2022-06-11 most - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
most bridge 721
Most, adrenalina i pampersy


TRASA:
 • Paczków-  Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
 • Bardo- spływ pontonowy
 • „Londyn” by night
 • Sky Bridge 721- NOWOŚĆ najdłuższy na świecie most wiszący
 • Ścieżka w Obłokach - Dolní Morava
 • spacer ścieżką edukacyjną
 • zjazd kolejką górską lub inne formy :)

DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km

TERMIN:
11 - 12 czerwca

mapa sankowania

POZOSTAŁO:
Niestety brak już miejsc na ten termin.
Obiecujemy, że wyprawa powtórzona będzie.
Bądźcie czujni, zaglądajcie, kontrolujcie, korzystajcie z newslettera.

Drogie Busowiaki. Czy czeskie przygody nigdy się nie kończą? Prawidłowa odpowiedź: nigdy!
Przygotowaliśmy wyprawę polsko – czeską. Naszym głównym celem: najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych SKY BRIDGE 721. Świeżynka, „przed chwilą” otwarta! Wznosi się 95 metrów nad doliną. Moc wrażeń gwarantowana! Ha, ponoć rozmiar ma znaczenie, a ten oto most najdłuższym jest, w rzeczy samej :)

Bujaliście już kiedyś w obłokach? Tak? Ale pewnie nie tak. Teraz macie wyjątkową okazję spełnić swoje marzenia na Dolní Moravie. Tak, tam też będziemy… Sky Walk, czyli spacer w chmurach, wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n. p. m. Na miłośników przygody czeka tam kilka pełnych adrenaliny atrakcji (ha, ha, po przejściu mostem) np „kropla” (sieć rozciągnięta u szczytu ścieżki na wysokości 50 m, stojąc na niej można zobaczyć co znajduje się pod nogami), zjeżdżalnia czy rękaw (atrakcja zbudowana z gęstej sieci, przez którą przechodzi się z jednego piętra kładki, na drugie)

Do wyjazdu fantastycznie- wyśmienitego dorzucamy spływ pontonowy Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej, polskie Carcassonne z Muzeum Gazownictwa oraz „Londyn” wieczorową porą :) *

Czas gna jak zwariowany, zatem nie traćcie go na długie namysły. Szykujcie okulary słoneczne i pampersy, pastujcie buty i odświeżajcie kapelusz :)
Nie czekajcie, działajcie, wpisujcie się na listę uczestników :)

* „Nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest Lądek, Lądek Zdrój”. Bareja wiecznie żywym jest :)

Aha
ze względu na konieczność grupowego zakupu biletów (na jeden termin) oraz brak możliwości zwrotów prosimy o szybkie i rozważne decyzje

pobierz program
Sobota
 • 6:00 wyjazd z Poznania (Stacja paliw Orlen – pętla Górczyn)
 • Paczków- polskie Carcassonne- Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
 • Bardo- spływ pontonowy
 • przyjazd na miejsce noclegu
 • „Londyn” by night
 • baza noclegowa

Niedziela
 • Sky Bridge 721- NOWOŚĆ najdłuższy na świecie most wiszący
 • Ścieżka w Obłokach - Dolní Morava
 • spacer ścieżką edukacyjną
 • przejazd wyciągiem
 • na powrocie: zjazd mamutem lub wyciągiem krzesełkowym lub szlakiem nożnym (kto co woli) - nie wliczone
 • zwiedzaniowa busowa niespodzianka **
 • 23:30 przyjazd do Poznania (Orlen Górczyn)
* kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** jeśli tylko okoliczności czasowe pozwolą :)

Program zwiedzania wiedzie przez:

Paczków – polskie Carcassonne, skąd to określenie? Przekonacie się sami.
Muzeum Gazownictwa – mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

Bardo. Spływy pontonowe, to bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku. Trasa spływu pontonem, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Zapraszamy Was na wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Rzeka na naszej 3-godzinnej trasie jest bardzo szeroka, płynąca przepięknymi meandrami (zakolami), w otoczeniu nieskalanej, górskiej przyrody. Spokojna, ale zarazem ciekawa i energetyzująca. Malownicze widoki zapierają dech w piersiach. W rafftingowej skali trasa ta nie należy do trudnych. Zaś o solidności  wykonania pontonów świadczy fakt, że właśnie w takie pontony i kamizelki ratunkowe zaopatrzony jest m.in. GOPR i WOPR. Będziecie zachwyceni

A wieczorową porą czeka nas „Londyn” by night, czyli… Lądek Zdrój. To uroczy i jeden z piękniejszych polskich kurortów. Zdecydowanie, najpiękniejszym sanatorium w Lądku Zdroju jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech”. Jego budowę rozpoczęto w roku 1678 jako tak zwany Nowy Zakład. Trwała przez 2 lata. Pierwotnie nazwano ją Marienbad i wzorowany był na łaźni tureckiej w Budzie. Przebudowywany przynajmniej trzykrotnie, przybrał znany nam dziś kształt. Dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie koła i posiadający cztery ryzality wejściowe. Oprócz cudnego spaceru w Parku Zdrojowym, zajdziemy do „Wojciecha” i może zahaczymy o miejsce szamania (lub gril w bazie)

A teraz, czas na nasz gwóźdź programu. Sky Bridge 721 jest głównym powodem naszych odwiedzin w resorcie Dolni Morava. Jak się łatwo domyślić, most ma 721 metrów długości i łączy ze sobą dwa szczyty górskie. Wysokość mostu od powierzchni ziemi jest różna w zależności od miejsca, ale w najwyższym punkcie wynosi ona 95 metrów. Różnica wysokości na moście to 10 metrów – rozciąga się on na wysokości 1125-1135 m.n.p.m. Cały most waży 405 ton, ale każda z sześciu lin nośnych ma udźwig 360 ton.
Na moście obowiązuje zakaz skakania, ale wibracje i ruchy mostu są wyczuwalne nawet podczas normalnego spaceru, acz przy funkcjonujących zabezpieczeniach nie stanowi to żadnego problemu.  Szerokość to 1,2 m, a zatem dwie osoby mogą tam iść obok siebie.
Sky Bridge 721 prowadzi od schroniska Slaměnka, ponad Doliną Młynicką, aż na zbocze góry Chlum. Jednakże po drugiej stronie mostu nie kończy się atrakcja.

Po przejściu na drugą grań, a pamiętajmy, że most jest jednokierunkowy, rozpoczyna się szlak turystyczny i jednocześnie edukacyjny Most Czasu, którym niespiesznie zamierzamy się przespacerować. Poprowadzi nas on przez 2 km do kolejki linowej. Wskazane jest na nim posiadać naładowany telefon z dostępem do internetu oraz słuchawki. Czeka na Was trasa edukacyjna z grą wykorzystująca AR. Znajdziecie tam 7 paneli edukacyjnych dostępnych w języku czeskim, polskim i angielskim. Gra „Most Czasu” ma opisywać historię regionu w latach 1938-2021.

Sky Walk, czyli spacer w chmurach, wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n. p. m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy jak również na grzbiety Jesioników, Suchy Vrch i Karkonosze.

Na dół do parkingu, gdzie czekają nasze busy prowadzą różne drogi :) Można zejśc siłą własnych nóg, zjechać wyciągiem krzesełkowym (którym wjechaliśmy na górę. No i coś dla miłośników adrenaliny. Można skorzystać z kolejki górskiej (mamuciej). Atrakcja przypomina słynne rollercoastery w najbardziej znanych parkach rozrywki. Początek trasy znajduje się tuż obok Sky Bridge 721 i Sky Walk, w sąsiedztwie kolejki linowej. Podczas zjazdu z samej góry (czyli z wysokości 1116 metrów n.p.m.) pokonacie 25 zakrętów z prędkością do około 50 km na godzinę.
Ceny zjazdu - kolejka krzesełkowa 225 Koron, kolejka mamucia 315 koron. (nie wliczone w pakiet - płatne osobno, można zakupić przez internet bądź na miejscu).
Pozostawiamy Wam wybór :)

Cena 480 zł
zawiera: przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota, nocleg ze śniadaniem
Dodatkowo płatne gotówką: 100 zlotych oraz 150 koron czeskich
(wejściówki, spływ z opiekunem, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjno- parkingowe)

Po zapisie od razu kupujemy bilety na pakiet Sky. Wraz z zaliczką należy wpłacić kwotę 180 zł (pakiet Sky (Sky Bridge 721, Sky Walk i wyciąg w górę) - koszt 880 koron) plus koszty przewalutowania). ****
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)
Przelicznik czk: 100 koron = ok. 19 zł.

Noclegi: Agroturystyka Ustronie Śląskie (pokoje 2,3- osobowe z łazienkami i śniadaniem). Na miejscu pokój do wspólnego biesiadowania.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następny. Albowiem zamierzamy uruchomić busowy gril, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Telefon z dostępem do Internetu i chętnie swe słuchawki. Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos mogą się przydać.

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi.
Więcej o nas - tutaj
Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO. Więcej o nas – tutaj

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów, biletów
 • **** ze wzglądu na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na most i Sky Walk wraz z wyciągiem, opłata za te bilety nie podlega zwrotowi (prosimy o przemyślane zapisy)

Przydatne linki
https://www.dolnimorava.cz/pl/sky-bridge-721
https://www.dolnimorava.cz/pl/mapy-32
https://www.dolnimorava.cz/pl/mamucia-kolejka-gorska
https://www.dolnimorava.cz/pl/o-sciezce-w-oblokach
https://www.dolnimorava.cz/pl/sky-bridge-721 (most czasu)

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści