2023-01-21 gdansk muzealnie - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

Przejdź do treści
bastei
Gdańsk, trzy muzea, trzy mega czasopochłaniacze
mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • Muzeum II Wojny Światowej
 • Europejskie Centrum Solidarności
 • Muzeum Emigracji

DŁUGOŚĆ TRASY:
750 km
Termin:
21 - 22 styczeń


ZAPISY PRZYJMUJEMY JESZCZE PRZEZ
(bądź wcześniejszego wyczerpania puli)

Busowiaki. Oto nasz autorski program, nasze miejsca must see w ramach prywatnej przejażdżki, którą realizujemy prawie non profit i na którą zabieramy kilkoro z Was :)
Podkreślam, jest to prywatna impreza (nie firmowa) z wszystkimi tego zaletami i wadami.

Tym razem wybywamy nad morze. Daleko i wciąż nie po drodze. I  wreszcie się ziściło :)
Przed nami wyprawa do Gdańska i Gdyni z programem extremalnie zwiedzaniowym, na bogato.  Przez dwa dni odwiedzimy trzy muzea wielkiego (też czasowo) kalibru, na które zawsze brakuje czasu: Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Emigracji.
Oczywiście zawitamy też na gdańską Starówkę wieczorową porą (chyba, że wcześniej padniemy - jest taka szansa). Czegóż chcieć więcej :)

Ktoś się z nami karnie?

Aha. Ponieważ jest to prywatny wyjazd, w mocno ograniczonym składzie, w niemal "składkowej" cenie zastrzegamy sobie prawo selektywnego doboru współuczestników.

pobierz program
Program naszej wyprawy:

Sobota:
 • 6:00 wyjazd - Poznań, CH PESTKA, Al. Solidarności 47, parking
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (audioguide)
  • Wystawa główna
  • Ekspozycje czasowe
  • Multimedia, efekty dźwiękowe, filmy
  • Restauracja i bistro (kilka godzin zwiedzania głód wyzwala)
 • wieczorna Starówka – ew. czas wolny
 • wieczorna wspólna „nasiadówka” (jeśli zmęczenie nie obezwładni)

Niedziela:
 • Europejskie Centrum Solidarności (audioguide)
  • 3 tys. m2 powierzchni,
  • 6. sal wystawowych
  • 11. stref tematycznych
  • ścieżki zwiedzania
  • Ponadto:
  • Pomnik Poległych Stoczniowców,
  • Historyczna brama nr 2 do Stoczni Gdańskiej
  • Tablica 21 postulatów
  • Sala BHP
 • Muzeum Emigracji w Gdyni (audioguide)
  • wystawa stała
  • wystawy czasowe
  • taras widokowy
  • spacer nadbrzeżem
 • - ok. 23:50 uroczysty wjazd do Poznania / CH PESTKA, Al. Solidarności 47/
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie


Muzeum II Wojny Światowej, perła pośród placówek muzealnych w kraju. Sama budowla pełna paradoksów. „…Wyrazista, choć ukryta pod ziemią, funkcjonalna, choć skomponowana niczym rzeźba, optymistyczna mimo dotykania największej tragedii współczesności…”.
Gmach, niesamowity swej formie, a główne przestrzenie ekspozycyjne znalazły się 14 m pod ziemią. Najbardziej efektowną częścią naziemną jest widoczna z daleka, wysoka na 40 m pochyła wieża. Ona w swej odmienności jest formą podsuwającą skojarzenia z dramatem wojny.
Wystawa stała znajduje się w kilkunastu salach, do których przechodzimy kolejno. Przechodząc przez kolejne sale, możemy na początku zapoznać się z ogólnym kontekstem politycznych wydarzeń, które prowadziły świat do wojny, a następnie przechodzimy do wystaw obrazujących działania w czasie jej trwania, w tym ekspozycje ukazujące m.in. walkę o przetrwanie zwykłych ludzi w różnych aspektach życia w tych trudnych czasach. W salach znajdziemy zarówno oryginalne przedmioty z czasów wojny, jak i ich reprodukcje, czy maszyny bojowe – właściwie wszystko to, czego możemy się spodziewać w takim miejscu. Ciekawymi miejscami są pomieszczenia będące rekonstrukcjami ulic, podwórek, oficyn, ruiny zbombardowanych budynków, to robi ogromne wrażenie.
Nie sposób opowiedzieć o ogromie ekspozycji, ciężarze wrażeń i mocy zmęczenia. To zwiedzanie na dobrych kilka godzin. Nie spieszymy się, będzie czas. Ku wzmocnieniu ratunkiem będzie zapewne bistro czy restauracja.

Zainteresowani najnowszą historią Gdańska, Polski i Europy Wschodniej będą niezwykle zadowoleni ze zwiedzania najnowocześniejszego, w pełni multimedialnego i nowatorskiego muzeum, które mieści się w Europejskim Centrum Solidarności.
Cumujący, rdzawy statek oraz brunatne stoczniowe budynki - tak w skrócie można opisać ów budynek. Zwiedzanie z audioguidem okaże się dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem.
Trasa wycieczki będzie wiodła przez stałą wystawę, gdzie w sposób chronologiczny przedstawione są losy Polski w czasach komunizmu. Zaczniemy od wprowadzenia komunizmu  w Polsce i okresu stalinizmu. Następnie zapoznamy się z pierwszymi protestami w Polsce szczególnie tymi najważniejszymi, które miały miejsce w Gdańsku czyli Grudzień 1970 i Sierpień 1980. Nie zabraknie wielu ciekawych informacji o powstaniu NSZZ “Solidarność”, wprowadzeniu Stanu Wojennego, obradach Okrągłego Stołu, pierwszych wolnych wyborach w Polsce i upadku komunizmu w całym Bloku Socjalistycznym. Dodatkowym atutem wystawy są oryginalne eksponaty ze Stoczni Gdańskiej, z okresu „karnawału” Solidarności jak i oryginalne filmy i zdjęcia z tamtego okresu. Jakby tego było mało to zwiedzimy również zimowy ogród, sprawdzimy czy w swoim biurze urzęduje Lech Wałęsa. Ciekawym punktem objawi się ściana z biało- czerwonych kartek, z których tworzy się napis „Solidarność”. Tu można doczepić własną karteczkę, a na niej wypisać kilka słów od siebie. Oczywiście nie pominiemy tarasu widokowego, skąd rozpościera się piękna panorama Stoczni, portu i Gdańska.


Muzeum Emigracji powstałe w historycznym Dworcu Morskim. Ten zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.
Wystawa stała ma charakter narracyjny i multimedialny. Opowiada historie ludzi, którzy opuszczali ziemie polskie od XIX wieku, czasu Wielkiej Emigracji, aż do dzisiaj. Poznamy tutaj społeczność Chicago i dżunglę Ameryki Południowej – zobaczymy jak wyglądała podróż przez Atlantyk pod pokładem, zrozumiemy kontekst historyczny wyjazdów w czasie II wojny światowej i po niej, w okresie PRL-u. Ciekawostkę stanowi model globu mający obrazować obecność Polaków na całym świecie.
Mówi się, że to jedno z najlepszych i najważniejszych muzeów w Polsce. Wkrótce w naszym zasięgu. Zaś z tarasu widokowego podziwiać będziemy piękną panoramę portu

Ta wyprawa  będzie wielkim spotkaniem z historią, pouczającą lekcją i otwierającą wielkie drzwi nowych przemyśleń.
Na szczęście wieczór na Starówce na chwilę da poczucie mentalnego rozluźnienia i resetu. Będzie niesamowicie i cudownie :)

W programie nie ma luzu. Jak widzicie program szalenie bogaty, napięty, gwarantujący moc wrażeń i olbrzymią dawkę przeżyć.

I po takiej ilości wrażeń trzeba nam będzie wracać do codziennej rzeczywistości, zastanawiając się po drodze jak to się stało, że znów czas nam minął tak szybko.

Cena:  280 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, noclegi, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota (bądź „grupowego ogarniacza”)
Dodatkowo płatne gotówką:
140 zł (wejściówki, przewodnicy, dodatkowe audioguid’y, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Noclegi:
Hotel w Gdańsku (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami) ze śniadaniem (bufet)

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz coś do schrupania na niedzielę. Ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz nie zawadzi (sobotnim  wieczorem wspólnie posiedzimy i pogawędzimy). W naszym hotelu są czajniki, zabierzcie ulubioną kawę/ herbatę. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Abonament pogodowy wykupiony - jak zwykle. Nie zapominamy o foto aparacie, power-banku, dowodzie osobistym  i maseczce zakrywającej usta i nos (w razie „co”). Przydadzą się  słuchawki do telefonu (zwykły jack).

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • to nasz wyjazd prywatny, niebędący wydarzeniem o znaczeniu „biznesowym”
 • zabieramy Busowiaków, którzy chcą spędzić treściwie i radośnie czas w miłym gronie
 • grupa micro
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów/ biletów
 • zapisy przyjmujemy do 14 stycznia

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści