2023-07-29 ogrody rozane - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

Brandenburgia – cuda w Neuzlle i cudne róże w Forstmapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy? • Opactwo Cystersów w Neuzelle (kompleks klasztorny)  
 • Browar klasztorny – zwiedzanie z degustacją
 • Ogród Różany w Forst – polski audioguide
DŁUGOŚĆ TRASY:
600 km
Termin:
26 sierpnia

POZOSTAŁO:Busowiaki. Uwaga, sensacja - rewelacja! Brandenburska akrobacja :)

Przygotowaliśmy kolejną niemiecką wyprawę w pełni ukwieconego i słonecznego lata.  Oto jawi się Wam kolejna wyprawa z serii niesamowitych. Połączymy tu zapachy i smaki, przyrodę i jej piękno z krztyną  historii i kroplą zadumy oraz z nutą melancholii.

Oto niemiecka Brandenburgia i Forst- park o zapachu róż, nazwany w 2004 roku „Miastem Róż”, z tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec”. Park rozciąga się na terenie o powierzchni 17 ha gdzie można podziwiać 40.000 krzewów różanych.

Odwiedzimy miasto Neuzelle ze zwiedzaniem barokowego Klasztoru Neuzelle, będącego dawnym opactwem cystersów, a z nim barokowy kościół, krużganki z muzeum klasztornym, odnowionym barokowym ogrodem z oranżerią, stanowiące największy barokowy zabytek północnych i wschodnich Niemiec, zachwycający swym pięknem.
Przybędziemy także do Browaru Klasztornego, do którego udamy się celem zagłębienia tajników tradycyjnego warzenia piwa i wyrobu różnorodnych nalewek alkoholowych. Browar w Neuzelle produkuje m.in. piwa takie jak  Schwarzbier, Pilsner czy Bock. Jednak najbardziej znany jest ze swojego "Anti-Aging-Bier" Neuzeller.

Och, takiej sielankowej wyprawy pozazdroszczą Wam wszyscy sąsiedzi i znajomi :)

Pytacie, czy można o tym wyjazdowym kwiatuszku opowiadać znajomym? Oczywiście, rozgłaszajcie. Spieszcie się z zapisami, jak wiecie majonez nie jest z gumy :)

Cudownie, bajecznie, sielsko…


pobierz program
Plan wyjazdu:

 • 7:00 wyjazd, Orlen- Górczyn, ul. Zgoda, Poznań
 • Opactwo Cystersów w Neuzelle (kompleks klasztorny) – zwiedzanie:
  • Klasztor i Muzeum Klasztorne
  • katolicka Kolegiata NMP
  • ewangelicki Kościół Parafialny św. Krzyża
  • krużganki
  • wirydarz
  • Teatr Niebiański
  • ogród klasztorny
  • oranżeria (tu kawiarnia, kawa i ciacha :)
 • Browar klasztorny – zwiedzanie z degustacją
  • wizyta w sklepie z pamiątkami
 • Ogród Różany w Forst – polski audioguide
 • ok. 23:00 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn, ul. Zgoda)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie


A konkretniej…

Klasztor w Neuzelle to barokowy cud Brandenburgii, który w tym roku obchodził niedawno  750 lat istnienia. Ufundował go  został margrabia miśnieński Henryk w roku 1268. Jako jeden z niewielu jeszcze całkowicie zachowanych kompleksów klasztornych w Europie klasztor cystersów stanowi unikatową kompozycję architektury, kultury i sztuki ogrodowej, w którego skład wchodzą kolegiata NMP, kościół św. Krzyża, a także krużganki i ogród klasztorny. W muzeum Teatr Niebiański zobaczymy mistrzowskie, unikatowe w Europie przedstawianie Męki Pańskiej, w postaci 15 scen, w pięciu scenografiach..

Ponadto będziemy w Browarze Neuzelle Cloister.  W 1992 r. Helmut Fritsche kupił browar Neuzeller, który produkuje piwo na skalę przemysłową od ponad 400 lat i jest położony na terenie XII-wiecznego klasztoru katolickiego, opactwa Neuzelle.
Tutejszy Browar Klasztorny jest jednym z najstarszych browarów należących do klasztoru w Niemczech. Jego historia sięga aż XVII wieku i wiąże się ściśle z działalnością zakonników, którzy mieszkają w pobliskim klasztorze. Browar był dla nich nie tylko źródłem utrzymania, ale także ważnym elementem życia społeczności monastycznej. Dlatego też, tradycje warzenia piwa przekazywane są z pokolenia na pokolenie, przez wiele wieków.
Browar produkuje cieszące się lokalnym powodzeniem Schwarzbier, Pilsner, Bock, piwo wiśniowe, piwo energetyczne, piwo stworzone specjalnie do kąpieli oraz sodę o smaku jagodowym używaną do produkcji Potsdamera oraz "Anti-Aging-Bier". Oczywiście zdołamy też skosztować i nabyć różne gatunki piwnych trunków w klasztornym sklepie z pamiątkami
Ze względu na zespół klasztorny i mieszkających tam od niedawna mnichów cystersów, Neuzelle jest miejscem wyjątkowym.  Oprócz zwiedzania browaru wraz z degustacją będziemy mieć  okazję spotkać mnichów i może nawet, jeśli się uda, wziąć udział w ich codziennych modlitwach. Zakonnicy są niezwykle gościnni i chętnie opowiadają o swojej pracy oraz historii klasztoru. Można dowiedzieć się wiele ciekawostek dotyczących ich codziennego życia, a także zobaczyć piękne ogrody i kaplice, które stanowią integralną część klasztornego kompleksu.

Wschodnioniemiecki Ogród Różany znajduje się w Forst nad Nysą Łużycką. W 2004 roku zostało nazwane „Miastem Róż”. Swoją nazwę zawdzięcza Ogrodowi Różanemu, który w 2013 roku obchodził jubileusz 100-lecia swojego powstania. Ten historyczny park został wyróżniony honorowym tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec” (2013). Na terenie o powierzchni 17 ha można podziwiać 40.000 krzewów różanych w ponad 700 odmianach. Urok zabytkowego parku polega na szczególnej kompozycji sztuki ogrodowej, różnorodności botanicznej i architektury krajobrazu.
Można tu zobaczyć różne gatunki róż, rzeźby, dziedzińce z pergolami, fontanny, strefy ogrodu o charakterze secesyjnym oraz elementy parku w angielskim stylu krajobrazowym.
Po parku kursują riksze dwuosobowe, może ktoś chętny?


Oj, na bogato, na bogato wyprawa się szykuje. Żadna tam bieda- wycieczka. Program zapełniony po same kokardy :)
Cena: 240 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota na trasie przejazdu.
Dodatkowo płatne gotówką:
30 EUR (wejściówki, degustacja piwna, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, piwo, toalety, (dodatkowo, wedle uznania).

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania aplikacją audioguide Karta EKUZ nie zawadzi.
Waluta obowiązująca: EUR.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy).
Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • organizator wyjazdu: DO IT Jarosław Elminowski
 • zapisy: formularz na www
 • info telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • Telefon/ smartfon z Internetem do zarządzania audioguide Forst, słuchawki też mogą być pomocne
 • audioprzewodnik jest rozwiązaniem sieciowym i nie wymaga pobrania żadnej aplikacji, skanujemy kod QR
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • zaleca się wyrobienie karty EKUZ
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (na wszelki wypadek)
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści