2023-08-05 kotlina - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

Kotlina Kłodzka w objęciach niedźwiedziamapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • Kaplica Czaszek,
 • Muzeum Zabawek,
 • Muzeum Papiernictwa,
 • Muzeum Filumenistyczne,
 • Lądek – Zdrój,
 • Jaskinia Niedźwiedzia,
 • Kopalnia Uranu,
 • Pałac w Gorzanowie,
 • Wambierzyce,
 • Zamek Sarny


POZOSTAŁO:
DŁUGOŚĆ TRASY:
850 km
Termin:
5 - 6 sierpnia

Witajcie, kolejna wyprawa przed nami. Przedstawiamy wyprawę do Kotliny Kłodzkiej pełną arcyciekawych miejsc i atrakcyjnych cudowności. To niby tylko maleńki wycinek kraju, ale udowodnimy Wam, iż nudzić się tam nie da.

Na ten wyjazd wybraliśmy dla Was dużą różnorodność zwiedzaniową. Topowo i niszowo. Będzie „pałacowo”, „rzemieślniczo”, „zadumowo” i „jaskiniowo”.

Odwiedzimy miejsca uratowane przed zgubą zapomnienia, pałac w Gorzanowie i zamek Sarny, które dzięki ogromnej pasji i wytrwałej pracy właścicieli powracają do formy z czasów świetności.

Będzie sentymentalnie w Muzeum Zabawek, Muzeum Filumenistycznym oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
W planach też Lądek Zdrój oraz Kopalnia Uranu w Kletnie. Nie obawiajcie się,  sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego!

Jeśli tego Wam jeszcze mało, to dorzucamy Sanktuarium w Wambierzycach i ruchomą szopkę oraz Kaplicę Czaszek w Czermnej.

Ale, że co? Za mało? Dobrze, dodajemy hit nad hity,  jedną z najcenniejszych przyrodniczo jaskiń w Polsce… Oto… Jaskinia Niedźwiedzia!!!

No, i żeby nie było, to plan na weekend, a nie na tydzień :)

Czy będziecie zaskoczeni jeśli obiecamy, że i ten weekend będzie szalenie intensywny?
Że nie będzie „czasu wolnego” na shopping i na manicure? Że wrażenia będą niezapomniane?
Że nikt nie zdąży się nudzić?

pobierz program

Program jest taki:

Sobota
 • 6:00 wyjazd z Poznania (ORLEN Górczyn, ul. Zgoda)
 • Kaplica Czaszek, Czermna- przewodnik
 • Muzeum Zabawek, Kudowa- Zdrój- audioguide
 • Muzeum Papiernictwa, Duszniki- Zdrój- przewodnik
 • Muzeum Filumenistyczne, Bystrzyca Kłodzka-przewodnik
 • Lądek – Zdrój:
  • Park zdrojowy
  • „Wojciech”
  • i może coś jeszcze?**
 • wspólna biesiada – ognisko

Niedziela
 • Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno- przewodnik
 • Kopalnia Uranu Kletno - Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna- przewodnik
 • Pałac w Gorzanowie- przewodnik
 • Wambierzyce
 • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, stanowiąca Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
 • ruchoma szopka bożonarodzeniowa
 • Zamek Sarny- przewodnik
  • Dom Bramny
  • Kaplica Św. Jana Nepomucena z malowidłem z 1738 r
  • i jeszcze kilka cudnych miejsc
 • 23:59 przyjazd do Poznania (Orlen Górczyn)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** w zależności od możliwości techniczno-czasowych


Zaczniemy naszą przygodę w Kudowie Zdroju, w Kaplicy Czaszek (nieco kontrowersyjnej, acz ciekawej szalenie). Takich kaplic jest w Europie tylko kilka. Ta powstała w XVIII wieku i jest dziełem życia księdza Wacława Tomaszka oraz grabarza Langera. Niewielka barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród kości udowych i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów
Wystrój kaplicy, to efekt pracy ks. Tomaszka i grabarza Langera, którzy przez blisko 20 lat zbierali w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy ludzkie szczątki i gromadzili je. Prace przy wystroju kaplicy trwały do 1804 r. Tu zwiedzanie z przewodnikiem.

Sentymentalną przygodę odbędziemy w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To wyjątkowe miejsce, które zajmuje się kolekcjonowaniem zabawek. Zbiory składają się z przedmiotów pamiętających czasy starożytne oraz eksponaty współczesnych, które dzieci używają na co dzień. Kolekcja zabawek licząca ponad pięć tysięcy eksponatów istnieje od 2002 roku i z roku na rok staje się coraz większa, obszerniejsza oraz popularniejsza. Każdego roku Muzeum Zabawek odwiedza kilka tysięcy osób. Można w nim podziwiać zabawki: lalki, klocki, autka, zabawki PRL-u, dawne gry, żołnierzyki czy pociągi. Zresztą, sami zobaczycie, tam nie może nas nie być. A przy okazji, wyobraźcie sobie, iż w 2012 roku jako jedyne muzeum z Polski otrzymało ono zaproszenie do uczestnictwa w Światowym Kongresie Muzeów Zabawek w Stambule.

Duszniki-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. My zawędrujemy do Muzeum Papiernictwa, które mieści się w położonym nad Bystrzycą Dusznicką barokowym młynie papierniczym. Tu zobaczymy szalenie ciekawe ekspozycje  oraz poznamy tajniki czerpania papieru.
Choć papier to chiński wynalazek z początków naszej ery to do Europy zawędrował on dopiero w wiekach X i XI. W Dusznikach zaczęto czerpać papier w XVI-tym stuleciu a stojący do dziś budynek papierni pochodzi z roku 1605-ego. To największa atrakcja historyczno-techniczna na Ziemi Kłodzkiej. W XVII stuleciu dusznicka papiernia była wysoko ceniona na całym Śląsku - dostarczała papier do wrocławskich urzędów. W następnym stuleciu papiernię rozbudowano i zainstalowano nowoczesne, na tamten czas urządzenia.
Papiernia do dziś wytwarza papier czerpany, papier ze znakiem wodnym i papiery artystyczne.

Dalej Kopalnia Uranu. Trasa turystyczna została uruchomiona dokładnie 4 sierpnia 2002 roku. W ciągu dwóch dekad dla turystów udostępniono 400 metrów wyrobisk, przez które przeszło około pół miliona turystów. Dotknij z nami tej tajemnicy! Podczas zwiedzania można poznać historię kopalni, w której wydobycie uranu było krótkim epizodem, bo wydobywano w niej wiele innych ciekawych i rzadkich minerałów.   
Kopalnia Uranu, pod okiem Rosjan, działała w latach 1948–1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.
Kopalnia w Kletnie posiada jedną z największych wystaw szkła uranowego w Polsce. Do obejrzenia jest ponad 500 eksponatów codziennego użytku, zaś w kasie możecie nabyć biżuterię wykonaną ze szkła uranowego. Oj, niesamowicie będzie.

Następnie przemieszczamy się do Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jest rozwinięta na kilku poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi blisko 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaelus), stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę. Znaleziono w niej również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni. Niesamowite i w naszym zasięgu tej niedzieli.

W Wambierzycach zobaczymy jedną z najpiękniejszych świątyń w kraju. Świątynia w Wambierzycach uzyskała rangę bazyliki mniejszej w roku 1936, gdy jeszcze znajdowała się w granicach Niemiec. W Bazylice w Wambierzycach znajdziemy 11 kaplic oraz liczne krużganki poprowadzone dookoła owalnej nawy. Uwagę zwraca również wykonana zapewne w XIV wieku postać Matki Boskiej Królowej Rodzin, wyrzeźbiona oczywiście w drewnie lipowym. Figurka ma 28 cm wysokości, a głowy Marii i dzieciątka okraszają złote papieskie korony.
Świątynia wybudowana została w stylu późnego renesansu, jej wnętrze ma już jednak wybitnie barokowy charakter. Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Kolejnych 15 stopni nad pierwszym tarasem oznacza lata życia Maryi przed jej niepokalanym poczęciem. Imponująco wielka fasada ma 52,5 m wysokości. Zdecydowanie, świątynia zachwyci Was bardzo.
Wambierzyce posiadają jeszcze inną atrakcję - najstarszą i największą ruchomą szopkę. To arcydzieło pochodzi z II połowy XIX stulecia, a wybudował ją ślusarz - Longin Wittig. Do poruszania figurkami wykorzystał on mechanizm zegarowy. Po jego śmierci prace nad szopka kontynuował jego syn. Ruchoma szopka w Wambierzycach to około 800 ręcznie rzeźbionych figurek z czego około 300 jest ruchoma. Będziecie zachwyceni, jako i my wcześniej byliśmy.

Dalej, Pałac Gorzanów. Wzniesiono go w XVI w. ale przebudowano i nadano charakter barokowy w XVII w. W efekcie kolejnych inwestycji powstał ogromny pałac z zabudowaniami gospodarczymi, ogrodami i parkiem. Prawdopodobnie jest to największy pałac w Kotlinie Kłodzkiej. Przez prawie 300 lat był siedzibą rodu von Herberstein.  Wiek XIX był ciekawym etapem w historii budowli a jednocześnie wniósł wiele zmian. Otwarto dla społeczeństwa część ogrodów pałacowych, co było nie lada atrakcją. Uruchomiono teatr, w którym wystawiano sztuki i opery, z czasem zapraszając również okolicznych mieszkańców.
Po II wojnie pałac spotkał los, jak większość podobnych budowli – niszczał i częściowo zamienił się w ruinę. Do renowacji budowli przystąpiono po 2012 roku, kiedy właścicielem stała się Fundacja Pałac Gorzanów. W ograbionym i zdewastowanym obiekcie zobaczymy cenne XVI-wieczne polichromie namalowane na drewnianych stropach, ocalone tylko dlatego, że przykryte były sztukaterią. Są tym cenniejsze, że nigdy nie były przemalowane czy uzupełniane. Zachowały się także częściowo stiukowe dekoracje oraz teatr, podobno jeden z trzech w Polsce. Fundacja ma w planie przywrócenie działalności teatru. 21 września 2013 uruchomiono oryginalny zegar na wieży zamkowej.

Na naszej trasie pojawi się Bystrzyca Kłodzka, a wraz z nią niepowtarzalne Muzeum Filumenistyczne. To jedyne takie muzeum w Polsce, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Zostało założone w 1964 roku czyli placówka gromadząca eksponaty związane z krzesaniem ognia. Muzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne). Następną część kolekcji tworzą zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych z różnych krajów, w tym z Chin i Japonii oraz cenny zbiór polskich etykietek zapałczanych począwszy od najstarszych do współczesnych. W zbiorach znajduje się około pół miliona etykietek zapałczanych oraz tysiąc czterysta zapalniczek. Ekspozycje tamtejsze przyprawią Was o zawrót głowy. A do tego w sklepiku nabędziecie takie cudeńka, że hej!

Zabytkowe założenie w Sarnach, Zamek Sarny, położone  na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki, (niem. Scharfeneck) jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. W średniowieczu wzniesiono w Scharfeneck wieżę rycerską, o której niewiele wiadomo. Jej pozostałości należy szukać w piwnicach pałacu i domu bramnego, którego korytarz i przejazd bramny najbardziej odpowiadają formie przyziemia wieży rycerskiej.
W latach 20. XVIII wieku powstała późnobarokowa kaplica św. Jana Nepomucena, która zachowała się o dziwo po dziś dzień. I do dziś zachwyca – freski przedstawiają świętych, w tym oczywiście świętego Nepomucena. To jedna z niewielu kaplic w Polsce, która znajduje się w rękach prywatnych a nie kościelnych.
W 2010 r. o przejęcie Dworu Sarny starała się brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage pod patronatem Karola (wówczas Księcia Walii). Ze względów formalnych do transakcji nie doszło.
Założenie do końca 2013 r. pozostawało w stanie postępującej degradacji, będąc własnością państwową. Od początku 2014 r. znajduje się w posiadaniu fundacji założonej przez trzy osoby prywatne i jest w trakcie obliczonej na ok. 20 lat rewitalizacji. Od 2019 r. Zamek Sarny jest jedną ze scen Festiwalu Góry Literatury prowadzonego przez Fundację Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, mieszkającej 5 km od zamku. Będziemy świadkami, że dzieją się tu rzeczy niewiarygodne!

Jak widzicie programowo znów bogato i „bezlitośnie”. Oczywiście dajemy gwarancję wyśmienitych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Zatem nie szukajcie wymówek, szykujcie okulary słoneczne, pastujcie buty i odświeżajcie kapelusz :) Nie czekajcie, działajcie, wpisujcie się na listę uczestników :)

Cena 540 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, nocleg ze śniadaniem, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Dodatkowo płatne gotówką u pilota:
240 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Noclegi: Pensjonat, Stronie Śląskie, pokoje 2 i 3- osobowe z łazienkami i ze śniadaniem.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny (tak czy siak w sobotę wieczorem wpadniemy do Biedry uzupełnić prowiant. Albowiem zamierzamy śpiewać pieśni przy ognisku, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Jaskinia- zimno i wilgotno (temperatura stała 7 stopni) . Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Audioguide ma dwa gniazda słuchawkowe (zwykły jack)- zabrać słuchawki. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.

Informacje małym druczkiem:
 • organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • informacje: telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów


pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści