
Srebro, złoto, gaz i węgiel

Gdzie będziemy? Co zobaczymy
- Twierdza Srebrna Góra (NOCNE ZWIEDZANIE)
- Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)
- Kopalnia węgla w Nowej Rudzie
- Muzeum gazownictwa w Paczkowie
DŁUGOŚĆ TRASY:
680 km
Termin:
22 października
POZOSTAŁO:
Busowiaki Drogie. Przedstawiamy Wam niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem. Czy są sprawy ważniejsze aniżeli te z nazwy owej? Oto wyprawa „po węgiel” ubrana w złoto i srebro oraz w poszukiwaniu taniego gazu. Jak widzicie, wyprawa bardzo na czasie i powiedzmy sobie jasno, iż niezbędna do odbycia.
Przy okazji nadszedł czas na nasze ukochane fyrtle. Wyczekiwane z utęsknieniem. Nareszcie wracamy do miejsc, które mają swe szczególne miejsce w naszych sercach. Czy będziecie zaskoczeni jeśli obiecamy, że owa sobota będzie szalenie intensywna? Oczywiście, że to już nikogo nie dziwi :)
A co w programie?
A co w programie?
Twierdza Srebrna Góra będąca unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Sprzyja miłośnikom historii, przyrody i turystyki. Tu NOCNE ZWIEDZANIE w blasku pochodni i z hucznym wystrzałem armatnim!
Dodajemy kopalnię w Złotym Stoku, a wraz z nią niesamowitą podróż w głąb ziemi. Podziemny wodospad, Trasa Turystyczna i wiele atrakcji. Będzie też Chodnik śmierci, to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota, ale szczegóły dopiero na miejscu.
Dorzucamy ważny dodatek węglowy w postaci Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Tu usłyszymy wszechobecnie panujący hałas: oryginalnych maszyn, narzędzi pneumatycznych, wentylacji, taśmociągów i innych. Mrok - "zobaczymy" zupełną ciemność, pofedrujemy sercówą, zwaną na wiele sposobów również babską... no 4 literami ;) Sprawdzimy czy węgiel można zabrać stąd w plecaku czy też przyczepą. Czasy jakie mamy każdy widzi….
Zagościmy też w Paczkowie (polskim Carcassonne zwanym). Głównym celem paczkowskiej przygody stanie się Muzeum Gazownictwa. Miejsce niesamowite, a nawet nieco tajemnicze. Ktoś zastanawiał się kiedykolwiek skąd w naszych kuchniach bierze się gaz? Gaz miejski, gaz ziemny czy jeszcze inny? O gazie wiedzy zaczerpniemy w zabytkowej gazowni. To tu w 1901 roku uruchomiono produkcję gazu, a zużywano go głównie do oświetlania ulic oraz do przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało, obejrzymy tu show z użyciem Tuby Rubensa obrazujące emisję fali dźwiękowej za pomocą płomieni! Niessamowite!
Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy manatki i jedźmy :)
pobierz program
Plan w skrócie:
- 7:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen przy pętli górczyńskiej
- Nowa Ruda- Zabytkowa Kopalnia Węgla (przewodnik)
- Kopalnia Złota- Złoty Stok (przewodnik)
- Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
- chwila dla zgłodniałych brzuszków
- Twierdza Srebrna Góra (przewodnik)- NOCNE ZWIEDZANIE z pochodniami
- ok. 2:00 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
A konkretniej, to wyglądać będzie tak:


Muzeum Gazownictwa – mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.


Tuż po zmroku, kiedy ludzie zapadają w sen, my - grupa śmiałków, udamy się na nocne zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. W towarzystwie żołnierza – przewodnika będziemy przemierzać w blasku pochodni korytarze, kazamaty i poznawać nieodkryte dotąd tajemnice. Będą ciekawostki i forteczne opowieści w magicznych historycznych wnętrzach fortu. Dowiemy się jeszcze więcej o trudach żołnierskiego życia, a może nawet przez chwilę poczujemy się jak w pruskiej armii. A do tego pokaz ładowania i wystrzału z armaty, to będzie szalenie huczny finał naszej srebrnogórskiej przygody. Ponadto nocna panorama oglądana z najwyższego punku obserwacyjnego w okolicy. ŁAŁ! To co, macie odwagę, żeby ruszyć z grupą śmiałków, gdy zgaśnie światło? My idziemy.
Cena 200 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
145 zł (wejściówki, przewodnicy, opłaty administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Co zabieramy?
Picie (może termos z napojem ulubionym?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. W kopalni i sztolniach panuje chłód, bluza szalenie przydatna. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos obowiązkowe
O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas – tutaj.
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO
Informacje małym druczkiem:
- zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
- kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
- należy pamiętać o włączonym roamingu
- maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
- nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach





