2024-03-16 zloto srebro i ksiezniczka - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
kkkk

Srebro, złoto, gaz i węgielmapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy

 • Twierdza Srebrna Góra (NOCNE ZWIEDZANIE) (z przewodnikiem i pochodniami)
 • Kopalnia złota- Złoty Stok (przewodnik)
 • Kopalna węgla - Nowa Ruda (przewodnik)
 • Muzeum gazownictwa w Paczkowie (przewodnik)

DŁUGOŚĆ TRASY:
680 km
Termin:
16 marca

POZOSTAŁO:
Witaj wiosenko, otwórz okienko :)

Busowiaki Drogie. Przedstawiamy Wam niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem. Czy są sprawy ważniejsze aniżeli ta z nazwy owej? Oto wyprawa „po węgiel” ubrana w złoto i srebro oraz w poszukiwaniu taniego gazu. Jak widzicie, wyprawa bardzo na czasie i powiedzmy sobie jasno, iż niezbędna do odbycia. Przy okazji nadszedł czas na nasze ukochane fyrtle. Wyczekiwane z utęsknieniem. Nareszcie wracamy do miejsc, które mają swe szczególne miejsce w naszych sercach. Czy będziecie zaskoczeni jeśli obiecamy, że owa sobota będzie szalenie intensywna? Oczywiście, że to już nikogo nie dziwi :) A co w programie?

Twierdza Srebrna Góra będąca unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Sprzyja miłośnikom historii, przyrody i turystyki. Tu NOCNE ZWIEDZANIE w blasku pochodni i z hucznym wystrzałem armatnim!

Dodajemy kopalnię w Złotym Stoku, a wraz z nią niesamowitą podróż w głąb ziemi. Podziemny wodospad, Trasa Turystyczna i wiele atrakcji. Będzie też Chodnik śmierci, to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota, ale szczegóły dopiero na miejscu.

Dorzucamy ważny dodatek węglowy w postaci Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Tu usłyszymy wszechobecnie panujący hałas: oryginalnych maszyn, narzędzi pneumatycznych, wentylacji, taśmociągów i innych. Mrok - "zobaczymy" zupełną ciemność, pofedrujemy sercówą, zwaną na wiele sposobów również babską... no 4 literami ;) Sprawdzimy czy węgiel można zabrać stąd w plecaku czy też raczej przyczepą. Czasy jakie mamy każdy widzi….

Zagościmy też w Paczkowie (polskim Carcassonne zwanym). Głównym celem paczkowskiej przygody stanie się Muzeum Gazownictwa. Miejsce niesamowite, a nawet nieco tajemnicze. Ktoś zastanawiał się kiedykolwiek skąd w naszych kuchniach bierze się gaz? Gaz miejski, gaz ziemny czy jeszcze inny? O gazie wiedzy zaczerpniemy w zabytkowej gazowni. To tu w 1901 roku uruchomiono produkcję gazu, a zużywano go głównie do oświetlania ulic oraz do przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało, obejrzymy tu show z użyciem Tuby Rubensa obrazujące emisję fali dźwiękowej za pomocą płomieni! Niessamowite!

Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy manatki i jedźmy :)


Plan w skrócie:
 • 7:15 wyjazd - stacja paliw Orlen ul. Zgoda, Poznań
 • Nowa Ruda- Zabytkowa Kopalnia Węgla – częś naziemna i podziemna (przewodnik)
 • Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)
 • Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
 • chwila dla zgłodniałych brzuszków
 • Twierdza Srebrna Góra (przewodnik)- NOCNE ZWIEDZANIE z pochodniami
ok. 1:00 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianieA konkretniej, to wyglądać będzie tak:

Naszą przygodę rozpoczniemy w Zabytkowej Kopalni w Nowej Rudzie. To kopalnia, którą doświadczymy, a nie tylko zobaczymy. Tu w naziemnym kompleksie górniczym zobaczymy unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe. W podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla przewodnicy zaprezentują nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśniają stosowane niegdyś metody pracy górników. Wyposażeni w hełmy i akumulatorowe lampy górnicze możemy wejść do podziemnych wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m. Jeśli tylko nie poczujemy respektu do miejsca i zdarzeń, to … spotkamy pod ziemią ducha Skarbka - dla jednych zabawne spotkanie, a dla innych... o żesz, zawał prawie na miejscu ;) Zobaczymy też dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. A teraz to my będziemy z tej kolejki korzystać!
Zaś w Złotym Stoku, w kopani, złota zwiedzimy Podziemną Trasę Turystyczną. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna, tu niesamowita atrakcja- skarbiec), „Chodnik Śmierci”, w którym spotkamy się z Gnomem (wg starych wierzeń górniczych gnomy pilnowały złota w kopalni), obejrzenie muzealnej kolekcji tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, przejażdżka kolejką podziemną oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”.
Kolejny przystanek, to Paczków – polskie Carcassonne, skąd to określenie? Przekonacie się sami.
Muzeum Gazownictwa – mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.I GWÓŹDŹ PROGRAMU! Twierdza w Srebrnej Górze. To największa górska twierdza Europy i wyjątkowy zabytek architektury militarnej XVIII wieku. Jest niepowtarzalna ze względu na historię i położenie. Sercem twierdzy jest potężny Donjon i otaczający go pierścień bastionów. W 2019 roku Twierdza Srebrna Góra otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny.
Tuż po zmroku, kiedy ludzie zapadają w sen, my - grupa śmiałków, udamy się na nocne zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. W towarzystwie żołnierza – przewodnika będziemy przemierzać w blasku pochodni korytarze, kazamaty i poznawać nieodkryte dotąd tajemnice. Będą ciekawostki i forteczne opowieści w magicznych historycznych wnętrzach fortu. Dowiemy się jeszcze więcej o trudach żołnierskiego życia, a może nawet przez chwilę poczujemy się jak w pruskiej armii.  A do tego pokaz ładowania i wystrzału z armaty, to będzie szalenie huczny finał naszej srebrnogórskiej przygody. Ponadto nocna panorama oglądana z najwyższego punku obserwacyjnego w okolicy. ŁAŁ! To co, macie odwagę, żeby ruszyć z grupą śmiałków, gdy zgaśnie światło? My idziemy
Cena 260 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
185 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody, pamiątki i sztabki złota - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termos z napojem ulubionym?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. W kopalni i sztolniach panuje chłód, bluza szalenie przydatna. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką?
Nie ma sprawy, zabierz płyty :) Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizatorem wyprawy jest Do It Jarosław Elminowski
 • zapisy: formularz na www.busemzpoznania.pl
 • zapytania tel +48 573 327 881
 • kliknięcie w wydarzeniu „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów (kalkulowane - 29.02.24)

Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści