2022-08-27 bastei - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

Przejdź do treści
bastei
SAKSONIA SZWAJCARSKA z lądu i wody


Co zobaczymy, Gdzie będziemy

  • Twierdza Königstein
  • Bastei - kamienny most
  • Zamek Neurathen - ruiny
  • zejście do uzdrowiska Rathen
  • rejs statkiem po Łabie z Bad Schandau do Pillnitz
  • Pałac w Pillnitz
  • Zamek Stolpen
mapa
Obejrzyj miejsca, w których będziemy na mapie google; zobacz "prawie" realnie w google earth; zapoznaj się ze zdjęciami i opisami osób, które tam były
DŁUGOŚĆ TRASY:
1100 km

POZOSTAŁO:
Termin:
27 - 28 sierpnia
Saksonio, wracamy!
Kto już na nami bywał pośród saksońskiej przyrody, doskonale rozumie naszą radość :)
Szwajcarską Saksonię oglądać będziemy z lądu i wody.
Zakola Łaby – to coś, co dotychczas oglądaliśmy tylko z lądu. Na tej wyprawie będziemy meandrować wraz z rzeką i z niej cieszyć swoje oczy widokami. A to wrażenia bezcenne.

Te miejsca zachwyciły nas już dawno, a sama Basteja - skalne ostańce ponad doliną Łaby wraz ze słynnym kamiennym mostem, to najczęściej fotografowane punkty w tym rejonie. Skoro Basteja, to oczywiście zobaczymy Twierdzę Königstein, jedną z największych twierdz Europy.  Nie odpuścimy też zamkowi Stolpen z wieżą Jana, w której zamkniętą została królewska faworyta (wiecie o kim mowa) oraz barokowemu pałacowi w Pillnitz,  będącym ongiś letnią rezydencją wielu elektorów i królów Saksonii.

Przekonacie się, że naszą miłość saksońska, w którą chcemy Was wtajemniczyć nie jest bezpodstawną. A jak śpiewał Wiesław Michnikowski „…jeżeli kochać, to nie indywidualnie…”. Stwórzmy team zakochanych :)

Nie czekajcie, nie zastanawiajcie się, pakujcie walizki i w drogę!

pobierz program
A oto co nas czeka

Sobota:
  • 6:00 wyjazd z Poznania (Orlen Górczyn, ul. Zgoda)
  • Twierdza Königstein
  • Bastei - kamienny most
  • Zamek Neurathen - ruiny
  • zejście do uzdrowiska Rathen
  • przyjazd na nocleg wieczorową porą

Niedziela:
  • rejs statkiem po Łabie z Bad Schandau do Pillnitz
  • Pałac w Pillnitz
  • Zamek Stolpen
  • powrót do Poznania ok. godz  22:30 (Orlen Górczyn)

Krótki przewodnik po obiektach

Twierdza Königstein - króluje na wysokości 247 metrów nad poziomem Łaby i składa się z ponad 50 imponujących budynków o przeznaczeniu wojskowym z okresu renesansu, baroku i XIX wieku. Do tego dochodzi rozległy park, który sprawia, że pobyt na twierdzy jest naprawdę przyjemny. Powierzchnię twierdzy można porównać do 13 boisk piłki nożnej!
Zaczątkiem twierdzy był XIII wieczny czeski zamek. Następnie zamek przejęli Sasi i pełnił on funkcję fortecy granicznej. Stopniowo był powiększany aż do czasów napoleońskich, gdy twierdza straciła znaczenie strategiczne i powstało w niej najlepiej strzeżone więzienie w Saksonii.
Jako twierdza, nigdy nie została zdobyta. Przysłużyła się również w czasach II wojny światowej, gdyż w jej czeluściach ukryto skarby drezdeńskich dzieł sztuki.
Twierdza ma również polskie akcenty za sprawą Augusta II Mocnego, elektora saskiego i króla polskiego. W czasie swojego panowania wielokrotnie przebywał w Königstein, gdzie przyjeżdżał z całym dworem i oddawał się wielogodzinnym hulankom. I trzeba pamiętać, że oficerowie, którzy nie chcieli z nim pić, byli surowo karani!
Zwiedzanie chętnie rozpoczniemy i zakończymy zjazdem przymocowaną do skały windą panoramiczną.

Bastei jest jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w Szwajcarii Saksońskiej.
Słynny most jest połączony z wieloma punktami widokowymi. Jednym z nich są pozostałości po Zamku Neurathen, skąd zobaczyć można prawy brzeg Łaby. Poza tym turyści odwiedzają także punkty Ferdinandstein oraz Kleine Gans. Most Bastei stanowi ważny węzeł szlaków. Znajdujący się u podnóża szczytu teatr na świeżym powietrzu może pomieścić 2000 osób. Co roku odbywa się tutaj kilkadziesiąt różnorodnych występów lub przedstawień. Schodząc szlakiem w kierunku Łaby, turyści odwiedzają również Amselsee - niewielkie jezioro, znajdujące się w dolinie rzecznej, w okolicach miasta Rathen.
Spacer pośród tych niesamowitych form skalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy nie tylko miłośnika górskich wycieczek!

Pałac i Park Pillnitz to letnia rezydencja saskiego dworu, położona bezpośrednio nad brzegiem Łaby i dzięki temu położeniu budynek bywa nazywany "Pałacem na wodzie". Pałac pochodzi z początku XVII wieku. Inspirowany stylem chińskim, łączy w sobie cechy orientu i barokowe, pełne przepychu detale. Główną atrakcją rozległego parku jest licząca ponad 250 lat kamelia, która bardziej przypomina drzewo, niż typowy krzak rośliny tej odmiany.
Pałac mieści muzeum rzemiosła artystycznego, katolicką kaplicę, kuchnię dworską i wiele, wiele innych. Budynki wraz z otaczającym je parkiem były prezentem saskiego elektora i króla Polski Augusta II Mocnego dla jego faworyty, pięknej Anny Konstancji Cosel.



Potężny średniowieczny zamek (Burg Stolpen) górujący nad miastem jest jednym z najciekawszych zabytków tej okolicy. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to Słowianie wznieśli tu jeden ze swoich grodów warownych. Twierdza usytuowana została na wysokiej (356 metrów n.p.m.) bazaltowej skale.
W drugiej połowie XVI wieku zamek został przekształcony w okazałą renesansową rezydencję. W pierwszej połowie XVIII wieku zamkowa wieża służyła za mieszkanie dla najsłynniejszej z faworyt elekta saskiego i króla Polski, Augusta II Mocnego - Annie Konstancji Cosel (1680-1765). W młodości przez blisko 10 lat odgrywała ona ważną rolę na saskim dworze, jednak gdy miłość króla wygasła, została wygnana i osadzona właśnie na zamku Stolpen. Miała z Augustem trójkę dzieci. Roczne wydatki na jej zachcianki wynosiły prawie 100 tysięcy talarów, za co można było utrzymać np. ośmiotysięczny oddział wojskowy. Odcięta od rodziny i towarzystwa spędziła na zamku blisko 50 lat swojego życia dożywając późnej starości.






Cena 480 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, nocleg, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
60 eur  (wejściówki i przewodnicy w obiektach, rejs statkiem, opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Waluta: EUR

Noclegi: Penzion Permon, Czechy, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki oraz produkty do kanapek na następny dzień. Mamy dostęp do czajników i mini- kuchni (mikrofala). Albowiem uruchomimy busowy gril, zabierzcie na ruszt, to co lubicie najbardziej. Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Piersiówka z ulubioną zawartością nie zawadzi. Nie zapominamy o foto aparacie, power- banku i dowodzie osobistym. Karta EKUZ nie zawadzi. Maseczki mile widziane (najlepiej FFP2, ewent medyczne)

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
  • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
  • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
  • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
  • należy pamiętać o włączonym roamingu
  • maseczki ochronne zasłaniające usta i nos
  • ze wzglądu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na rejs, opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)
  • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów, rejsu


pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści