2021-10-23 todt - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

Przejdź do treści
bastei
RIESE VIP (prawie)  -  Gross-Rosen, Jedlinka, Osówka


mapa
Gdzie będziemy? Co zobaczymy?

 • Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy (przewodnik)
 • Podziemne Miasto Osówka (przewodnik)
 • Pałac w Jedlince (przewodnik)

DŁUGOŚĆ TRASY:
550 km
Termin:
23 października

POZOSTAŁO:
Busowiaki. Działamy, nie ustajemy, wyjeżdżamy. Jest energia i moc w pełnym rozkwicie!

Oto wyprawa śladami II Wojny Światowej. Fakty i mity. Co jest prawdą, a co legendą?
Obóz, nie Oświęcim, ale Gross - Rosen. Nie Wilczy Szaniec, a góry Sowie. Jednak wciąż w temacie Organizacji TODT i
RIESE.
A RIESE – to kompleks nigdy nie dokończonych obiektów w Górach Sowich będących … (no właśnie...), oczywiście budowany (jak i Wilczy Szaniec) przez organizacje TODT.
Zamek w Książu natomiast, szykowano na siedzibę dla Hitlera w której miał przebywać po upadku Wilczego Szańca. Przebudowa - oczywiście organizacja TODT

Chcemy pokazać pewne zależności. A że w tym roku (ze względu na pandemię) nie było naszej autorskiej trasy RIESE VIP, postanowiliśmy "odrobić" ją w skróconej formie. Będzie obóz jeniecki Gross- Rosen, będzie siedziba organizacji Todt (pałac Jedlinka) oraz podziemne miasto Osówka.

Zapraszamy Was na podróż w przeszłość – pełną niewyjaśnionych tajemnic. Przed nami wyprawa inna od wszystkich.
Tego dnia zacnego odwiedzimy obiekty bardzo różne, aczkolwiek tematycznie ze sobą połączone.
Przed Wami obiekty powiązane historycznie II wojną światową i tematem „RIESE” oraz organizacji TODT
pobierz program
Plan w skrócie:
 • 6:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen przy pętli górczyńskiej
 • Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy (przewodnik)
  • Wiele obiektów poobozowych
  • Kamieniołomy
  • Projekcja filmu
 • Podziemne Miasto Osówka (przewodnik)
 • chwila dla głodnych i spragnionych
 • - Pałac w Jedlince (przewodnik)
  • pałac
  • replika wagonu sztabowego AMERIKA
  • Czerwony Baron- replika trójpłatowca
  • Browar w Jedlince **
 • - ok. 22:30 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
** Jeżeli czas pozwoli

Szczegółowo:

Rozpoczniemy od zwiedzania zespołu poobozowego i wystawienniczego Muzeum Gross-Rosen. To niemiecki nazistowski obóz (koncentracyjny czy pracy – dopytamy na miejscu (a to naprawdę różnica),  istniejący w latach 1940–1945 na obszarze ówczesnej III Rzeszy, nieopodal  wsi Rogoźnica (nazwa powojenna), będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec (o bardzo zróżnicowanej strukturze, typie działalności, stopniu podporządkowania obozowi-matce).
Wśród nich wymienić należy cały zespół obozów związanych z kompleksem jednej z największych wojennych budowli III Rzeszy, znanej pod kryptonimem „Riese”, znajdującej się w Górach Sowich. Budowa ta była objęta całkowitą tajemnicą, toteż w większości zatrudniono przy niej więźniów żydowskich – przeznaczonych do wymordowania. Wobec nikłych źródeł i dokumentów do dziś historycy nie są zgodni, co do przeznaczenia kompleksu „Riese”, w tym olbrzymich tuneli i korytarzy drążonych w skałach. Najważniejsze tezy mówią o nowej kwaterze Hitlera lub o olbrzymiej fabryce tajnej broni V-2.

Dalej zagościmy w niemieckiej podziemnej budowli z okresu II Wojny Światowej. Oto Podziemne Miasto Osówka będąca systemem betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę w 1943 roku, przy wykorzystaniu robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Wyrobiska są częścią kompleksu "RIESE". Kompleks Osówka jest najbardziej zaawansowanym w sensie budowlanym obiektem projektu na terenie Gór Sowich. Do zwiedzania przygotowano ok. 1700 m podziemnych korytarzy i hal kryjących historie minionych lat. W kompleksie Osówka znajduje się również jedyna w całym „Riese” praktycznie ukończona już duża hala. Jest całkowicie obetonowana z podwójnym łukowym stropem, ma 50 metrów długości, 6 m szerokości i 6 m wysokości. Największa hala w kompleksie Osówka ma 40 metrów długości, 7 metrów szerokości i aż 18 metrów wysokości! Jest to najciekawszy udostępniony kompleks wybudowany w górach Sowich.

Dzionek zakończymy wizytą w Pałacu w Jedlince na niezwykłym spotkaniu z historią. Wojny Śląskie, czasy rewolucji przemysłowej, sekrety bogatych fabrykantów, intrygi i pojedynki dworskie, ukryte skrzynie pełne skarbów oraz niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej.
Początki pałacu Jedlinka (wówczas zamku w Tannhausen), sięgają przełomu XIII i XIV wieku.  Rozkwit pałacu i uzdrowiska w tym miejscu nastąpił w XVIII wieku.
W czasie II wojny światowej w Tannhausen znajdowała się filia obozu Gross Rossen, a na terenie dóbr pałacowych oraz folwarku powstał obóz jeniecki. Pałac był wówczas utajniony i nosił kryptonim „Willa Erika”. Więźniowie z obozu pracowali w miejscowych zakładach przemysłowych oraz przy budowie podziemnej infrastruktury w Górach Sowich. Niemcy nadali podziemnym sztolniom kryptonim Olbrzym - Riese. Obecnie pałac pozostaje w rękach prywatnych, przeszedł gruntowną renowację i nabrał dawnego blasku. W pałacu można obejrzeć wystawy stałe - minerałów, historii pałacu, historii organizacji TODT, która prowadziła budowę tajnych podziemnych kompleksów Riese oraz wystawy czasowe.

W Jedlince dorzucamy zwiedzanie repliki wagonu sztabowego pociągu „Amerika”, w którym to właśnie (wagon 10 252 Bln) zapadały najważniejsze decyzje strategiczne wszystkich frontów II wojny światowej.
Zaś Browar w Jedlince stanie się doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego przygód :)


Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze).
Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy węzełki wędrowne, szykujmy wygodne buty i jedźmy :)

Cena 180 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
85 zł (wejściówki, przewodnicy,  opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy:
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne buty, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos obowiązkowe

O nas:
Jeździmy w kameralnym gronie, grupy do 16 osób.
Cenimy sobie wyśmienite towarzystwo i radosną atmosferę. Czas wypełniony zwiedzaniem po same brzegi. Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)
Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • samo kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
 • nie odpowiadamy za ewentualne zmiany cen wstępów/ biletów
 • przed wyjazdem polecamy wysłuchanie podkastu Kompleks Riese i tajne projekty techniczne III Rzeszy dostępnego tutaj

pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
 Wszystkie nasze trasy  
Wróć do spisu treści