne pasji, ciężkiej pracy i niegasnącego ducha.
Program naszej wyprawy:
sobota
- 5:15 – wyjazd z Poznania (Orlen Górczyn, ul. Zgoda)
- Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (przewodnik)
- Ekspozycja muzealna
- kolekcja zabytkowego taboru kolejowego
- nastawnia Bytom-Karb Wąskotorowy
- mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym
- przejazd koleją do Tarnowskich Gór
- Zabytkowa Kopalnia Srebra (przewodnik)
- 40 m labirynt korytarzy
- wykute w skale przodki górnicze
- chodniki transportowe o różnej wysokości
- podziemny przepływ łodziami
- budynek nadszybia kopalni
- Skansen Maszyn Parowych
- na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2017
- Planetarium – Śląski Park Nauki (przewodnik) **
- interaktywne ekspozycje
- geofizyka i astronomia
- spacer w goglach VR
- Kolej linowa „Elka”- najdłuższa kolej nizinna w Europie **
niedziela
- Centralne Muzeum Pożarnictwa (przewodnik)
- najstarsza w Polsce sikawka konna z 1717 roku,
- sikawka parowa z 1894 roku,
- unikatowa kolekcja samochodów pożarniczych,
- największa w Polsce kolekcja sikawek ręcznych
- konne wozy pogotowia.
- motopompy w dziele motoryzacji Polskiej Straży Pożarnej.
- mundury, sztandary, hełmy i inne
- Osiedle Nikiszowiec- zabytkowe osiedle górnicze (przewodnik)
- Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu (przewodnik)
- dawne: pralnia, magiel oraz łaźnia publiczna
- kultura środowisk robotniczych
- wystawy stałe
- Muzeum Śląskie w Katowicach (przewodnik)
- historyczna trasa z kopalnią w tle
- czas wolny na obejrzenie pozostałych wystaw
- ok. 23:59 uroczysty wjazd do Poznania /Orlen Górczyn/
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** w razie braku sprzyjających warunków mamy plan B
Rozpoczniemy naszą podróż od wizyty na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych, tu prawdziwie poczujemy ducha dawnych czasów, podróżując najstarszą czynną koleją wąskotorową na świecie. To niezapomniane doświadczenie dla każdego, kto ceni sobie unikalne atrakcje i historię na wyciągnięcie ręki.
Kolejnym przystankiem będzie Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – zabytek wpisany na listę UNESCO. Przeniesiemy się do czasów, gdy w tych podziemnych korytarzach ciężko pracowali górnicy, wydobywając cenne srebro. Spacer po kopalni to nie tylko fascynująca lekcja historii, ale także emocjonująca przygoda.
Następnie, przy użyciu kolejki ELKA, uniesiemy się nad Parkiem Śląskim, gdzie z lotu ptaka podziwiać będziemy piękno jednego z największych parków miejskich w Europie.
Zaś wizyta w chorzowskim Planetarium dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, pozwalając na chwilę odpłynąć w kosmiczne przestworza.
Drugi dzień rozpoczniemy od wizyty w Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Jego misją jest przechowywanie, gromadzenie, dokumentowanie oraz eksponowanie dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa. CMP jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Najciekawsze z nich wyeksponowano, ujmując w działy tematyczne. W zbiorach muzeum znajdują się sikawki konne, sikawki przenośne, wozy rekwizytowe, samochody pożarnicze, hełmy, mundury, medale, moto-pompy i inne pamiątki związane z ponad 150-letnią historią zorganizowanego pożarnictwa na ziemiach obecnej Polski i poza jej granicami. Jednym z ciekawszych i najstarszych eksponatów jest sikawka konna z 1717 r.
W grafiku też Osiedle Nikiszowiec, to dawna kolonia robotnicza z ciekawą historią i świetną, zabytkową architekturą. Za ich projekt odpowiadają wybitni architekci z Berlina – Emil i Georg Zillmannowie. To historyczne osiedle górnicze, gdzie poczujemy klimat dawnego Śląska i zrozumiemy trudy życia górników. To miejsce jest żywym pomnikiem śląskiej kultury i tradycji. Familoki z czerwonej cegły z ciekawymi wykuszami i malowanymi na czerwono okiennicami to charakterystyczne budynki tej okolicy. Osiedle zwiedzimy z przewodnikiem, który godoć bydzie po ślonsku i z nim poznamy historię i architekturę osiedla. Wiedzę tą pogłębimy oglądając ekspozycje w muzeum.
Na zakończenie wycieczki odwiedzimy Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie podsumujemy naszą wiedzę o regionie. To była kopalnia węgla zamieniona w unikatową kopalnię kultury. Oto nowoczesne muzeum - prawdziwa skarbnica informacji o historii, kulturze i sztuce Śląska. Dlaczego św. Barbara jest patronką górników? Kim był śląski „Steve Jobs”? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także dowiemy się jaki miała wpływ na miasto Katowice
Nie czekaj! Zarezerwuj swoje miejsce już dziś i wyrusz z nami na niezapomnianą podróż po Śląsku, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a każdy przystanek przynosi nowe wrażenia i wiedzę. Jak dalece uda się Nam spotkanie z historią i regionem – osądzisz już wkrótce.
W programie nie ma luzu. Jak widzisz program szalenie bogaty, napięty, gwarantujący moc wrażeń i olbrzymią dawkę przeżyć.
I po takiej ilości wrażeń trzeba nam będzie wracać do codziennej rzeczywistości, zastanawiając się po drodze jak to się stało, że znów czas nam minął tak szybko.
Cena: 580 zł zawiera:
Przejazdy, noclegi, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenia, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo płatne gotówką:
320 zł (wejściówki, przewodnicy obiektów, przewodnicy miejscy, kolejki, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Noclegi:
Dom Wycieczkowy w Tarnowskich Górach, pokoje 2 i 3osobowe z łazienkami, śniadania
oraz i to, co tygryski lubią najbardziej — miejsce do „wspólnego posiedzenia”.
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. W ciągu dnia szamamy co zdołamy upolować . W pokojach czajniki, ale ulubioną kawę i herbatę trzeba zabrać wraz z podajnikiem. Ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz- wskazane. Wygodne i porządne buty, czapka (ewentualnie kapeluszek lub chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko i krem z filtrem. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie, powerbanku i słuchawkach (wejście zwykły Jack- na wszelki wypadek)
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator: TUTUS Magdalena P- Małecka
- zapisy: formularz na www
- zapytania: telefonicznie +48 573 327 881 lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl i w załączonej umowie
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
- w kopalni chłodek, tak tylko wspominamy
Opinie o nas i naszych wyprawach