2022-11-12 Moszna kontra Orańska - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

Przejdź do treści
kkkk
MOSZNA – KOPICE - ORAŃSKA
Trzy majątki. Trzy obiekty. Trzy historie. Nie wszystko złoto co się świeci.

Gdzie będziemy? Co zobaczymy

 • Twierdza Srebrna Góra (przewodnik)
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)

DŁUGOŚĆ TRASY:
660 km
Termin:
22 listopada
mapa

POZOSTAŁO:
MOSZNA – KOPICE na wodzie  - KRÓLEWNA 12 listopada 2022
Busowiaki. Nadeszła jesień, zatem u nas rozkwit energii i mocy. Działamy pełną parą i nie ustajemy.
Przedstawiamy Wam niniejszym kolejną niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem, podczas której znajdziecie się w miejscach, gdzie już tylko diabeł babę posyła!
Wyprawę, w której udowodnimy prawdziwość tezy: „nie wszystko złoto co się świeci”.
W barwach złoto- jesiennych ujrzymy między innymi Zamek w Mosznej (często pałacem zwanym). Ten disneyowski obiekt o 99 wieżach i wieżyczkach jest jedną z perełek. Dorzucamy kolejną cudowną perłę wyprawy w postaci spotkania z niesamowitą królewną Marianną. To ona była „budowniczym” słynnego pałacu w miejscowości Kamenz (czyli Kamieniec Ząbkowicki). Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w. Opowiemy Wam też o poznańskim wątku w pałacowej historii. Zatem uwaga, podwoje cudownego Pałacu Marianny Orańskiej staną tegoż dnia dla nas otworem. Będziecie zachwyceni!. Kolejna perełka, to cudowny Pałac na wodzie w Kopicach wraz ze zwiedzaniem założenia parkowego, niemal VIPowskim. Tu poznacie wzruszającą historię śląskiego kopciuszka. Niegdyś ogromny park pałacowy zachwycał swą urodą. Dość powiedzieć, że zdobiło go 300 rzeźb, z których nie zachowała się do dzisiaj żadna! Ale część parkowych zabudowań istnieje, dobra nasza!
Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy węzełki wędrowne i jedźmy :)
A więc reasumując będziemy na: topowa - Moszna,  znana - Orańska. Nniszówka – Kopice.

pobierz program
Plan w skrócie:

 • 6:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen Górczyn, ul. Zgoda
 • Zamek w Mosznej  (przewodnik i lektor)
• Komnaty
• park
• dodatkowo: nowa trasa (nowe i niedostępne wcześniej miejsca)
  • strych z oryginalną więźbą dachową
  • maszynownia windy
  • szklane poddasze nad galerią
  • magazyny hrabiego
  • przejście na wieże przez nowo wyremontowane III piętro
 • Kopice- pałac na wodzie – pozostałości zabudowań z parkiem (przewodnik)
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • ok. 22:45 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie


Pałac (Zamek) w Mosznej – jak głosi legenda, w średniowieczu należał do Zakonu Templariuszy. Zamek zamieszkanym był do końca wojny. Po wojnie losy Zamku układały się różnie - od 1972 do 2013 roku służył za budynek szpitala. Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura Zamku przyciąga rokrocznie do Mosznej rzesze turystów (w tym i nas)
Tym razem poza znaną już trasą zwiedzania odwiedzimy zamkowe miejsca „nieturystyczne” i zwyczajowo niedostępne, jak np. strych z oryginalną więźbą dachową, maszynownia windy, szklane poddasze nad galerią, magazyny hrabiego czy przejście na wieże przez nowo wyremontowane III piętro. Nie zawiedziecie sięPałac w Kopicach (pałacem na wodzie zwanym) – został wzniesiony dla hr. Joanny i hr. Hansa Schaffgotschów. Obiekt powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy starszej, klasycystycznej rezydencji. Kopicki pałac pozostał własnością Schaffgotschów do lutego 1945 r. II wojnę światową przetrwał bez zniszczeń i w latach powojennych służył lokalnej społeczności. Funkcjonował także jako ośrodek kolonijny i obozowy dla dzieci i młodzieży. Spłonął podpalony w 1954 i 1958 r. Dziś znajduje się w stanie zaawansowanej ruiny. Mury zewnętrze zachowały się prawie w całości, przez co pierwotna forma bryły budynku pozostaje czytelna. Nie istnieje żaden fragment więźby dachowej skrzydeł. Zachowała się jedynie konstrukcja hełmu wieży północnej oraz niewielki fragment zadaszenia przy oranżerii. Pss… a tak w tajemnicy powiemy, zmiany się szykują dla obiektu niesamowite 


Neogotycki Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowicki. Cudowna perełka, wisienka na naszym dolnośląskim torcie. Wzniesiony z inicjatywy niderlandzkiej królewny, Marianny Orańskiej, jako jej letnia rezydencja. Jego budowa trwała 33 lata i pochłonęła równowartość trzech ton złota. Po wojnie pałac został zdewastowany, ograbiony ze wszelkich kosztowności, a na koniec podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Od 1go maja 2013 ponownie został udostępniony dla zwiedzających. Pięknieje z roku na rok coraz bardziej.

Cena 200 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
130 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termos z napojem ulubionym?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki (w Kopicach teren nierówny), strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda bądź beret z antenką. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :) więcej o nas - tutaj:)

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści