2022-09-24 festiwal swiatla lodz - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
drezno

Festiwal światła w Łodzi (ze zwiedzaniem)

mapa
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa – Biała Fabryka (przewodnik)
 • Biała Fabryka (kotłownia i wystawy interaktywne)
 • Skansen z drewnianym kościołem Św. Andrzeja Boboli
 • Pałac Herbsta (audioguide)
 • wycieczka miejska z łódzkim przewodnikiem
 • Księży Młyn (famuły, remiza, przędzalnia…)
 • Pałac Izraela Poznańskiego
 • Manufaktura, przerwa na mały oddech - indywidualnie
 • Light Move Festival - NASZ GWÓŹDŹ PROGRAMU (do godz 24:00)

POZOSTAŁO:
Termin:
24 września
DŁUGOŚĆ TRASY:
500 km
Kochani, oto nasz kolejny wyjazd na Festiwal Światła. Tym razem lądujemy w Łodzi na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival (jak każdego roku, niezawodnie, niestrudzenie, z pasją…) Tegoroczna edycja 2022 odbywa się pod hasłem "Przebudzenia"
Festiwal tradycyjnie zaczaruje miejskie ulice, parki i place. Na program wydarzenia złożą się trzy segmenty: ART, czyli dobrze znany uczestnikom festiwalu świat trójwymiarowych mappingów, projekcji, instalacji świetlnych i iluminacji, MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie koncerty w świetlnej oprawie oraz EDU – spotkania z mówcami i specjalistami.
Ponadto tego dnia łódzkie miejsca „must see”: Pałac Herbsta, Księży Młyn, Pałac Izraela Poznańskiego, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Manufaktura. Czegóż chcieć więcej?

„…Już od 2011 roku Light.Move.Festival na trzy wieczory odmienia obraz łódzkiego Śródmieścia. Ulice, place i parki budzą się rozświetlone feerią barw, ożywają dynamiczną grą świateł, a przede wszystkim – czarują widza skrywanym za dnia blaskiem. LMF przyciąga do Łodzi setki tysięcy gości z kraju i zagranicy i konsekwentnie buduje markę najlepszego festiwalu światła w Polsce…”

Podczas Festiwalu Światła łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistaczają się w otwarte galerie sztuki. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśla indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz sprawia, że staje się ona niepowtarzalnym punktem na mapie Europy.
Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła łączy elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury. Festiwal idealne wpisuje się miejski krajobraz. Układa się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła.

Atrakcji jak zwykle co niemiara. Kto już z nami bywał, ten wie, a kto jeszcze nie był powinien się przekonać. Pamiętajcie, żeby zarezerwować miejscówkę w busie. Obecność obowiązkowa! My nie możemy się już doczekać, a Wy?

pobierz program
Plan wyjazdu:

 • 8:15 wyjazd (stacja paliw RONDO ŚRÓDKA)
 • przyjazd do Łodzi
 • Centralne Muzeum Włókiennictwa – Biała Fabryka nowe ekspozycje (przewodnik)
  • Skansen (domy rzemieślnicze) z drewnianym kościołem Św. Andrzeja Boboli
  • Letniskowa willa- nareszcie do zwiedzania!
  • kotłownia i wystawy interaktywne
 • Pałac Herbsta (audioguide)
 • wycieczka miejska z łódzkim przewodnikiem
  • Księży Młyn (famuły, remiza, przędzalnia…)
 • Pałac Izraela Poznańskiego (przewodnik)
 • Manufaktura, przerwa na mały oddech - indywidualnie
 • Light Move Festival - NASZ GWÓŹDŹ PROGRAMU (do godz 24:00)
 • ok. godz. 3.30 powrót (stacja paliw, RONDO ŚRÓDKA)

Opis — nuuuudy jak zwykle…

Przygodę z Łodzią rozpoczynamy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, oto Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom jest po trosze każdą z tych instytucji. Tu zwiedzimy kotłownie z wystawami multimedialnymi, Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Oto pięć drewnianych domów, letniskowa willa oraz drewniany kościół Św. Andrzeja Boboli. Wszystkie one translokowane ze starych łódzkich ulic

Następnie zawitamy w Pałacu Herbsta. To neorenesansowa willa w Łodzi wybudowana w latach 1875–1877, w której zamieszkała najstarsza córka Karola Scheiblera – Matylda – z mężem Edwardem Herbstem. Budynek jest dwukondygnacyjny, neorenesansowy, na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryty czterospadowym dachem z belwederem. Drugi budynek gospodarczy mieści stajnię i powozownię.
W 2013 nastąpiło ponowne otwarcie Pałacu Herbsta po wieloletniej przerwie i gruntownym remoncie. Wyniki badań odkrywkowych oraz nowe źródła ikonograficzne umożliwiły nadanie wnętrzom odmiennego kształtu. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Dzięki pozyskanym fotografiom było możliwe odtworzenie wielu detali i elementów wyposażenia, które przydały salonom indywidualnego charakteru.

Dalej pod skrzydłami najwspanialszej łódzkiej Przewodniczki, Pani Izy, przyjrzymy się wielu obliczom tego „piękniejącego” w oczach miasta. Łódź miała burzliwe dzieje o czym zapewne usłyszymy oraz obejrzymy łódzkie piękne, tragiczne, czy zapomniane miejsca. Księży Młyn, to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od 1824 r. Nie pominiemy tam cudownego kociego zakątka. Będziecie zachwyceni!

Koronnym elementem łódzkiego zwiedzania stanie się miejsce niezwykłe, a mowa tu o Pałacu Izraela Poznańskiego. To pałac fabrykancki z XIX w, zwany „łódzkim Luwrem”. Wnętrza tej monumentalnej rezydencji — o typowym dla sztuki przełomu XIX i XX wieku charakterze neostylowym połączonym z secesyjnym detalem — zostały odtworzone zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Dzięki częściowo zachowanemu, oryginalnemu wyposażeniu i wystrojowi pełnią rolę ekspozycyjną i użytkową.

Następnie chwila oddechu, ewentualnie czas na małe „co nieco”, chwila w Manufakturze iii… SHOW MUST GO ON! Rozpoczynamy wielką ucztę festiwalową. Oj będzie się działo :)

Jak widzicie program ciekawy, emocjonujący i lekko napięty (choć bywało trudniej), nóg nie szczędzimy.


Cena 200 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
120 zł (wejściówki, przewodnicy lokalni, instalacje Festiwalu Światła, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Nie zapominamy o foto aparacie. Bus wieczorem zostanie na parkingu, instalacje nocne „zdobywamy” mocą własnych mięśni, a niezbędny dobytek nosimy na własnych barkach. Maseczki niezbędne.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO.

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
 • nie odpowiadamy za zmianę cen wstępów w trakcie sezonu

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści