2020-06-11 slowacki raj - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
slowacki raj
SŁOWACKI RAJ - góry inne niż inne


Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Zamek w Niedzicy (przewodnik)
 • Jezioro Czorsztyńskie- zapora na Dunajcu
 • Wędrówka szlakiem Sucha Bela
 • Zamek Spiski Hrad (audio-guide)
 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa — jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie
 • wędrówka po szlaku Przełomu Hornadu
 • Kláštorisko
 • Lewocza
 • wędrówka do tarasu „Tomanovsky Vyhlad”
 • Wadowice - czas na papieskie kremówki

mapa
Obejrzyj miejsca, w których będziemy na mapie google; zobacz "prawie" realnie w google earth; zapoznaj się ze zdjęciami i opisami osób, które tam były
DŁUGOŚĆ TRASY:
1500 km

POZOSTAŁO:
Termin:
11 - 14 czerwca

Słowacki Raj, to jeden z piękniejszych parków narodowych Europy.
Płaski wapienny płaskowyż został przed milionami lat pocięty wodą na głębokie kaniony tworzące niecodzienne krajobrazy. Dziesiątki kilometrów szlaków prowadzonych po omszałych ścieżkach, dnach potoków, stromych drabinach i zawieszonych mostkach stanowią dodatkową atrakcję dla turystów. Łagodne, wilgotne rześkie powietrze, obecność ośrodków sportów wodnych, a także liczne jaskinie sprawiają, iż jest to prawdziwie turystyczny RAJ.

Przez szlak prowadzą wiszące mostki, stalowe stopnie oraz drabinki. Część szlaków wiedzie wąwozami potoków oraz korytem rzeki.
W naszym zasięgu znajdą się: Sucha Bela, Kláštorisko, Tomášovský výhľad, Przełom Hornadu.
Nie zabraknie zamków: Spiski hrad i Zamek Dunajec w Niedzicy wraz z zaporą na Dunajcu.
Zwiedzimy też Dobszyńską Jaskinię Lodową i cudowne miasto - Lewoczę.

Trasy Słowackiego Raju nie wymagają specjalnego sprzętu ani umiejętności wspinaczkowych, ale przed wyruszeniem sprawdźmy, czy na pewno nie boimy się wysokości i wilgotne stópki nam niestraszne.

A tak wygląda nasz program (w wersji short)

Czwartek
 • 7:00 Wyjazd z Poznania (Plac Mickiewicza)
 • Zamek w Niedzicy (przewodnik)
 • Jezioro Czorsztyńskie- zapora na Dunajcu
 • przyjazd na miejsce noclegu w godzinach wieczornych

Piątek
 • Przyjazd na parking do Podlesoka
 • Wędrówka szlakiem Sucha Bela
 • Spiski Hrad (audio-guide)
 • Lewocza

Sobota
 • Dobszyńska Jaskinia Lodowa — jedna z najsłynniejszych jaskiń lodowych na świecie
 • wędrówka po szlaku Przełomu Hornadu
 • Kláštorisko

Niedziela
 • wędrówka do tarasu „Tomanovsky Vyhlad” *
 • Wadowice- czas na papieskie kremówki
 • ok. 23:30 przyjazd do Poznania
  * szlak może ulec zmianie
Krótki opis najważniejszych miejsc:Zamek Niedzica "Dunajec" – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie kipu – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie.Zapora wodna na Dunajcu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Dzięki niej powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu — Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, spowodowała, iż burzliwy Dunajec, który przez wieki był naturalną granicą pomiędzy Polską a Cesarstwem Austro — Węgierskim, został zatrzymany na wysokości miejscowości Niedzica, a w efekcie utworzone zostało sztuczne Jezioro Czorsztyńskie. Największą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna. Posiada wysokość 56 metrów, jest długa na ponad 400 m i szeroka w koronie na 7 m.


Szlak Sucha Bela, to szlak prowadzący wzdłuż potoku, wiedzie nas atrakcyjnymi wiszącymi mostkami i trawersuje przez pionowe skały nad nurtem rzeki. Przejście umożliwiają stalowe stopnie "stupaczki" i łańcuchy. Strome progi skalne pokonujemy po drabinach - niektóre mają kilkanaście metrów. Kulminacyjnym punktem wąwozu jest Misowy Wodospad. Ma 29,5 metra, czym najpierw przybyszy oszałamia, a potem lekko przeraża, gdy odkrywają, że jedyną drogą pod górę jest drabina przytwierdzona do skały.
Sucha Bela jest to najczęściej uczęszczany szlak w Słowackim Raju.


Kláštorisko. Tu, w centrum Słowackiego Raju na polanie Kláštorisko, 744 m n.p.m, pojawi się chwila odpoczynku. W przeszłości znajdowała się tam osada zakonna oraz mały gród zwany castrum Lethon ("zamek letański"). W 1923 roku utworzono tu pierwsze schronisko turystyczne. Polana ta stanowi główny węzeł szlaków turystycznych. Swój początek ma tu również potok Kláštorská roklina, który uchodzi do Hornadu.
Przełom Hornadu należy do najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków w środkowo-wschodniej Słowacji. Odwiedzający ten zakątek turyści, mają do pokonania wiszące mosty, drewniane kładki oraz metalowe stopnie, zamocowane na skałach, a całość ubezpieczona jest łańcuchami. Prawie cały odcinek tego szlaku jest objęty ochroną w ramach rezerwatu przyrody.

Tomášovský výhľad, to skalna galeria na południowym stoku Ludmanky z widokiem na Przełom Hornadu, dolinę Białego Potoku oraz Tatry Wysokie. Pod skalnym tarasem w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznego szlaku znajduje się jaskinia "Michalova džura". Tomášovský výhľad jest stałym miejscem ćwiczeń górskiej wspinaczki i zawodów. Trasa wycieczki prowadzi wzdłuż szlaku, na którym znajdują się: kładki mostki, łańcuchy, schodki i drabinki. Dalsza część trasy prowadzi po wygodnych drogach leśnych i chodnikach. Atrakcyjne jest zwłaszcza przejście przez średnią część Przełomu Hornadu w kierunku Kláštoriska.


Spiski Hrad (Zamek Spiski), to niesamowity i monumentalny zabytek jedyny w swoim rodzaju w Europie. Góruje nad okolicą na powierzchni 4 ha i jest jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. Wraz z okolicznymi zabytkami średniowiecznymi jak Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie i Kościół Żehra jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Na zamku mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego o historii zamku, o broni średniowiecznej i prawie feudalnym.Dobszyńska Jaskinia Lodowa należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie, a od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody. Wejście do niej jest na północnym zboczu góry Ducza usytuowane na wysokości 969,5 m. Jaskinia osiąga długość 1483 m, a udostępnionych dla zwiedzających jest 515 m. Korytarze i sale jaskini od otworu wejściowego opadają, co w połączeniu z północnym położeniem jaskini, umożliwia w zimowym czasie opadanie zimnego powietrza i całkowite ochłodzenie pomieszczeń.
Jaskinia ma kilka zadziwiających części, między które należą zlodowaciała Mała i Wielka Sala, Ruffiniego koridor i Komora Zawalona (Zrútený dóm). Pozbawione lodu części nazywają się Sala Kroplowa i Biała, Komora Sucha, Kroplowa Piwnica i Piekło. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5 °C. W słoneczny dzień zwiedzający zejdzie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi, a objawi się w lodowym królestwie zimna i doskonałych dzieł, wytworzonych przez matkę przyrodę.


Lewocza — zabytkowe miasto Spisza. Starówka w Lewoczy opasana okazałymi murami stanowi zachwycającą enklawę, w której czas stanął w miejscu. Wśród wielu wspaniałości miasta na szczególną uwagę zasługują: piękny rynek z kilkudziesięcioma kamienicami XV I XVI wiecznymi, ratusz oraz kościół św. Jakuba z unikalnym wysokim (18.6m) gotyckim ołtarzem dziełem mistrza Pawła.
Cena: 670 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, noclegi, opieka pilota, ubezpieczenie oraz słowackie ubezpieczenie wypadkowe (górskie na szlaku — HZS).
Dodatkowo płatne gotówką: wejściówki, przewodnicy, opłaty administracyjno-parkingowe (20 zł i 35 EUR)
Zabrać też sakiewkę (zawartość wedle uznania): posiłki, pamiątki, piwo, kawa i lody

Noclegi: VRBOV- Penzión, pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wyposażona wspólna kuchnia. Lodówki w pokojach. Możliwość śniadań i obiadokolacji (bufet). Spa i centrum odnowy biologicznej w pensjonacie. Restauracja, sklepy.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następne. Albowiem zamierzamy uruchomić busowy gril, zabierzcie cosik na ruszt (co sami lubicie). Nieopodal sklepy, możemy bywać. Śniadania i sznytki na szlak sporządzamy we własnym zakresie. Wieczorkiem grilujemy. W pensjonacie możliwość wykupienia śniadań i obiadokolacji. Obowiązkowo ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz. Wygodne i porządne buty (najlepiej traperki oraz obuwie na zmianę), czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie i ładowarce do akumulatorów oraz wodoszczelnym pokrowcu na telefon i aparat. Dowód osobisty (paszport), chętnie EKUZ

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Pamiętajcie w aucie gramy (najchętniej polskie wszech- przeboje), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też. Jeśli ktoś skrępowany (choć to niemożliwe) mruczy sobie pod nosem. Jeśli Waszą wolą brak śpiewu — będzie ciężko, ale jakoś damy radę (no, chyba że nie damy).

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy: formularz na www / kontakt@busemzpoznania.pl / Tel +48 573 327 881
 • kliknięcie „wezmę udział” na fb nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu dostępnej na stronie www.busemzpoznania.pl
 • z uwagi na górski charakter wycieczka niezalecana dla dzieci poniżej 14 roku życia
 • nie odpowiadamy za zmianę cen wstępów w trakcie sezonu.
 • na Słowacji obowiązującą walutą jest EUR
 • przypominamy o obowiązku posiadania dokumentu stwierdzającego tożsamość podróżującego — paszportu lub dowodu osobistego. Obowiązek ten dotyczy również dzieci. Legitymacja szkolna/ emerycka NIE JEST dokumentem stwierdzającym tożsamość za granicą.
 • wskazanym jest zabrać kartę EKUZ (wyrobić w NFZ bez opłat)
 • w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych program wycieczki może ulec zmianie
 • należy pamiętać o naładowanej baterii w telefonie i włączonym roamingu
 • konieczne wygodne obuwie i ubiór dostosowany do prognozowanych warunków pogodowych i w odwiedzanych miejscach.

Foto galeria ze Słowackiego Raju - tutaj
Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści