2024-06-08 swieto twierdzy - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

Trasa militarna dla cywilów



mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

  • Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu z przewodnikiem
    • Muzeum z ekspozycjami
    • Mauzoleum i cmentarz
    • tereny poobozowe: Stalag VIII C i Stalag Luft 3
    • tunel Harry- replika
  • - Żagań - szlak „Czterech pancernych” z przewodnikiem
    • historyczne miejsca
    • opowieści i anegdoty
  • - Legnica (przewodnik)
    • śladami „Małej Moskwy”
    • Historyczne centrum
    • Ratusz
DŁUGOŚĆ TRASY:
500 km
Termin:
2 kwietnia

POZOSTAŁO:
Poznajcie trasę militarną po busowemu. Niecodzienna i niezwykle ciekawa. Dla pasjonatów historii i militariów, dla kinomanów i nie tylko. Sposób przedstawienia przez przewodników (przewodników przez duże „P”) spowoduje u Was zagubienie w czaso- przestrzeni. Trzy filmy, trzy wyprawy w jednej: „Czterej Pancerni i pies”, „The Great Escape” i „Mała Moskwa”.

Nasza wyprawa rozpocznie się w mieście, w którym powstało osiem odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”, to dziś już prawdziwa klasyka. Ach, która to nie kochała się w Janku? A który to nie kochał się w Marusi? W Żaganiu zobaczymy  nie tylko miejsca serialowych kadrów, ale też poznamy wiele anegdot i historii związanych z filmem. Tak, wiemy, to film fałszujący II wojnę światową, ale komu to obecnie przeszkadza?

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu nie trzeba nikomu (z naszych obserwatorów) przedstawiać. Z tym miejscem związany jest amerykański film wojenny Wielka ucieczka ( The Great Escape). Pamiętacie brawurowe role Steve’a McQueena i Charlesa Bronsona? Historia przedstawiona w filmie została oparta na faktach. Podczas II wojny światowej dowództwo Luftwaffe w obozie dla alianckich pilotów objętych specjalnym nadzorem nie spodziewało się, że pod ich nosem jeńcy planują największą ucieczkę w historii, operację, która miała dać wolność 250 osobom…  

Popołudnie spędzimy w Legnicy, mieście do którego zajeżdżamy rzadko, zbyt rzadko. Tu z przewodnikiem podążymy śladami Małej Moskwy.  Wojska radzieckie do swojej wyłącznej dyspozycji zajęły ok. 1200 różnego rodzaju obiektów zlokalizowanych na terenie miasta, czyli ponad 30 proc. jego przedwojennej zabudowy. Najokazalsze obiekty użyteczności publicznej, szkoły, szpitale, sądy, urzędy i obiekty sportowe znalazły się we władaniu Rosjan. Tereny przez nie zajęte, zwane kompleksami, były miejscami wydzielonymi, niedostępnymi dla polskiej ludności. Ta wyprawa otworzy nam oczy na historię, o której latami się nie wspominało

To wyprawa, która połączy przyjemne z bardzo przyjemnym. Co tu dużo mówić, szczegóły doczytacie


pobierz program
Plan wyjazdu:
  • - 6:00 wyjazd z Poznania, stacja paliw Orlen przy pętli górczyńskiej
  • - Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu z przewodnikiem
    • Muzeum z ekspozycjami
    • Mauzoleum i cmentarz
    • tereny poobozowe: Stalag VIII C i Stalag Luft 3
    • tunel Harry- replika
  • - Żagań - szlak „Czterech pancernych” z przewodnikiem
    • historyczne miejsca
    • opowieści i anegdoty
  • - Legnica (przewodnik)
    • śladami „Małej Moskwy”
    • Historyczne centrum
    • Ratusz
    • Obiadkowy czas w miejscu magicznym (nie wliczone)
  • - ok. 22.30 powrót do Poznania
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przygodę zaczynamy od…
serialu „Czterej pancerni i pies” z Januszem Gajosem, Franciszkiem Pieczką, Wiesławem Gołasem, Witoldem Pyrkoszem, Romanem Wilhelmim oraz oczywiście tytułowym psem w rolach głównych to dziś już prawdziwa klasyka. Choć od powstania serialu minęło już ponad pół wieku, nadal ma on szerokie grono fanów. Dla tych pozycją obowiązkową na mapie turystycznej Polski jest tzw. szlak „Czterech pancernych” w Żaganiu.
Sceny do serialu kręcono na tamtejszym poligonie, zaś samo miasto „odgrywało” rolę Lublina i Warszawy. Większość scen batalistycznych nakręcono na poligonie przy jednostce wojskowej Żagań-Las. Co więcej, mieszkańcy Żagania często występowali w serialu w roli statystów. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W mieście stacjonowała i do dziś stacjonuje dywizja pancerna. No i blisko stąd do Wrocławia, gdzie robiono zdjęcia we wnętrzach. Ponadto w 1965 roku, kiedy zaczęto zdjęcia, Żagań wciąż był mocno zniszczony po wojnie.



Dalsza część naszej wyprawy to Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. The Great Escape. Jeśli pamiętacie film z 1963 roku, koniecznie odwiedzić trzeba żagańskie muzeum. Jeśli go nie znacie, to tym bardziej miejsce „must see”. Tu świadectwa tragicznych losów tej ziemi. Jedna z największych ucieczek, ucieczka pilotów alianckich z obozu jenieckiego pod koniec II WŚ, miała miejsce właśnie tu, w Żaganiu. Warto poświęcić czas by zobaczyć jak przez tunel Harry uciekało około 50 jeńców ze obozu STALAG VIII C. Na kanwie tych wydarzeń w Hollywood nakręcono film z Stevem McQueen i Charles Bronsonem w rolach głównych pt. Wielka Ucieczka. To w tym filmie pojawił się słynny skok na motocyklu. To perła żagańska pomijana przez autokary wycieczkowe. Wszystko w lekkim szumie pięknego lasu, jakby na uboczu świata. Niezwykłe miejsce, niezwykła, tragiczna historia. Przekonacie się, że warto tu zawitać i wsłuchać się w mniej znane ludzkie historie





Popołudnie będzie również atrakcją niesamowitą.   Legnica przez prawie pół wieku odgrywała znaczącą w rolę w europejskiej przestrzeni politycznej i wojskowej, a wynikało to z faktu stacjonowania w mieście sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, dowództwa 4 Armii Lotniczej. Ze względu na dużą koncentrację w mieście jednostek wojskowych i struktur dowódczych Legnicę nazywano Mała Moskwą.
Wejścia do strefy strzegli uzbrojeni wartownicy. Największy kompleks, liczący 39 ha, zwany Kwadratem, obejmował teren najbogatszej i najpiękniejszej  dzielnicy Legnicy (Tarninowa). Był otoczony dwumetrowym murem. W Kwadracie znajdował się budynek sztabowy i kwatery najwyższych rangą oficerów radzieckich. Generałowie zamieszkali w kilkudziesięciu willach i rezydencjach, wybudowanych na początku XX wieku przez legnickich fabrykantów, lekarzy, adwokatów. Kwadrat był samowystarczalny. Na jego terenie były banki, kina, kawiarnie, sieć dobrze zaopatrzonych sklepów i obiekty reprezentacyjne. Od 1946 r. przebywało w mieście stale kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy radzieckich. Niesamowite historie usłyszycie tego dnia…


Cena: 200 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota.
Dodatkowo płatne gotówką:
75 zł (wejściówki, przewodnicy muzealni i miejscy, opłaty administracyjno- parkingowe)
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety (dodatkowo, wedle uznania (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki, strój wygodny, adekwatny do kapryśnej czasem pogody,  kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos obowiązkowe

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Więcej tutaj

Informacje małym druczkiem:
  • zapisy: formularz zgłoszeniowy z www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48  573 327 881
  • samo kliknięcie „wezmę udział” na fb nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu umieszczonego na naszej stronie www.busemzpoznania.pl
  • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem należnych środków ostrożności
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów/ biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
Wróć do spisu treści