Coroczny Festiwal Cudnych Róż w Forst. Brody. Żagań.
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?
- barokowy Pałac Brühla w Brodach (przewodnik)
- Poaugustiański Zespół Klasztorny (przewodnik)
- Ogród Różany w Forst
DŁUGOŚĆ TRASY:
600 km
Termin:
29 czerwiec 2024
POZOSTAŁO:
Busowiaki. Uwaga, sensacja - rewelacja! Przygotowaliśmy kolejną niemiecką wyprawę w pełni ukwieconego i słonecznego lata. Oto jawi się Wam kolejna wyprawa z serii niesamowitych. Połączymy tu zapachy i smaki, przyrodę i jej piękno z krztyną historii i kroplą zadumy oraz z nutą melancholii.
Oto niemiecka Brandenburgia i Forst- park o zapachu róż, nazwany w 2004 roku „Miastem Róż”, z tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec”. Park rozciąga się na terenie o powierzchni 17 ha gdzie można podziwiać 40.000 krzewów różanych. Ten weekend to święto nad świętami, FESTYN OGRODU RÓŻANEGO. Jest on najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst . Impreza, organizowana rokrocznie podczas głównego sezonu kwitnienia róż, przyciąga tysiące odwiedzających. W magicznej scenerii ogrodu oraz parku "Wehrinselpark" realizowany jest bogaty program kulturalny, w tym tańce, hulanki, swawole, tysiące świateł, laserowy nocny pokaz. Sprawdźmy
Ponadto porwiemy Was do barokowego Pałacu Brühla w Brodach pamiętającego wizyty króla Augusta III, dla którego wzniesiono Bramę Zasiecką. Król po wielokroć wizytował miasto. Pierwotnie trzykondygnacyjny budynek murowany z cegły z mansardowym dachem i krużgankami od strony dziedzińca, zbudowany na planie podkowy. Zasłynął z luksusowych przyjęć i wspaniałych polowań, w których uczestniczył August III i jego dwór.
Jeśli uznaliście, iż powyższe, to za mało dla Poznaniaków- Twardzieli, to zabieramy Was jeszcze do Żagania, a tam… czeka nas Opactwo Augustianów, które należy do tej samej klasy zabytków – Pomników Historii co Wawel, Kopalnia Soli w Wieliczce, czy zamek w Łańcucie. Zabytki należące do Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego w Żaganiu stanowią jedne z najwyśmienitszych obiektów sakralnych w Polsce. W 2011 roku decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zyskały status Pomnika Historii!
Och, takiej sielankowej wyprawy pozazdroszczą Wam wszyscy sąsiedzi i znajomi :)
Pytacie czy można o tym wyjazdowym kwiatuszku opowiadać znajomym? Oczywiście, rozgłaszajcie. Spieszcie się z zapisami, jak wiecie majonez nie jest z gumy :)
Cudownie, bajecznie, sielsko…
Plan wyjazdu:
- 8:30 wyjazd, Orlen- Górczyn, ul. Zgoda, Poznań
- barokowy Pałac Brühla w Brodach (przewodnik)
- Wejście do bryły głównej pałacu
- Oficyny
- park
- Poaugustiański Zespół Klasztorny (przewodnik)
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
- dawny klasztor Augustianów
- zabytkowa biblioteka
- spichlerz klasztorny
- konwikt
- Trakt Winny z winną leżakownią
- Muzeum z kapsułą czasu
- Ogród Różany w Forst – polski audioguide (kod QR)
- zapoznanie z cudownościami roślinnymi i plejadą rzeźb i obiektów parkowych
- a pod wieczór… bajeczne doznania- FESTIWAL RÓŻ
- koncerty w wielu miejscach równocześnie
- tysiące lampek i świeczek
- food truck’i
- pokaz róż ciętych, muzyka ogrodowa oraz klasyczna w plenerze, pokazy artystyczne, kulinaria i romantyczne iluminacje świetlne
- taniec, wspólna zabawa, rock i pop podczas sobotniej nocy
- noc 1.000 świateł, połączona z wyjątkowym pokazem laserowym
- ok. 1:00/ 1:30 nasze zakończenie festiwalu **
- nocny powrót do Poznania (Orlen- Górczyn, ul. Zgoda)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** przy grupowym spadku mocy dopuszczamy możliwość wcześniejszego wyjazdu z Forst
A bardziej szczegółowo
Wschodnioniemiecki Ogród Różany znajduje się w Forst nad Nysą Łużycką. W 2004 roku zostało nazwane „Miastem Róż”. Swoją nazwę zawdzięcza Ogrodowi Różanemu, który w 2013 roku obchodził jubileusz 100-lecia swojego powstania. Ten historyczny park został wyróżniony honorowym tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec” (2013). Na terenie o powierzchni 17 ha można podziwiać 40.000 krzewów różanych w ponad 700 odmianach. Urok zabytkowego parku polega na szczególnej kompozycji sztuki ogrodowej, różnorodności botanicznej i architektury krajobrazu.
Można tu zobaczyć różne gatunki róż, rzeźby, dziedzińce z pergolami, fontanny, strefy ogrodu o charakterze secesyjnym oraz elementy parku w angielskim stylu krajobrazowym.
Po parku kursują riksze dwuosobowe, może ktoś chętny?
Ale to nie wszystko. Obejrzymy jeszcze…
Pałac Brühla w Brodach wybudowany w latach 1741–1753, to tutaj nowoczesność przeplata się z historią. Z jednej strony główny gmach z pałacu, który pozostał nieodnowiony - z zewnątrz wygląda na przerażający. Z drugiej odremontowane obie oficyny, które funkcjonują jako obiekty restauracyjno – hotelowe.
Piękny barokowy Pałac w Brodach, otoczony wspaniałym parkiem. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w województwie lubuskim.
W XVIII w okoliczne włości nabył hrabia cesarstwa Henryk Brühl (tak, to ten, którego poznaliśmy w Dreźnie). Z jego inicjatywy wzniesiony został nowy pałac, który przetrwał do czasów obecnych. W 1748 z okazji wizyty króla Augusta III wzniesiono Bramę Zasiecką. Król wizytował miasto wielokrotnie, bowiem przez Brody przebiegała wówczas jedna z tras łączących Warszawę i Drezno. Zapomniana rezydencja świetnie ilustruje XVIII-wieczne powiedzenie: „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Jakże moglibyśmy pominąć na naszej trasie tak wyjątkowe miejsce
Ponadto wyśmienity zabytek w postaci założenia dawnego opactwa augustianów. Składa się z monumentalnej bryły kościoła, budynku klasztoru, konwiktu i spichlerza. Budowle otaczają wieloboczny dziedziniec, a konwikt przylega do miejskich murów obronnych. Najcenniejszym obiektem jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, którego zewnętrzna architektura zachowała zasadniczo swój gotycki charakter.
Klasztor Opactwa Kanoników Regularnych powstał w XIII wieku i jest najważniejszym elementem historycznego założenia urbanistycznego, wyróżniającym się w panoramie starego miasta jako wyodrębniona enklawa. Spośród trzech klasztorów kanoników regularnych istniejących w średniowieczu na terenie historycznego Śląska jest jedynym, który przetrwał czasy reformacji, będąc aż do pruskiej sekularyzacji na początku XIX wieku ważnym ośrodkiem nie tylko religijnym, ale także naukowym i oświatowym, promieniującym na całe księstwo żagańskie. W Żaganiu kształcili się wybitni teolodzy i znawcy prawa kanonicznego cenieni w Europie, a uniwersytecki poziom tej edukacji potwierdza unikatowa biblioteka klasztorna słynąca niegdyś z niezwykle zasobnego księgozbioru. W założeniu z zapartym tchem ujrzymy jeden z cudów Polski, którym jest owa biblioteka opacka. W średniowieczu w klasztorze augustianów mnisi pracowicie przepisywali księgi ręcznie, za pomocą inkaustu i gęsich piór. W żagańskiej bibliotece znajdował się największy zbiór w ówczesnym, cywilizowanym świecie. Dziś można sobie wyobrazić mężczyzn w habitach, pochylonych nad pulpitami, jak w filmie „Imię Róży”, nakręconym na podstawie powieści Umberto Eco.
Oj, na bogato, na bogato wyprawa się szykuje. Żadna tam bieda- wycieczka. Program zapełniony po same kokardy :)
Cena: 280 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu.
Dodatkowo płatne gotówką pilotowi:
100 zł i 24 EUR (wejściówki, festiwal różany, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania).
Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania aplikacją audioguide oraz słuchawki. Karta EKUZ nie zawadzi.
Waluta obowiązująca: EUR/ PLN.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas: tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- organizator wyjazdu: TUTUS PHU Magdalena Piechowiak- Małecka
- zapisy: formularz na www
- zapytania: telefonicznie +48 573 327 881/ mail: kontakt@busemzpoznania.pl
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania audioguide Forst, słuchawki też mogą być pomocne
- audioprzewodnik jest rozwiązaniem sieciowym i nie wymaga pobrania żadnej aplikacji, skanujemy kod QR
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- zaleca się wyrobienie karty EKUZ
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
Opinie o nas i naszych wyprawach