
Morawy ze śliczną Macochą
Co zobaczymy, Gdzie będziemy
- Zamek Sovinec,
- Zamek w Bouzovie,
- Zamek Helfštýn,
- Ołomuniec by night,
- Przepaść Macochy,
- Zamek Pernštejn,
- Hospital Kuks (z zewnątrz)

DŁUGOŚĆ TRASY:
1500 km
Termin:
25 - 27 sierpnia
POZOSTAŁO:
Drogie Busowiaki. Czy czeskie przygody nigdy się nie kończą? Prawidłowa odpowiedź: nigdy!
Przygotowaliśmy kolejną edycję czeskiej przygody. Tym razem krążymy po Morawach. Nasz cel: czeskie zamki zgodnie z poniższym grafikiem. Niestrudzony bus podczas tej wyprawy zawiezie nas do zamków przecudnej urody. A będą nimi Sovinec, Bouzov, Helfštýn oraz Pernštejn. Każdy z nich inny, każdy niesamowity, każdy wart ujrzenia. „Poezją” zwiedzaniową będzie Hospital Kuks wraz z figurami- alegoriami cnót i występków, dobra i zła opracowanymi dłutem lokalnego Michała Anioła. Zobaczycie, będziecie osobami (u)padłymi, z zachwytu, rzecz jasna :)
Oprócz zamków pobywamy też w Ołomuńcu. Jego rozległe Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami.
Ale, ale, obiecaliśmy Wam przygodę z Macochą. Jest nią spektakularny wąwóz będący największym naturalnym lejem krasowym, jaki spotkać można na terenie Republiki Czeskiej. Głębokość przepaści sięga blisko 140 metrów, a jej dnem przepływa rzeka Punkva. Albowiem każdy ma taką macochę, na jaką sobie zasłużył, Wy „przytulicie” na wyprawie najlepszą z najlepszych. A dlaczego przepaść nazwano Macochą przekonacie się już wkrótce podczas wspólnego „busowania”. Do Macochy dołączamy wyśmienite zwiedzanie Jaskini Punkevni wraz z podziemnym rejsem łodzią.
Jak zauważyliście trafnie nasza miłość do Czech i do czeskich zamków kwitnie. Zatem wygładzamy koszule, zaprasowujemy kanty w spodniach i… nie, nie, skąd. Nie czyńcie takich rzeczy! My jak zwykle na luzie. Krawaty zostają w domu i niech wreszcie od nas odpoczną. Pakujemy się do busa i wybywamy :)
pobierz program
Piątek:
- 17:00 wyjazd z Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
- zakwaterowanie (agroturystyka- Polska) + ognisko
Sobota
- Hrad Sovinec
- Hrad Bouzov
- Hrad Helfštýn
- przyjazd na miejsce noclegu
- Ołomuniec- wieczorna łazęga i czas wolny (może miejskie szamanie ?)
Niedziela
- Morawski Kras
- Propast Macocha (Przepaść Macochy)
- Przejazd kolejką
- Jaskinia Punkevni
- Rejs podziemną rzeką Punkvi
- Státní hrad Pernštejn
- Hospitál Kuks- z zewnątrz
- 23:59 przyjazd do Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
Program zwiedzania/ bywania wiedzie przez:


Swój obecny kształt zawdzięcza wielkiej przebudowie z końca XIX wieku. Projekt i plany remontu sporządzono zgodnie z zaleceniami arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, który sfinansował również całą budowę ze swoich prywatnych funduszy.
Zamek jest w pełni wyposażony i urządzony. Wyposażenie pochodzi przede wszystkim z prywatnych zbiorów arcyksięcia Eugeniusza Habsburga, częściowo zaś ze zbiorów zakonu krzyżackiego. Współczesne wyposażenie wykonano specjalnie na miarę do obiektu. Najcenniejszą część zamku stanowi neogotycka kaplica z gotyckim ołtarzem, zdobiona kamieniami nagrobnymi mistrzów zakonu z lat 1395-1515. W zbrojowni zamkowej, znajdującej się w oryginalnej sali gotyckiej starego zamku, zgromadzono kolekcję oręża. Pamiętacie popularny serial Arabela? Tak, tak, kręcono go właśnie tu. Chyba nikt z Was nie wątpi, iż tego krzyżackiego cuda nie wolno nie obejrzeć?


Przepaść Macocha (Propast Macocha) to spektakularny wąwóz, położony na terenie obszaru chronionego zwanego Morawski Kras. To największy naturalny lej krasowy jaki spotkać można na terenie Republiki Czeskiej. Głębokość przepaści sięga blisko 140 metrów, a jej dniem przepływa niewielka rzeka Punkva, która dalej podąża częścią korytarzy Jaskini Punkevní. Sam wąwóz powstał w wyniku rozległego zawalenia stropów w miejscu zaburzeń tektonicznych. Przepaść Macocha związana jest mocno z życiem okolicznych mieszkańców. Niegdyś byli oni świadkami pierwszych zejść i badań urwiska. Pierwszym śmiałkiem któremu udało opuścić się na dno przepaści był Lazarus Schopper z Brna. Wyczynu tego dokonał już w 1723 roku. Od tego czasu wąwóz zaczął zdobywać coraz większą popularność wśród turystów, ale i także przyciągał wielu samobójców. Na początku XX wieku pracował tu pewien tragarz, który trudnił się wynoszeniem samobójców z Macochy. Obecnie nad przepaścią znajdują się dwie platformy widokowe (górny i dolny mostek). Jedna z nich zbudowana została już w 1882 roku.


Cena: 650 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenia KL i NNW, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy (składki nie są przychodem biura)
Dodatkowo płatne gotówką:
1700 - koron czeskich (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik KCZ: 100 koron = ok. 19 zł
Noclegi:
Penzion Garnet w Ołomuńcu (pokoje 2- 3 osobowe z łazienkami) w centrum, 1.6 km od centrum miasta. Możliwość dokupienia śniadania.
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Albowiem pierwszego wieczora zamierzamy śpiewać pieśni przy ognisku, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Telefon z dostępem do Internetu i chętnie swe słuchawki. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos mogą się przydać.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas – tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.
Informacje małym druczkiem:
- organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
- zapisy: formularz na www
- informacje: telefonicznie +48 573 327 881
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- zaleca się wyrobienie karty EKUZ
- Hotel w Ołomuńcu- możliwość wykupienia śniadań w formie bufetu (ok. 200 KCZ)
- maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach






Wszystkie nasze trasy