2020-10-03 Moszna Oranska Paczkow - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
kkkk
Pałac w Mosznej – Muzeum Gazownictwa - Pałac Marianny Orańskiej


Gdzie będziemy? Co zobaczymy

 • Zamek w Mosznej- wnętrza i park (zwiedzanie z lektorem)
 • Paczków- polskie Carcassonne
  • Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
  • krótki spacer po mieście
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
DŁUGOŚĆ TRASY:
700 km
Termin:
3 października
mapa

POZOSTAŁO:
Busowiaki. Nadeszła jesień, zatem u nas rozkwit energii i mocy. Działamy pełną parą i nie ustajemy.

Przedstawiamy Wam niniejszym kolejną niesamowitą wyprawę, będącą naszym autorskim projektem, podczas której znajdziecie się w miejscach, gdzie już tylko diabeł babę posyła!

W barwach złoto- jesiennych ujrzymy między innymi Zamek w Mosznej (często pałacem zwanym). Ten disneyowski obiekt o 99 wieżach i wieżyczkach jest jedną z perełek.

Dorzucamy kolejną cudowną perłę wyprawy w postaci spotkania z niesamowitą królewną Marianną. To ona była „budowniczym” słynnego pałacu w miejscowości Kamenz (czyli Kamieniec Ząbkowicki). Była jedną z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w. Opowiemy Wam też o poznańskim wątku w pałacowej historii. Zatem uwaga, podwoje cudownego Pałacu Marianny Orańskiej staną tegoż dnia dla nas otworem. Będziecie zachwyceni!

Ponadto zagościmy w Paczkowie (polskim Carcassonne zwanym). Głównym celem paczkowskiej przygody stanie się Muzeum Gazownictwa. Miejsce niesamowite, a nawet nieco tajemnicze. Ktoś zastanawiał się kiedykolwiek skąd w naszych kuchniach bierze się gaz? Gaz miejski, gaz ziemny czy jeszcze inny? O gazie wiedzy zaczerpniemy w zabytkowej gazowni. To tu w 1901 roku uruchomiono produkcję gazu, a zużywano go głównie do oświetlania ulic oraz do przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało, obejrzymy tu show z użyciem Tuby Rubensa obrazujące emisję fali dźwiękowej za pomocą płomieni! Niessamowite!

Zapewniamy, iż wrażenia będą niezapomniane (jak zwykle z nami). Nikt nie zdąży się nudzić (jak to z nami bywa zawsze). Czy kogoś trzeba namawiać? Nie czekajmy więc. Pakujmy węzełki wędrowne i jedźmy :)
pobierz program
Plan w skrócie:
 • 6:00 wyjazd - Poznań, stacja Orlen przy pętli górczyńskiej
 • Zamek w Mosznej- wnętrza i park (zwiedzanie z lektorem)
 • Paczków- polskie Carcassonne
  • Muzeum Gazownictwa (przewodnik)
  • krótki spacer po mieście
  • chwila dla głodnych i spragnionych
 • Kamieniec Ząbkowicki - Pałac Marianny Orańskiej (przewodnik)
 • ok. 23:00 powrót do Poznania (Orlen- Górczyn)
* Kolejność zwiedzania może ulec zmianiePałac (Zamek) w Mosznej – jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zamek zamieszkanym był do końca wojny. Po wojnie losy Zamku układały się różnie - od 1972 do 2013 roku służył za budynek szpitala. Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura Zamku przyciąga rokrocznie do Mosznej rzesze turystów (w tym i nas)Paczków – polskie Carcassonne, skąd to określenie? Przekonacie się sami.
Muzeum Gazownictwa – mieści się w starych budynkach gazowni, która wybudowana w roku 1901 dostarczała gaz dla potrzeb miasta aż do połowy roku 1977, kiedy to ostatni wózek koksu został ugaszony szampanem. Obecnie teren gazowni w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.


Dalej Kamieniec Ząbkowicki i neogotycki Pałac Marianny Orańskiej. Cudowna perełka, wisienka na naszym dolnośląskim torcie. Wzniesiony z inicjatywy niderlandzkiej królewny, Marianny Orańskiej, jako jej letnia rezydencja. Jego budowa trwała 33 lata i pochłonęła równowartość trzech ton złota. Po wojnie pałac został zdewastowany, ograbiony ze wszelkich kosztowności, a na koniec podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Od 1go maja 2013 ponownie został udostępniony dla zwiedzających. Pięknieje z roku na rok coraz bardziej.Cena 170 zł zawiera:
Przejazdy, autostrady, zwiedzanie wg programu, ubezpieczenie, opieka licencjonowanego pilota
Dodatkowo płatne gotówką:
ok. 70 zł (wejściówki, przewodnicy,  opłaty  administracyjno- parkingowe)
Obiad, kawa, ciacho, lody i pamiątki - zarezerwować drugi portfelik (koszty nie wliczone)

Co zabieramy?
Picie (może termosik?), proponujemy przygotować wcześniej sznytki (trochę połazimy, zgłodniejemy). Wygodne butki, strój adekwatny do kapryśnej czasem pogody, wygodny ubiorek, kapelusz o ulubionej wielkości ronda. Nie zapominamy o foto aparacie i dowodzie osobistym. Maseczki ochronne zasłaniające usta i nos obowiązkowe

Przypominamy, w aucie jak zwykle PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

W busie gramy głównie „po polsku”, ale nie ma ograniczeń. Zainteresuj nas muzyką, której słuchasz- zabierz płyty

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www lub mail: kontakt@busemzpoznania.pl lub telefonicznie +48 573 327 881
 • samo kliknięcie „wezmę udział” nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu zamieszczonego na www.busemzpoznania.pl
 • w dobie epidemii wydarzenie realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
pobierz program
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści