2024-01-13 sankowanie - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
Sankowanie w Czechach


mapa sankowania
TRASA:
Jańskie łaźnie - saneczkowanie
Termy Cieplickie - Jelenia Góra
Huta Julia - Piechowice
Muzeum Sentymentu - Kowary
Kolejkowo - Wrocław

DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km

TERMIN:
12-14 stycznia


POZOSTAŁO:

Dobrý den naše hosty :) Czy sanki mogą się znudzić? Nie, po stokroć nie! Póki zima trwa nie spoczniemy! Kontynuujemy zatem nasze szaleństwa saneczkowe. Sam Karpacz już nam nie wystarczy. W poszukiwaniu saneczkowych atrakcji udamy się znów do Czech. Czeskie stoki są bardzo przychylne saneczkarzom. I dają gwarancję śniegu :)

Zachęcają, dbają, wabią… I my się daliśmy zwabić. Why not? (Proč ne?)

Odwiedzimy Jańskie Łaźnie, gdzie poślizgamy się na niemal 4ro kilometrowym torze przeznaczonym wyłącznie dla saneczkarzy. Kto był, ten wie. Kto nie był, pojechać musi! Ponadto przespacerujemy się karkonoską Ścieżką wśród Koron Drzew, to trasa około 2 kilometrów, a wysokość wieży, to 45 metrów, mroźnych metrów, dodajmy. Nie dość, że popatrzymy na drzewa z góry, to jeszcze podpatrzymy je od dołu, a to za sprawą podziemi drewnianej wieży, gdzie znajduje się centrum edukacyjne, które przedstawia skomplikowany system korzeniowy drzew.

Przypomnijmy, wdrażamy w życie zimowe sporty przeróżne: sanko - zjazdy, ślizgo - spady, z górki - staczanie, w śniegu tarzanie, lekkie zwiedzanie, w Czechach rozkochiwanie oraz kilku innych dyscyplin uprawianie :)


pobierz program
A oto nasz program:

piątek
 • 17.00 wyjazd, stacja paliw OLEN Górczyn, ul. Zgoda
 • wieczorny przyjazd na miejsce noclegu
 • degustacja nalewek własnych, wspólna biesiada
 • wymarsz do łóżek o godzinie bliżej nie ustalonej :)

sobota
 • wybywamy z bazy i zwiedzamy :)
 • kierunek - Czechy, Cerna Hora/ Janskie Łaznie
  • spacer Ścieżką w Koronach Drzew
  • szusujemy na sankach i bawimy się świetnie
  • czas na ciepły posiłek- nie wliczone
 • przyjazd do bazy – „posankowy” wypoczynek regeneracyjny
 • Termy Cieplice - „posankowa” regeneracja (baseny ze strefą SPA)  *
 • wspólna biesiada c.d.

niedziela
 • wyjazd z bazy - kierunek zwiedzanie
 • Huta Szkła Kryształowego JULIA
  • zwiedzania Huty- z przewodnikiem
  • Krystalium – audioguide QR kod
 • Muzeum Sentymentów w Kowarach
 • Kolejkowo – Wrocław (tu znajdziemy i Romeo i Julię)
 • 21:00 przyjazd do Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)

* opcja dla chętnych, choć liczymy na wszystkich :)
** kolejność atrakcji mogą ulec zmianie. Program pozostaje niezmiennym.A konkretniej, to wyglądać będzie tak:

Piątek - wiadomo, nic uzupełniać nie trzeba

Dzień kolejny (sobota)
Rano, skoro świt (!) wybywamy na saneczkowe zjazdy w czeskiej Czarnej Górze - Jańskie Łaźnie. Tu saneczkarze mogą korzystać z 3,5 km trasy przygotowanej wyłącznie dla nich. Szaleństwo i szał, radość z powrotu do dziecięcych zabaw. Tu śniegu nigdy nie brak.
Na początek trasy saneczkowej wjeżdżamy kolejką gondolową, którą pokonujemy 2,3 km i 570 metrów różnicy poziomów. Następnie po wypożyczeniu sanek szusowanie 3,5 km szlakiem. Podczas dwugodzinnego zjazdu urządzamy zabawy na sankach (a nawet raz po raz poza nimi). Trasa pozwala osiągnąć znaczne prędkości, aczkolwiek pamiętać należy, iż naszym celem nie jest ustanawianie rekordu prędkości i szybkości przejechanej trasy, tylko dobra zabawa :) Zakończenie szusowania, gdy wszyscy uznają, iż już wystarczy.

Po takich niecodziennych doznaniach pospacerujemy widokowo- dydaktyczną „Ścieżką w koronach drzew” delektując się górską ciszą.

Wieczorową porą po saneczkowaniu wpadamy do Term Cieplice na body- regenerację

Dzień ostatni (niedziela)
Wyjazd (punktualnie) o 6:00. Ha ha ha, żartujemy :) Zaczynamy dzień od wizyty w działającej Hucie Szkła Julia. To jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkuje się tu ręcznie formowane i szlifowane produkty. Wyroby wyróżnia na tle innych producentów tradycyjna technika wytwarzania i szeroka oferta. Wśród kolekcji znajdują się produkty nawiązujące dekoracją do wzornictwa XIX wieku, ale i bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce. Tutaj będziemy mogli z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie poznamy tajniki sztuki szklarskiej.

Dodatkowo zwiedzimy nowość w hucie  (no, prawie) Interaktywne centrum edukacyjno-historyczne "Krystalium". Centrum to będące nowoczesną formą prezentowania historii hutnictwa w regionie. Jest to również miejsce pełne eksperymentów - na specjalnie przygotowanych stanowiskach można poczuć się jak hutnik czy zdobnik szkła
Krystalium podzielone jest na dwie strefy. W pierwszej dominuje wiedza, prezentowana w sposób obrazowy i estetyczny. Dowiemy się o najważniejszych momentach w historii szkła, znaczących postaciach, kolekcjach, wzorach i szlifach. Ta strefa łączy przeszłość z teraźniejszością, oferując podróż od XIX wieku do czasów współczesnych. To tutaj "pływa" wyjątkowa ławica ponad 100 szklanych ryb wytworzonych w Karkonoszach. Dla niektórych będzie to powrót do dziecięcych wspomnień. Dla innych kolorowa ciekawostka historyczna i symbol wzornictwa PRL. Druga strefa Krystalium, skupia się na wyobraźni. Jest pełna interaktywnych stanowisk, które prezentują różne aspekty, cechy i właściwości szkła. Jest to przestrzeń eksperymentalna, gdzie zamierzamy doskonale się bawić, eksplorując i ucząc się o szkle Poznamy właściwości szkła. Blask, ciężar, kolor – odkryj jakie tajemnice skrywa materiał szklany. Prawdą jest, iż Krystalium to nastrój i design.
Muzeum Sentymentów w Kowarach, to wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających kilka dekad wstecz, bezpośrednio do czasów PRLu, a mieści się na terenie dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach . To dolnośląskie centrum miłych wspomnień z minionych lat, zaprojektowane tak, aby wywoływać emocje nawet u największych twardzieli.
Ekspozycja muzeum rozciąga się na ponad 450 m² i zawiera 13 pokoi tematycznych. Wśród nich znajdują się między innymi pokój dziadków, pokój dziecięco-młodzieżowy, gabinet lekarski, kuchnia babci, stare kino, salon rodziców, oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” podczas wizytacji zakładu w 1978 roku, a także wiele innych przestrzeni, które mają na celu przywołanie wspomnień z tamtych lat.

W Kolejkowo zaś zabierzemy Was w podróż przez miniaturowy świat. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, atrakcję tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. W Kolejkowo zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów. Ponadto otrzymamy karty do „gry miejskiej” wraz z zadaniami do wykonania. Zabawa przednia i fantastycznie spędzony czas

I po takiej dozie wrażeń wyruszymy już w drogę powrotną do domów zastanawiając się po drodze,
jak to się stało, że znów czas nam tak szybko minął.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następne (śniadanka i kolacje). Mamy do dyspozycji kuchnię, tam możemy sobie odgrzać to, co przywieźliśmy (względnie upolowaliśmy). Herbatka, kawa- kuchnia może nie mieć Waszej ulubionej, zabierzcie z domu. Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz (do wspólnej degustacji). Termos na gorącą herbatkę do zabrania na stok wskazany. Wygodne buty zimowe, czapka, polar, ciepła kurtka, rękawiczki i ciepłe majtki bądź kalesonki. Po śnieżnym szaleństwie dobrze będzie przebrać się w coś suchego. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy, może jakaś piżamka, klapeczki i strój kąpielowy (będziemy na termach!). Nie zapominamy o foto aparacie wraz z ładowarką. Koniecznie - dowód osobisty / paszport
Cena 540 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, noclegi, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenia KL i NNW, opieka licencjonowanego pilota na całej trasie przejazdów, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
160 zł (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe oraz
1100 koron czeskich
(wejściówki, wypożyczenie sanek, gondola czarnohorska***, wejście na wieżę widokową, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)

* dla chętnych:  45 zł/ 55 zł (Termy Cieplickie 2 godziny (baseny/ BASENY+ i SPA) – NIE WLICZONO
Obiad, kawa, grzaniec, ciacho, lody i pamiątki oraz - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik kcz: 100 koron = ok. 18 zł
*** cena zawiera: 1 wjazd gondolą i wypożyczenie sanek (na cały dzień), zjazd trwa trwa ok. 1,5 godziny)
Noclegi:
Agroturystyka Piechowice, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami (na miejscu w pełni wyposażona kuchnia i pokój do wspólnego biesiadowania)

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO. Więcej o nas – tutaj

Informacje małym druczkiem:
 • organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • informacje: telefonicznie +48 573 327 881
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • zaleca się wyrobienie karty EKUZ
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)
 • gondola*** cena zawiera: 1 wjazd gondolą (1 zjazd sankami  trwa ok. 1,5 godziny)
 • jazda na torze saneczkowym odbywa się na własne ryzyko
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści