2024-05-25 most - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
most bridge 721

Sky Bridge 721, spływ Bardo i MariannaTRASA:
 • Bardo- spływ pontonowy
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • w górę: wjazd wyciągiem krzesełkowym
 • Sky Bridge 721- najdłuższy na świecie most wiszący
 • Ścieżka w Obłokach - Dolní Morava
 • spacer ścieżką edukacyjną
 • na dół: zjazd ”mamutem” lub wyciągiem krzesełkowym

DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km

TERMIN:
25 - 26 maja
mapa sankowania

POZOSTAŁO:

Drogie Busowiaki. Czy czeskie przygody nigdy się nie kończą? Prawidłowa odpowiedź: nigdy!

Przygotowaliśmy kolejną wyprawę polsko – czeską. Naszym głównym celem: najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych SKY BRIDGE 721. Wznosi się 95 metrów nad doliną. Moc wrażeń gwarantowana! Ha, ponoć rozmiar ma znaczenie, a ten oto most najdłuższym jest, w rzeczy samej :-)

Bujaliście już kiedyś w obłokach? Tak? Ale pewnie nie tak. Teraz macie wyjątkową okazję spełnić swoje marzenia na Dolní Moravie. Tak, tam też będziemy… Sky Walk, czyli spacer w chmurach, wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n. p. m. Na miłośników przygody czeka tam kilka pełnych adrenaliny atrakcji (ha, ha, po przejściu mostem) np „kropla” (sieć rozciągnięta u szczytu ścieżki na wysokości 50 m, stojąc na niej można zobaczyć co znajduje się pod nogami), zjeżdżalnia czy rękaw (atrakcja zbudowana z gęstej sieci, przez którą przechodzi się z jednego piętra kładki, na drugie)

Do wyjazdu fantastycznie- wyśmienitego dorzucamy spływ pontonowy Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej oraz „Londyn” wieczorową porą  *

No i … dorzucamy perłę wyprawy w postaci spotkania z niesamowitą księżniczką Marianną. To ona była „budowniczym” słynnego pałacu w miejscowości Kamenz (czyli Kamieniec Ząbkowicki). Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w. Opowiemy Wam też o poznańskim wątku w pałacowej historii. Zatem uwaga, podwoje cudownego Pałacu Marianny Orańskiej staną tegoż dnia dla nas otworem. Dodajmy, iż pałac wraz z parkiem zakończyły kolejny (ogromny wizualnie) etap rewitalizacji. Kto w tym roku jeszcze tych cudów nie widział, nie może zrezygnować z tej podróżniczej uczty. Będziecie zachwyceni! Absolutnie!

Czas gna jak zwariowany, zatem nie traćcie go na długie namysły. Szykujcie okulary słoneczne i pampersy, pastujcie buty i odświeżajcie kapelusz :)

Nie czekajcie, działajcie, wpisujcie się na listę uczestników :)

* „Nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest Lądek, Lądek Zdrój”. Bareja wiecznie żywym jest :-)Sobota
 • 6:00 wyjazd z Poznania (Stacja paliw Orlen – pętla Górczyn), zbiórka godz 5:45
 • Bardo- spływ pontonowy
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • chwila dla wygłodniałych brzuszków (nie wliczone)
 • „Londyn” **
  • Park Zdrojowy i okolice spacerowo
 • baza noclegowa z nasiadówką przy grillu

Niedziela
 • w górę: wjazd wyciągiem krzesełkowym
 • Sky Bridge 721- NOWOŚĆ najdłuższy na świecie most wiszący
 • Ścieżka w Obłokach - Dolní Morava
 • spacer ścieżką edukacyjną
 • na dół: zjazd ”mamutem” lub wyciągiem krzesełkowym - nie wlizono; lub pieszo szlakiem (kto co woli)
 • zwiedzaniowa busowa niespodzianka **
 • 23:45 przyjazd do Poznania (Orlen Górczyn)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** jeśli tylko okoliczności czasowe pozwolą
Program zwiedzania/ bywania wiedzie przez:

Bardo. Spływy pontonowe, to bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku. Trasa spływu pontonem, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Zapraszamy Was na wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Rzeka na naszej 3-godzinnej trasie jest bardzo szeroka, płynąca przepięknymi meandrami (zakolami), w otoczeniu nieskalanej, górskiej przyrody. Spokojna, ale zarazem ciekawa i energetyzująca. Malownicze widoki zapierają dech w piersiach. W rafftingowej skali trasa ta nie należy do trudnych. Zaś o solidności  wykonania pontonów świadczy fakt, że właśnie w takie pontony i kamizelki ratunkowe zaopatrzony jest m.in. GOPR i WOPR. Będziecie zachwyceni
Naszą przygodę kontynuować będziemy w neogotyckim Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowicki. Cudowna perełka, wisienka na naszym dolnośląskim torcie. Wzniesiony z inicjatywy niderlandzkiej królewny, Marianny Orańskiej, jako jej letnia rezydencja. Jego budowa trwała 33 lata i pochłonęła równowartość trzech ton złota. Po wojnie pałac został zdewastowany, ograbiony ze wszelkich kosztowności, a na koniec podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Od 1go maja 2013 ponownie został udostępniony dla zwiedzających. Pięknieje z roku na rok coraz bardziej.

A wieczorową porą czeka nas „Londyn” czyli… Lądek Zdrój. To uroczy i jeden z piękniejszych polskich kurortów. Zdecydowanie, najpiękniejszym sanatorium w Lądku Zdroju jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech”. Jego budowę rozpoczęto w roku 1678 jako tak zwany Nowy Zakład. Trwała przez 2 lata. Pierwotnie nazwano ją Marienbad i wzorowany był na łaźni tureckiej w Budzie. Przebudowywany przynajmniej trzykrotnie, przybrał znany nam dziś kształt. Dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe. Lądek Zdrój to jedyne uzdrowisko w Polsce wykorzystujące w procesie leczenia termalne wody radoczynne siarczkowo – fluorkowe! Hydrozabiegi wykonywane są z wykorzystaniem tutejszej wody termalnej!
A teraz, czas na nasz gwóźdź programu. Sky Bridge 721 jest głównym powodem naszych odwiedzin w resorcie Dolni Morava. Jak się łatwo domyślić, most ma 721 metrów długości i łączy ze sobą dwa szczyty górskie. Wysokość mostu od powierzchni ziemi jest różna w zależności od miejsca, ale w najwyższym punkcie wynosi ona 95 metrów. Różnica wysokości na moście to 10 metrów – rozciąga się on na wysokości 1125-1135 m.n.p.m. Cały most waży 405 ton, ale każda z sześciu lin nośnych ma udźwig 360 ton.
Na moście obowiązuje zakaz skakania, ale wibracje i ruchy mostu są wyczuwalne nawet podczas normalnego spaceru, acz przy funkcjonujących zabezpieczeniach nie stanowi to żadnego problemu.  Szerokość to 1,2 m, a zatem dwie osoby mogą tam iść obok siebie.
Sky Bridge 721 prowadzi od schroniska Slaměnka, ponad Doliną Młynicką, aż na zbocze góry Chlum. Jednakże po drugiej stronie mostu nie kończy się atrakcja.

Po przejściu na drugą grań, a pamiętajmy, że most jest jednokierunkowy, rozpoczyna się szlak turystyczny i jednocześnie edukacyjny Most Czasu, którym niespiesznie zamierzamy się przespacerować. Poprowadzi nas on przez 2 km do kolejki linowej, którą można zjechać z powrotem w dół, bądź zjechać mamucim bobslejem, bądź zejść siłą własnych nóg (pozostawimy Wam wybór)

No na sam koniec pozostaje Sky Walk, czyli spacer w chmurach, wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n. p. m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy jak również na grzbiety Jesioników, Suchy Vrch i Karkonosze.


Cena 580 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo przelewem po zapisie:
200 zł (pakiet: Sky Bridge 721, Sky Walk i wyciąg w górę)- po przewalutowaniu
Dodatkowo płatne gotówką:
180 koron czeskich i 140 złotych (wejściówki, spływ z opiekunem, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik kcz: 100 koron = ok. 19 zł.

Noclegi: Pensjonat Lądek Zdrój, pokoje 2, 3- osobowe z łazienkami, możliwość wykupienia niedzielnego śniadania (30 zł), jest smacznie

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Albowiem zamierzamy śpiewać pieśni przy grillu, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Do pontonu zabrać: klapki/ sandały/ buty kąpielowe. Nie zapominamy o foto aparacie i power banku. Telefon z dostępem do Internetu i chętnie swe słuchawki. Dowód osobisty/ paszport - „gadżetem” obowiązkowym.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO. Więcej o nas – tutaj

Informacje małym druczkiem:
 • organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • zapytania: telefonicznie +48 573 327 881 lub mail kontakt@busemzpoznania.pl
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • zaleca się wyrobienie karty EKUZ (bezpłatnie w NFZ)
 • w pensjonacie możliwość wykupienia śniadania (30 zł od osoby)
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, pontonów
 • ze względu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów (na most Sky Bridge 721 i Sky Walk wraz z wyciągiem), opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)


Przydatne linki
https://www.dolnimorava.cz/pl/sky-bridge-721
https://www.dolnimorava.cz/pl/mapy-32
https://www.dolnimorava.cz/pl/mamucia-kolejka-gorska
https://www.dolnimorava.cz/pl/o-sciezce-w-oblokach
https://www.dolnimorava.cz/pl/sky-bridge-721 (most czasu)

Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści