2024-06-14 morawy - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
slowacki raj


Tak było rok temu. Za chwile jak będzie w tym roku :)


Morawy ze śliczną Macochąmapa
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Zamek Sovinec,
 • Zamek w Bouzovie,
 • Zamek Helfštýn,
 • Ołomuniec by night,
 • Przepaść Macochy,
 • Zamek Pernštejn,

Termin:
14-16 czerwiec
DŁUGOŚĆ TRASY:
1500 km

POZOSTAŁO:


Drogie Busowiaki. Czy czeskie przygody nigdy się nie kończą? Prawidłowa odpowiedź: nigdy!

Przygotowaliśmy kolejną edycję czeskiej przygody. Tym razem krążymy po Morawach. Nasz cel: czeskie zamki zgodnie z poniższym grafikiem. Niestrudzony bus podczas tej wyprawy zawiezie nas do zamków przecudnej urody. A będą nimi Sovinec, Bouzov, Helfštýn oraz Pernštejn. Każdy z nich inny, każdy niesamowity, każdy wart ujrzenia.

Oprócz zamków pobywamy też w Ołomuńcu. Jego rozległe Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami.

Ale, ale, obiecaliśmy Wam przygodę z Macochą. Jest nią spektakularny wąwóz będący największym naturalnym lejem krasowym, jaki spotkać można na terenie Republiki Czeskiej. Głębokość przepaści sięga blisko 140 metrów, a jej dnem przepływa rzeka Punkva. Albowiem każdy ma taką macochę, na jaką sobie zasłużył, Wy „przytulicie” na wyprawie najlepszą z najlepszych. A dlaczego przepaść nazwano Macochą przekonacie się już wkrótce podczas wspólnego „busowania”. Do Macochy dołączamy wyśmienite zwiedzanie Jaskini Punkevni wraz z podziemnym rejsem łodzią.

Jak zauważyliście trafnie nasza miłość do Czech i do czeskich zamków kwitnie. Zatem wygładzamy koszule, zaprasowujemy kanty w spodniach i… nie, nie, skąd. Nie czyńcie takich rzeczy! My jak zwykle na luzie. Krawaty zostają w domu i niech wreszcie od nas odpoczną. Pakujemy się do busa i wybywamy :)Piątek:
 • 16:30 wyjazd z Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
 • zakwaterowanie (agroturystyka- Polska) + ognisko

Sobota
 • Hrad Sovinec
 • Hrad Bouzov
 • Hrad Helfštýn
 • przyjazd na miejsce noclegu
 • Ołomuniec- wieczorna łazęga i czas wolny (może miejskie szamanie ?)

Niedziela
 • Morawski Kras
  • Propast Macocha  (Przepaść Macochy)
  • Przejazd kolejką
  • Jaskinia Punkevni
  • Rejs podziemną rzeką Punkvi
 • Státní hrad Pernštejn
 • 23:59 przyjazd do Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Program zwiedzania/ bywania wiedzie przez:

Czeską przygodę rozpoczniemy od usytuowanego na skalnym występie okazałego  gotyckiego zamku Sovinec. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie przebudowywana i powiększana. W roku 1623, po bitwie pod Białą Górą, ówczesny właściciel warowni - Jan Kobyłka - zmuszony został do odsprzedania posiadłości (za kwotę znacznie poniżej wartości) Zakonowi Krzyżackiemu. Ciężki okres w dziejach zamek przeżywał w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), kiedy to nawet potężne obwarowania nie zatrzymały ataku wojsk szwedzkich pod dowództwem generała Torstensona. Mimo wielu zniszczeń Sovinec może pochwalić się jednymi z najlepiej zachowanych w Czechach obwarowaniami z tego okresu. W czasie II wojny światowej w murach zamku stacjonował oddział SS, a część pomieszczeń zaadaptowana została na więzienie. W 1945 roku w wyniku działań wojsk radzieckich budowla została częściowo strawiona przez pożar. Obecnie gruntownie odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających i oczywiście banda Busowiaków nie omieszka przybyć do tak wyśmienitego obiektu.

Zamek Bouzov, to monumentalna średniowieczna warownia obronna na Morawach. Jest miejscem, którego nie wolno ominąć. Ten obiekt w przeciwieństwie do innych średniowiecznych zamków, nigdy nie opustoszał. Od końca XV wieku znajdował się w rękach krzyżackich.
Swój obecny kształt zawdzięcza wielkiej przebudowie z końca XIX wieku. Projekt i plany remontu sporządzono zgodnie z zaleceniami arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, który sfinansował również całą budowę ze swoich prywatnych funduszy.
Zamek jest w pełni wyposażony i urządzony. Wyposażenie pochodzi przede wszystkim z prywatnych zbiorów arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, częściowo zaś ze zbiorów zakonu krzyżackiego. Współczesne wyposażenie wykonano specjalnie na miarę do obiektu. Najcenniejszą część zamku stanowi neogotycka kaplica z gotyckim ołtarzem, zdobiona kamieniami nagrobnymi mistrzów zakonu z lat 1395-1515. W zbrojowni zamkowej, znajdującej się w oryginalnej sali gotyckiej starego zamku, zgromadzono kolekcję oręża. Pamiętacie popularny serial Arabela? Tak, tak, kręcono go właśnie tu. Chyba nikt z Was nie wątpi, iż tego krzyżackiego cuda nie wolno nie obejrzeć?

Hrad Helfštýn – jeden z największych zamków w Czechach, położony w miejscowości Týn nad Bečvou. Oto jedna z największych tego typu budowli w całej Republice Czeskiej. Początki zamku sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy to z inicjatywy śląskiego szlachcica Friduša z Linavy powstała tu pierwsza twierdza. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Ostatecznie powstała tu potężna twierdza z 9 basztami której wysokie na 13 metrów mury obronne mały od 7 do 10 metrów grubości. Cały kompleks posiadał 5 dziedzińców, 6 bram oraz 3 fosy wewnętrzne. Tak ufortyfikowana warownia mimo wielokrotnych ataków nigdy nie została zdobyta. Do roku 1656 zamek służył jako wojskowa fortyfikacja, później posterunek wojskowy zlikwidowano, a arsenał przewieziono do Ołomuńca. Od XVII wieku porzucony zamek powoli popadał w ruinę. Obecnie w zamku dostępne są cztery dziedzińce. Posiada pięć bram, liczne bastiony, baszty oraz rozbudowany system fortyfikacji wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na swoją powierzchnię należy do największych zespołów zamkowych w Europie.

Morawski Kras to najwspanialszy system jaskiń w środkowej Europie - na tamtejszym terenie znajduje się ponad 1100 jaskiń! Najokazalsza z nich to Jaskinia Punkevni oraz znajdująca się przy niej olbrzymia Przepaść Macocha. Jaskinia jest rozległa i robi wielkie wrażenie! Trasę pokonamy spacerując po metalowych podestach i podziwiając ogromne nacieki - stalaktyty, kolumny. Wiele z nich ma swoje nazwy np Liczyrzepa lub Wodnik. Pod powierzchnią wody są oświetlone Mosty Skalne. Zwalone skały zatamowały bieg podziemnej rzeki Punkvy i utworzyły jeziorka, po których przepłyniemy łodzią.
Przepaść Macocha (Propast Macocha) to spektakularny wąwóz,  położony na terenie obszaru chronionego zwanego Morawski Kras. To największy naturalny lej krasowy jaki spotkać można na terenie Republiki Czeskiej. Głębokość przepaści sięga blisko 140 metrów, a jej dniem przepływa niewielka rzeka Punkva, która dalej podąża częścią korytarzy Jaskini Punkevní. Sam wąwóz powstał w wyniku rozległego zawalenia stropów w miejscu zaburzeń tektonicznych. Przepaść Macocha związana jest mocno z życiem okolicznych mieszkańców. Niegdyś byli oni świadkami pierwszych zejść i badań urwiska. Pierwszym śmiałkiem któremu udało opuścić się na dno przepaści był Lazarus Schopper z Brna. Wyczynu tego dokonał już w 1723 roku. Od tego czasu wąwóz zaczął zdobywać coraz większą popularność wśród turystów, ale i także przyciągał wielu samobójców. Na początku XX wieku pracował tu pewien tragarz, który trudnił się wynoszeniem samobójców z Macochy. Obecnie nad przepaścią znajdują się dwie platformy widokowe (górny i dolny mostek). Jedna z nich zbudowana została już w 1882 roku.

Dalej, okazały średniowieczny zamek Pernštejn. Warownia ta wzniesiona została prawdopodobnie już w drugiej połowie XIII wieku. Od początku swojego istnienia aż do końca XVI wieku twierdza stanowiła główną siedzibę rodową członków możnej rodziny Pernštejnów. To gotycka twierdza z charakterystycznym stołpem, czyli wieżą pierwszej obrony. Uznana za symbol okolicy i wpisana do rejestru zabytków. Turystów zachwycają najbardziej wnętrza Sali Rycerskiej oraz kaplicy,biblioteka, barbakan, wieża zegarowa i widokowa. Oto jeden z najpiękniejszych morawskich zamków, ach, jakże warto przejść się po jego komnatach i wspiąć na baśniową wieżę. Jako dzielnym i odważnym turystom prawdopodobnie uda nam się także spotkać tutejszą Białą Damę! Pernštejn to nie tylko jeden z najważniejszych czeskich zabytków, ale także budowla, która ze względu na swą imponującą architekturę cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród filmowców z całego świata!

Cena: [kalkulujemy] zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenia KL i NNW, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo płatne gotówką:
[liczymy] - koron czeskich (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe, autostrady)
Śniadania, Obiad (jak zdążymy), kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik KCZ: 100 koron = ok. 18 zł

Noclegi:
Polska - agroturystyka Kłodzko - z możliwością śniadania (znamy z autopsji)
Ołomuniec - Hotel ***, z możliwością zarąbistego śniadania (znamy z autopsji)

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Albowiem pierwszego wieczora zamierzamy śpiewać pieśni przy grilu, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Telefon z dostępem do Internetu i chętnie swe słuchawki. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos mogą się przydać.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas – tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.

Informacje małym druczkiem:
 • organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • informacje: telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • zaleca się wyrobienie karty EKUZ
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletówTak było rok temu. Za chwile jak będzie w tym roku :)


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
komentarze z fb
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści