2024-07-13 nocne czocha - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
drezno

Nocne zwiedzanie zamku Czocha oraz zamek Grodziec, pałac Kliczków ...


mapa
Link do inetraktywnej mapy - tutaj
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Zamek Grodziec (z przewodnikiem)
 • Zamek Kliczków (z przewodnikiem)
 • Zamek Czocha (z przewodnikiem)
 • Zamek Świecie (z przewodnikiem)

POZOSTAŁO:
Termin:
13 lipiec 2024
Busowiaki Drogie, Dolny Śląsk to najprawdziwsza kopalnia atrakcji turystycznych. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w Polsce pałaców i zamków - łącznie kilkaset. Czy to dziwne, że uwielbiamy tam wracać? Wciąż i wciąż?

Na ten wyjazd wybraliśmy dla Was zamki o dużej różnorodności. A są nimi: Czocha, Kliczków, Miecz w Świeciu i Grodziec. Każdy z nich lubimy bardzo, a każdy inaczej. W Czosze zawładną nami rycerze z płonącymi mieczami i inne mary podczas nocnego zwiedzania. Ach…

Zapewne nie będziecie zaskoczeni jeśli obiecamy, że zamkowa sobota będzie intensywna. No, z pewnością nie szaleńczo, ale jednak trochę połazimy. Przy czym, aby było jasne, na shopping i na manicure czasu nie będzie. Pójdźmy dalej, czasu na nudę też w grafiku nie znajdziecie. Ponadto gwarantujemy, że wrażenia będą niezapomniane

Znacie nas nie od dziś i wiecie, że czas spędzony z nami straconym nie będzie. I co teraz? Palce na klawiaturę i zgłoszenia czas słać. Niech sąsiedzi Was nie ubiegną


A oto program:

 • 7:30 wyjazd – Poznań /stacja paliw Orlen przy pętli górczyńskiej/
 • Zamek Grodziec (z przewodnikiem)
 • Zamek Kliczków (z przewodnikiem)
 • obiadokolacja- folklor czeski- Nové Město pod Smrkem (nie wliczone)
 • Zamek Miecz w Świeciu- ruiny (z przewodnikiem)
 • Zamek Czocha – nocne zwiedzanie (multispektakl z przewodnikiem) — 3 godziny
 • 4:59  powrót niedzielny do Poznania
Zaczynamy naszą weekendową przygodę

od Zamku Grodziec. Pierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I. Majestat jednej z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku, stał się jej przekleństwem. Przez całe wieki przyciągała ona kolejnych najeźdźców. Obciążeni kosztami ich utrzymania mieszkańcy okolicznych wiosek postanowili usunąć kłopotliwy zamek z powierzchni ziemi, przystępując do jego rozbiórki. Cel ten na szczęście zrealizowali tylko połowicznie. W 1800 r., po zabezpieczeniu fragmentów ruin, odbudowie części głównej i doposażeniu, Grodziec stał się pierwszym w Europie miejscem specjalnie przygotowanym dla turystów. Sto lat później, dzięki gruntownej przebudowie, odzyskał dawną świetność, a otwarcia powstałego tu muzeum dokonał sam cesarz Wilhelm II. Tu zamek górny i podzamcze. Donżon w zamkach to akurat nie dziwota, przy czym ten na planie kwadratu o podstawie 16 m, a wysokości ponad 26 metrów, wewnątrz 6 kondygnacji (jauć). Tu dodatkową atrakcją wystawa narzędzi tortur.
Zamek Grodziec często gości ekipy telewizyjne i filmowe. W je­go mu­rach krę­co­no seriale Przyłbice i kaptury, Wiedź­min, Ko­ro­na kró­lów, a tak­że wie­le filmów, wśród nich an­giel­ską ekra­ni­za­cję słyn­ne­go ero­ty­ka p.t Fan­ny Hill. Na zamku re­ali­zo­wa­no też pro­gra­my te­le­wi­zyj­ne m.in. Nie do wia­ry, Pora w Polskę, Ziar­no oraz Po­dró­że ku­li­nar­ne Rober­ta Ma­kło­wi­cza.


Następnie Kliczków. Zamek (a po prawdzie pałac) sięgający historią aż XIII wieku. Położony na wysokiej skarpie nad rzeką Kwisą, pełniący niegdyś funkcje obronne. Kolejny zamek z duchem. Tu duch legendarnego setnika do dziś ponoć nawiedza okolicę. Kto wie kogo tym razem my tam spotkamy.
Zamek w Kliczkowie znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, to jedna z najbardziej znanych atrakcji regionu. Sporych rozmiarów fasada i zdobiące ją strzeliste wieże tworzą pokaźny obiekt, będący jedną z największych tego typu budowli w Polsce. Łączy w sobie przede wszystkim dwa style architektoniczne: neorenesansowy i neogotycki, przy czym znaleźć w nim można również elementy powstałe jeszcze w średniowieczu. W jego wnętrzach podziwiać będziemy m.in. Salę Dworską, Salę Kominkową, Salę Teatralną, dawną bibliotekę i bogato zdobione komnaty mieszkalne. Jednym z piękniejszych elementów obiektu jest tzw. wieża Jenny, zawdzięczająca swą nazwę córce hrabiego, który zlecił jej budowę. Wieża utrzymana jest w stylu neogotyckim i dziś stanowi jeden z bardziej charakterystycznych detali budynku. Atrakcją zamku jest także stadnina koni oraz jedyny w Polsce cmentarz koni.


Zamek Miecz w Świeciu - ruiny średniowiecznego zamku z XIV w.
I tu zwiedzimy ruiny zamczyska będącego obecnie w rękach prywatnych, nasze numero uno pośród trwałych ruin. Na szczęście nie jest to kolejny przejęty i zapomniany zabytek, jakich wiele w całym kraju. Tutaj widać postępy i zaangażowanie małżeństwa pasjonatów. Ona, historyk on właściciel zakładu kamieniarskiego działającego u stóp zamku. Tą symbiozę widać w postępach trwającej odbudowy oraz w sposobie podejścia do oprowadzanych turystów. Widać i czuć także pasję obecnych gospodarzy, a to widać w postępach regularnie prowadzonych prac archeologicznych oraz zabezpieczających tą perełkę Dolnego Śląska. Oprowadzi nas właścicielka we własnej osobie i przeniesie w czasie aż do średniowiecza. Wyjawi nam porządną dozę informacji o zamku, opowie o jego historii na przestrzeni wielu wieków oraz o jego mieszkańcach.
Z pewnością nie będziecie chcieli opuścić murów zamkowych dobrowolnie, będziemy Wam pomagać…


I ostatni nasz punkt zamkowego programu to Leśna, a tu… Zamek Czocha, gdzie czeka nas prawdziwa uczta wrażeń. Pamiętacie komedię „Gdzie jest generał?”. Tak, tak, to tutaj go kręcono. To graniczny zamek obronny. Tym razem celem wyprawy jest niesamowite zwiedzanie nocne… hu hu hu…
Kiedy ludzie zwykle zapadają w sen, duchy kontynuują  swą wieczną wędrówkę, ale co z tymi, którzy postanowili nie spać? Co więcej, zwiedzać? O tym przekonamy się uczestnicząc w nocnym zwiedzaniu średniowiecznej twierdzy.
Tuż po zmroku, kiedy za ostatnim gościem zamknie się masywna  brama, a zebrani  usłyszą charakterystyczny łoskot – to znak, że nie ma już odwrotu.
Wytworny kustosz wraz z pomocnikami – przewodnikami wprowadzą nas do największej sali tajemniczego dworu, gdzie rozpocznie się owa nocna przygoda..

Przez niemal trzy godziny będziemy zaglądać do komnat, schowków miejsc tajemnych. Zajrzymy zapewne do studni, która zyskała niechybne miano Studni Niewiernych Żon. Tam oto pochylimy głowy swe, a mroczne echo śmierci niemal muśnie nasze karki…
Jako zamkowi odkrywcy  przeciskać się będziemy przez tajne przejścia, aby w końcu ujrzeć salę tortur, gdzie wciąż słychać jęki  pradawnych męczenników. Spotkamy też niejednego rycerza mroku, a owi dadzą magiczny pokaz płonącymi mieczami…

I po takiej „uczcie wrażeń”  wyruszymy już w drogę powrotną zastanawiając się jak to się stało, że znów czas nam tak szybko minął.

Cena 270 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką pilotowi:
165 zł (wejściówki, przewodnicy, zwiedzanie nocne, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone), obiadokolacja w Czechach i ew piwo- wrzućcie w kieszeń nieco koron… (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Oczywiście ciepłe ciuchy, albowiem nocne zwiedzanie wyjątkowo odbędzie się nocą ;) Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Obiadokolację wymarzyliśmy sobie w Czechach (u nich jadło jakby tańsze- opcja nie wliczona)

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizatorem wydarzenia jest: TUTUS PHU
 • zapisy: formularz na www
 • zapytania mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów

Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści