
Krzyżacki weekend - Malbork. Oblężenie Malborka
oraz: Gniew, Kwidzyń, Radzyn Chełmiński, Golub- Dobrzyń

Co zobaczymy, Gdzie będziemy
- Zamek w Kwidzynie (przewodnik)
- zamek (dziedzińce, taras widokowy, gdanisko)
- katedra, kaplica i krypty
- Zamek w Gniewie (przewodnik)
- Zamek w Malborku – zwiedzanie (przewodnik)
- Radzyń Chełmiński (ruiny) (przewodnik)
- Golub Dobrzyń (przewodnik)
POZOSTAŁO:
Termin:
22 - 23 lipca
DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km
Busowiaku i Busowianko, przygotuj się na naprawdę intensywny weekend.
Tym razem nasza wyprawa stworzona jest pod "dyktando" zamków krzyżackich. Ale najważniejszym jej elementem będzie udział w oblężeniu Malborka. Czy masz ochotę zostać świadkiem historycznej epopei, która w 1410 roku znalazła swój finał pod murami malborskiego zamku? Okazja do tej fascynującej podróży w czasie już niedługo.
Już w lipcu malborska twierdza zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto. W sobotni wieczór damy się porwać cudownej inscenizacja bitwy.
Nawiązuje ona do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko - litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska w oprawie cudownej muzyki dawnej...
Dodatkiem imprezy niechaj będzie jarmark rzemiosł średniowiecznych na Międzymurzu Zachodnim oraz wystawy, pokazy, turnieje konne i strzeleckie oraz inne konkury rycerskie.
Dodatkiem imprezy niechaj będzie jarmark rzemiosł średniowiecznych na Międzymurzu Zachodnim oraz wystawy, pokazy, turnieje konne i strzeleckie oraz inne konkury rycerskie.
Nie zapominaj o pozostałych krzyżackich zamkach, w których gościć zamierzamy podczas tego niesamowitego weekendu, a będą nimi: Gniew, Kwidzyn, Radzyń Chełmiński, Golub- Dobrzyń oraz sam Malbork.
Poznaj przewodników, których zaangażowanie i pasja zaraża i sprawia, że do tych miejsc chce się wracać wciąż i wciąż😄
pobierz program
Program jest taki:
sobota
- 6:30 wyjazd z Poznania (CH PESTKA- parking)
- Zamek w Kwidzynie (zespół zamkowo-katedralny)- status pomnika historii
- zamek (dziedzińce, taras widokowy)
- gdanisko - wieża sanitarno-obronna
- katedra (oby tylko ślub nie wskoczył)
- Zamek w Gniewie (z przewodnikiem)
- sala historii
- izba tortur
- kaplica zamkowa
- krużganki obronne
- wystawa militarna I i II wojny światowej
- Malbork
- chwila wytchnienia- ewent jadło/ napoje/ ciacho (nie wliczone)
- Zamek w Malborku (z przewodnikiem)
- zwiedzanie całego zamku
- plus częściowo trasa zielona
- część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurze
- 22:00 – wielka inscenizacja oblężenia i pokaz fajerwerków
- wieczorny przydział kwater na nocleg
niedziela
- Malbork – czas wolny
- udział w wielkim festynie (jadła średniowieczne wszelakie, napitki, tańce, hulanki, turnieje)
- Radzyń Chełmiński (z przewodnikiem)
- Golub- Dobrzyń (z przewodnikiem)
- powrót do Poznania około godz 23.59 (CH PESTKA- parking)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
A tak bardziej szczegółowo :)

Zaczynamy od Kwidzyna. A tam… fantastyczny zamek z charakterystyczną odnogą (wieża ostatniej obrony). Zwiedzamy z przewodnikiem dziedziniec z punktem widokowym oraz krypty i kwidzyńską katedrę. Nadmieńmy, iż w katedrze pochowano m.in. biskupów pomezańskich, wielkich mistrzów krzyżackich Wernera von Orseln (1330) i Ludolfa Königa (1348),bł. Dorotę z Mątowów (1394) i innych. Będzie to niezwykła przygoda. Kwidzyńska warownia została ukończona w latach 1340-1350, natomiast w roku 1380 ukończono budowę gdaniska, czyli wieży sanitarno-obronnej usytuowanej na zewnątrz murów i połączonej z zamkiem za pomocą przejścia wspartego na arkadach. Warto w tym miejscu nadmienić, że gdanisko zamku w Kwidzynie jest najdłuższym takim elementem architektonicznym w Europie i już z tego powodu warto zobaczyć to miejsce na własne oczy.



W żadnym innym muzeum nie można zobaczyć figury pokrytej ponad 300 tysiącami elementów mozaiki, czy też 10 kilometrów murów obronnych. Zamek malborski to największy ceglany obiekt na świecie zbudowany z 50 milionów cegieł. To jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a dziś odzyskuje dawną świetność. Ostatnie nie odbudowane po wojnie części zamku – kościół Najświętszej Marii Panny wraz z kaplicą św. Anny i największą na świecie – ponad ośmiometrową figurą Madonny z Dzieciątkiem, po latach wytężonej pracy budowniczych i konserwatorów zostały otwarte dla stęsknionych zwiedzających. Nic więcej nie trzeba tu pisać.

Ciekawostką jest fakt, że zamek w Radzyniu Chełmińskim zbudowany został na wyspie. Tak, to prawda, niegdyś istniało tu jezioro, a na nim dwie wysepki. Ponieważ jednak wyspa była za mała na zbudowanie potężnej warowni, Krzyżacy obniżyli poziom lustra wody i przystąpili do budowy. Na początku powstały tu umocnienia drewniano ziemne, dopiero w następnych dziesięcioleciach do góry zaczęły się piąć potężne ceglane mury. Zapytacie: Ale przed kim budowano takie potężne fortyfikacje? Cóż, pierwszym celem Krzyżaków było podbicie pogańskich Prusów. Jak wiemy z lekcji historii niestety to im się udało… Ale, ale szczegóły poznamy wkrótce, a nasz ulubiony przewodnik udzieli nam wspaniałej lekcji historii

Cena 530 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, nocleg ze śniadaniem, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy (składki nie są przychodem biura)
Dodatkowo przelewem po zapisie:
60 zł - bilet: Inscenizacja „Oblężenie Malborka 1410 r.” (kupowane przed imprezą - nie zwrotne)
Dodatkowo płatne gotówką:
170 złotych (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Noclegi: Hotel Galeona, pokoje 2 i 3- osobowe z łazienkami i ze śniadaniem.
Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym.
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.
Informacje małym druczkiem:
- organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
- zapisy: formularz na www
- informacje: telefonicznie +48 573 327 881
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
- ze wzglądu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na inscenizację oblężenia Malborka, opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach





