2023-07-22 malbork - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
drezno

Krzyżacki weekend - Malbork. Oblężenie Malborka

oraz: Gniew, Kwidzyń, Radzyn Chełmiński, Golub- Dobrzyń

mapa
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Zamek w Kwidzynie (przewodnik)
  • zamek (dziedzińce, taras widokowy, gdanisko)
  • katedra, kaplica i krypty
 • Zamek w Gniewie (przewodnik)
 • Zamek w Malborku – zwiedzanie (przewodnik)
 • Radzyń Chełmiński (ruiny) (przewodnik)
 • Golub Dobrzyń (przewodnik)

POZOSTAŁO:
Termin:
22 - 23 lipca
DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km
Busowiaku i Busowianko, przygotuj się na naprawdę intensywny weekend.

Tym razem nasza wyprawa stworzona jest pod "dyktando" zamków krzyżackich. Ale najważniejszym jej elementem będzie udział w oblężeniu Malborka. Czy masz ochotę zostać świadkiem historycznej epopei, która w 1410 roku znalazła swój finał pod murami malborskiego zamku? Okazja do tej fascynującej podróży w czasie już niedługo.
Już w lipcu malborska twierdza zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto. W sobotni wieczór damy się porwać cudownej inscenizacja bitwy.

Nawiązuje ona do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko - litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska w oprawie cudownej muzyki dawnej...
Dodatkiem imprezy niechaj będzie jarmark rzemiosł średniowiecznych na Międzymurzu Zachodnim oraz wystawy, pokazy, turnieje konne i strzeleckie oraz inne konkury rycerskie.

Nie zapominaj o pozostałych krzyżackich zamkach, w których gościć zamierzamy podczas tego niesamowitego weekendu, a będą nimi: Gniew, Kwidzyn, Radzyń Chełmiński, Golub- Dobrzyń oraz sam Malbork.

Poznaj przewodników, których zaangażowanie i pasja zaraża i sprawia, że do tych miejsc chce się wracać wciąż i wciąż😄pobierz program
Program jest taki:

sobota
 • 6:30 wyjazd z Poznania (CH PESTKA- parking)
 • Zamek w Kwidzynie (zespół zamkowo-katedralny)- status pomnika historii
  • zamek (dziedzińce, taras widokowy)
  • gdanisko - wieża sanitarno-obronna
  • katedra (oby tylko ślub nie wskoczył)
 • Zamek w Gniewie (z przewodnikiem)
  • sala historii
  • izba tortur
  • kaplica zamkowa
  • krużganki obronne
  • wystawa militarna I i II wojny światowej
 • Malbork
  • chwila wytchnienia- ewent jadło/ napoje/ ciacho (nie wliczone)
  • Zamek w Malborku (z przewodnikiem)
  • zwiedzanie całego zamku
  • plus częściowo trasa zielona
  • część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurze
  • 22:00 – wielka inscenizacja oblężenia i pokaz fajerwerków
 • wieczorny przydział kwater na nocleg

niedziela
 • Malbork – czas wolny
  • udział w wielkim festynie (jadła średniowieczne wszelakie, napitki, tańce, hulanki, turnieje)
 • Radzyń Chełmiński (z przewodnikiem)
 • Golub- Dobrzyń (z przewodnikiem)
 • powrót do Poznania około godz 23.59 (CH PESTKA- parking)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianieA tak bardziej szczegółowo :)

Zaczynamy od Kwidzyna. A tam… fantastyczny zamek z charakterystyczną odnogą (wieża ostatniej obrony). Zwiedzamy z przewodnikiem dziedziniec z punktem widokowym oraz krypty i kwidzyńską katedrę. Nadmieńmy, iż w katedrze pochowano m.in. biskupów pomezańskich, wielkich mistrzów krzyżackich Wernera von Orseln (1330) i Ludolfa Königa (1348),bł. Dorotę z Mątowów (1394) i innych. Będzie to niezwykła przygoda. Kwidzyńska warownia została ukończona w latach  1340-1350, natomiast w roku 1380 ukończono budowę gdaniska, czyli wieży sanitarno-obronnej usytuowanej na zewnątrz murów i połączonej z zamkiem za pomocą przejścia wspartego na arkadach. Warto w tym miejscu nadmienić, że gdanisko zamku w Kwidzynie jest najdłuższym takim elementem architektonicznym w Europie i już z tego powodu warto zobaczyć to miejsce na własne oczy.


Kolejnym punktem wyprawy stanie się Zamek Gniew, to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego zbudowana na lewym brzegu Wisły. Powstała ponad 700 lat temu, była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. W wieku XIX, zamek, wielokrotnie przebudowywany (spichlerz, więzienie), ostatecznie spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. 40 lat temu rozpoczął się okres odbudowy, rekonstrukcji i adaptacji wnętrz dla celów kulturalnych i turystycznych. Dzisiaj, aktywnością gospodarzy i fanów historii niemal dorównuje Malborkowi. Odbywają się tu turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy. Ten zwiedzamy z przewodnikiem przez niemal dwie godziny.Wieczorem udajemy się do Malborka. I tu nasza „wisienka na torcie”, czyli wielka inscenizacja bitwy z 1410 roku. Każdego roku widowisko przygotowane jest z rozmachem i z całą pewnością w tym roku też się nie zawiedziemy. Wcześniej radować się będziemy z udziału w wielkim festynie średniowiecznego rzemiosła, jadła wszelakiego smakując i potyczki rycerskie obserwując


Malbork. Czas zwiedzania z przewodnikiem: trzy godziny!
W żadnym innym muzeum nie można zobaczyć figury pokrytej ponad 300 tysiącami elementów mozaiki, czy też 10 kilometrów murów obronnych. Zamek malborski to największy ceglany obiekt na świecie zbudowany z 50 milionów cegieł. To jeden z niewielu zamków, który nigdy nie został zdobyty, a dziś odzyskuje dawną świetność. Ostatnie nie odbudowane po wojnie części zamku – kościół Najświętszej Marii Panny wraz z kaplicą św. Anny i największą na świecie – ponad ośmiometrową figurą Madonny z Dzieciątkiem, po latach wytężonej pracy budowniczych i konserwatorów zostały otwarte dla stęsknionych zwiedzających. Nic więcej nie trzeba tu pisać.


Następnie przemieszczamy się do Radzynia Chełmińskiego. To czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego W czasach swej świetności zamek w Radzyniu Chełmińskim był trzecią po Malborku i Człuchowie twierdzą państwa krzyżackiego. Dziś co prawda pozostała tu tylko trwała ruina ale nawet to, co oglądamy teraz, robi kolosalne wrażenie!
Ciekawostką jest fakt, że zamek w Radzyniu Chełmińskim zbudowany został na wyspie. Tak, to prawda,  niegdyś istniało tu jezioro, a na nim dwie wysepki. Ponieważ jednak wyspa była za mała na zbudowanie potężnej warowni, Krzyżacy obniżyli poziom lustra wody i przystąpili do budowy. Na początku powstały tu umocnienia drewniano ziemne, dopiero w następnych dziesięcioleciach do góry zaczęły się piąć potężne ceglane mury. Zapytacie: Ale przed kim budowano takie potężne fortyfikacje? Cóż, pierwszym celem Krzyżaków było podbicie pogańskich Prusów. Jak wiemy z lekcji historii niestety to im się udało… Ale, ale szczegóły poznamy wkrótce, a nasz ulubiony przewodnik udzieli nam wspaniałej lekcji historii

Dalej Golub- Dobrzyń. Pierwotnie zamek miał być połączeniem klasztoru i twierdzy. Czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, zachowany w stylu gotycko-renesansowym. Ciekawostką są tzw końskie schody pochodzące z XVII wieku, wiodące z dziedzińca na pierwsze piętro i wyżej. Podobne schody znajdowały się w niejednym średniowiecznym zamku, a swoją nazwę zawdzięczają temu, że rycerze podobno wjeżdżali po nich konno aż do samych komnat. Co prawda nie załapiemy się tu na bal z białą damą, czy na turniej rycerski, ale i tak będzie odjazdowo. Po zwiedzaniu zaś szamamy sobie na dziedzińcu zamkowym zupę dnia, mniamCena 530 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, nocleg ze śniadaniem, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy (składki nie są przychodem biura)
Dodatkowo przelewem po zapisie:
60 zł - bilet: Inscenizacja „Oblężenie Malborka 1410 r.” (kupowane przed imprezą - nie zwrotne)
Dodatkowo płatne gotówką:
170 złotych (wejściówki, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Noclegi: Hotel Galeona, pokoje 2 i 3- osobowe z łazienkami i ze śniadaniem.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.

Informacje małym druczkiem:
 • organizator: TUTUS Magdalena Piechowiak-Małecka
 • zapisy: formularz na www
 • informacje: telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
 • ze wzglądu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na inscenizację oblężenia Malborka, opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści