2022-07-02 misnia - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei

MIŚNIA - miasto porcelany i nie tylkomapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • Manufaktura Porcelany
 • Zamek Albrechtsburg
 • Katedra Świętych Jana i Donata w Miśni
 • Spacer uliczkami starówki z chwilą samodzielnego chłonięcia atmosfery miasta
 • Zamek na wodzie w Moritzburgu (z zewnątrz)*
DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km
Termin:
2 lipca

POZOSTAŁO:
Drogie Busowiaki. Saksonia nigdy się nie kończy. Miłość do niej nie wygasa. Zakochajcie się z nami.

Oto kreuje się porcelanowy dzień w Szwajcarskiej Saksonii. Co wiecie o chińskiej porcelanie? Co wiecie o porcelanie miśnieńskiej?

O tej drugiej dowiecie się niemal wszystkiego podczas naszej wyprawy. Tu odbędziemy warsztaty pokazowe uwzględniające poszczególne etapy ręcznego powstawania „białego złota”. Ten dzień będzie odpowiedzią dlaczego miśnieńska porcelana kosztuje tyle, ile kosztuje. Tu i w Zamku Albrechta (pierwszej siedzibie miśnieńskiej Manufaktury) obejrzymy dzieła zapierające dech w piersiach! A pamiętać należy, iż Miśnia jest prekursorem produkcji porcelany na terenie Europy.

Albowiem nie samymi „skorupami” człek żyje zapoznamy się z tajemnicami zamku Albrechta, odwiedzimy miśnieńską Katedrę i „zagubimy się” pośród malowniczych kamieniczek starówki.

Jeśli tylko czas i możliwości łaskawymi się okażą przybędziemy też do Zamku Moritzburg i na miejscu poszukamy zaginionego pantofelka…

Nie zwlekajcie z zapisami, miśnieńska przygoda czeka. Dłonie na klawę i działajcie. Nie czujcie się skrępowani, my tu na Was czekamy
pobierz program
Plan Wyjadu

 • 6:00 wyjazd z Poznania (Orlen Górczyn, ul. Zgoda)
 • Miśnia
  • Manufaktura Porcelany
  • Zamek Albrechtsburg
  • Katedra Świętych Jana i Donata w Miśni – dla chętnych, nie wliczona
  • Spacer uliczkami starówki z chwilą samodzielnego chłonięcia atmosfery miasta
 • Zamek na wodzie w Moritzburgu (z zewnątrz)*
 • powrót do Poznania ok. godz 23:15 (Orlen Górczyn)
* w zależności od możliwości czasowych

Garść informacji


Miśnia - Zamek Albrechtsburg - późnogotycki, najstarszy zamek rezydencyjny w Niemczech, wznosi się wysoko nad malowniczą doliną Łaby. Wybudowany w XV wieku uważany jest za najstarszy tego typu zamek w Niemczech. Zamek stał się w 1710 r. miejscem narodzin Miśnieńskiej Manufaktury Porcelany, a zatem pierwszą fabryką porcelany w Europie.

Państwowa Manufaktura Porcelany - "białe złoto", czyli porcelana, z charakterystycznym symbolem "skrzyżowanych Niebieskich Mieczy" nadało Miśni rangę światową i do dziś przysparza miastu splendoru. Z całego świata przyjeżdżają turyści, aby w warsztatach Państowowej Manufaktury Porcelany (nowy gmach) rzucić okiem za kulisy tego ponad 300-letniego rzemiosła. Poza salami wystawowymi, prezentującymi dzieła sztuki misternie wykonane z porcelany i oczywiście ręcznie malowane, zapoznamy się z procesem powstawania tych porcelanowych cudeniek.  A pośród eksponatów zobaczymy  porcelanowe przedmioty użytkowe np. naczynia , zegary, żyrandole oraz ozdobne:  liczne figurki postaci ludzkich i zwierzęcych i wiele, wiele innychGotycka Katedra Świętych Jana i Donata w Miśni wraz z Zamkiem Albrechta góruje nad miastem i przecinającą je rzeką Łabą.
Historyczna Katedra została wybudowana w diecezji miśnieńskiej założonej w 967 roku, rok później w tym miejscu powstał pierwszy kościół, który od razu objął funkcję katedralną.. Od 1581 jest kościołem  luterańskim. To wielka trójnawowa świątynia zbudowana z kamienia. Wewnątrz Katedra jest niemal cała w stylu gotyckim. Jednak ambona z 1591 roku i organy z 1972 roku są odstępstwem od powyższej reguły. Katedra jest trójnawowa, halowa, z transeptem, chórem, a także prezbiterium. Najstarszym elementem Katedry jest prezbiterium i skrzyżowanie naw nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym z 1270 roku. Zaś Kaplica Książęca jest miejscem pochówku m.in. córki króla Polski Kazimierza Jagiellończyka - Barbarę Jagiellonkę (1534 r). Pełnia zachwytu we wnętrzach i szczegółów architektonicznych na zewnątrz katedry- gwarantowana

Miśnieńska starówka, właściwie nienaruszona przez wojnę, prezentuje się rzeczywiście okazale. Sercem Starówki w jego dolnej części jest pochyły Rynek (czyli Markt) otoczony ładnymi kamieniczkami. Warto zajrzeć do gotyckiego, halowego kościoła NMP Frauenkirche, którego budowa zakończyła się w połowie XV wieku. Świątynia stoi przy rynku, a wejście do niej jest bezpłatne.  Od 1929 roku, w jednej z okiennic wieży, wisi kurant dzwonowy wykonany z Porcelany Miśnieńskiej. Tuż koło rynku znajduje się znana tawerna Gasthaus Vinzenz Richter, w której zachowała się prasa do wina z początku XVIII wieku. Podawane tam wina uchodzą za najlepsze we Wschodnich Niemczech (ponoć). Na górnym tarasie Starówki można zobaczyć średniowieczne fortyfikacje takie jak most czy brama.Na miłe uwieńczenie saksońskiego dzionka - Moritzburg – barokowy pałac z polską historią w tle. Po skromnym założeniu renesansowym, w XVIII wieku dokonały się istotne zmiany wraz z rządami Augusta II Mocnego, który zasiadał także na tronie polskim. I to dwukrotnie – od 1697 do 1706, następnie abdykował na rzecz Stanisława Leszczyńskiego (inna imponująca budowla związania z tym polskim królem), a później od 1709 do 1733 roku. Moritzburg zyskał wtedy naprawdę efektowną oprawę. Ale czego można się spodziewać po inwestorze, który w tym samym czasie zlecił budowę najosobliwszego w Europie barokowego pałacu czyli Zwiengera w Dreźnie jako swojej głównej siedziby? Rezydencja w Europie nadal miała służyć celom rekreacyjnym – wystawnym przyjęciom i polowaniom. A królewskie biesiady były naprawdę solidne i dały podstawę do mówienia, że „za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa”. Tutaj też oddawał się rozlicznym romansom, które obrosły legendą. Pałac faktycznie jest obiektem na wodzie z prawdziwego zdarzenia – zbudowano go na sztucznej wysepce pośrodku jeziora. Nie dość, że sam jest piękny, to jeszcze wrażenie podbija jego wyjątkowe odbicie w gładkiej i spokojnej tafli wody. Nie żartujemy, to cudowne miejsce.
Cena: 220 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota.
Dodatkowo płatne gotówką:
25 EUR (wejściówki, koszty przewodnickie i administracyjno-parkingowe).
Plus ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety (dodatkowo, wedle uznania)).

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczka zakrywająca usta i nos (preferowane FFP2).
Waluta obowiązująca: EUR.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Więcej o nas - tutaj
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • należy pamiętać o włączonym roamingu
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
 • zalecane maseczki ochronne zasłaniające usta i nos (FFP2)
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści