2020-05-16 bastei - Busem z poznania - wyprawy inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
bastei
SAKSONIA SZWAJCARSKA Z BASTEI – the Best of


Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Twierdzę Königstein (jedna z największych budowli tego typu w Europie)
 • Formacja górska - Bastei (najczęściej fotografowane miejsce w tym obszarze geograficznym)
 • Manufaktura porcelany - Miśnia (nic dodawać do tych dwóch słów nie trzeba)
 • Zamek Albrechtsburg - Miśnia (najbardziej wyeksponowany zamek (połączony z katedrą) w okolicy)
 • Zwinger - Drezno (pałac barokowy z niesamowitą Galerią Obrazów Starych Mistrzów)
 • Drezno i spacer starym miastem - z oprowadzaniem (Drezno -miasto najmłodszych zabytków)
 • Wieczorny spacer starówką Görlitz (obowiązkowe przypomnienie - Bękarty Wojny i Tarantino)
mapa
Obejrzyj miejsca, w których będziemy na mapie google; zobacz "prawie" realnie w google earth; zapoznaj się ze zdjęciami i opisami osób, które tam były
DŁUGOŚĆ TRASY:
1100 km

POZOSTAŁO:
Termin:
16 - 17 maja

Drogie Busowiaki. Saksonia zachwyciła nas już dawno, a sama Basteja - skalne ostańce ponad doliną Łaby, to najczęściej fotografowane miejsce w tym rejonie. Skoro Basteja, to oczywiście zobaczymy Twierdzę Königstein, jedną z największych twierdz Europy. Görlitz, to nasz dodatkowy punkt. Zaś Drezno i Miśnię połączymy ze sobą w jednym dniu. Przekonacie się, że naszą miłość saksońska, w którą chcemy Was wtajemniczyć nie jest bezpodstawną. A jak śpiewał Wiesław Michnikowski „…jeżeli kochać, to nie indywidualnie…”. Stwórzmy team zakochanych :)

Nie czekajcie, nie zastanawiajcie się, pakujcie walizki i w drogę!

A tak wygląda nasz program (w wersji short)

Sobota:
 • 5:30 wyjazd z Poznania (plac Mickiewicza)
 • Twierdza Königstein
 • Bastei - kamienny most
 • Zamek Neurathen - ruiny
 • Görlitz- miasto zabytków
 • przyjazd na nocleg wieczorową porą

Niedziela:
 • Miśnia
  • Manufaktura Porcelany (film, warsztaty, zwiedzanie)
  • Zamek Albrechtsburg
  • Katedra *
  • Spacer z opowieścią
 • Drezno
 • Zwinger
 • oraz spacerem:
  • Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny
  • Hofkirche - kościoł katolicki
  • Tarasy Bruhla
  • Opera Sempera
  • Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß)
  • porcelanowy obraz – orszak książęcy
 • powrót do Poznania ok. godz 23:00 (plac Mickiewicza)
* w zależności od możliwości czasowych
Krótki opis najważniejszych miejsc:

Miśnia - Zamek Albrechtsburg - późnogotycki, najstarszy zamek rezydencyjny w Niemczech, wznosi się wysoko nad malowniczą doliną Łaby. Wybudowany w XV wieku uważany jest za najstarszy tego typu zamek w Niemczech. Zamek stał się w 1710 r. miejscem narodzin Miśnieńskiej Manufaktury Porcelany, a zatem pierwszą fabryką porcelany w Europie.Państwowa Manufaktura Porcelany - "białe złoto", czyli porcelana, z charakterystycznym symbolem "skrzyżowanych Niebieskich Mieczy" nadało Miśni rangę światową i do dziś przysparza miastu splendoru. Z całego świata przyjeżdżają turyści, aby w warsztatach Państowowej Manufaktury Porcelany rzucić okiem za kulisy tego ponad 300-letniego rzemiosła.Przyjazd do Drezna i początek fazy bezdechu (w końcu zaparty dech zobowiązuje) podczas zwiedzania miejsc przepięknych. Ważnym jest dla nas fakt, iż centrum Drezna zawiera wszystko co piękne, sławne i ciekawe. A tam nasze punkty „the best of”. i w dodatku położone blisko siebie.
Zwinger, to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.
Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny w Dreźnie jest to jeden z najbardziej znanych zabytków protestanckiej architektury sakralnej w Europie (późny barok z elementami klasycyzmu).
Hofkirche - kościoł katolicki. To tzw Kościół Dworski, jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.
Opera Sempera mieści się w jednym z najbardziej renomowanych i najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. Jego poprzednikiem był Teatr Dworski, wybudowany w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera.
Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej. Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami /z zewnątrz/.

Twierdza Königstein - króluje na wysokości 247 metrów nad poziomem Łaby i składa się z ponad 50 imponujących budynków o przeznaczeniu wojskowym z okresu renesansu, baroku i XIX wieku. Do tego dochodzi rozległy park, który sprawia, że pobyt na twierdzy jest naprawdę przyjemny. Powierzchnię twierdzy można porównać do 13 boisk piłki nożnej!
Zaczątkiem twierdzy był XIII wieczny czeski zamek. Następnie zamek przejęli Sasi i pełnił on funkcję fortecy granicznej. Stopniowo był powiększany aż do czasów napoleońskich, gdy twierdza straciła znaczenie strategiczne i powstało w niej najlepiej strzeżone więzienie w Saksonii.
Jako twierdza, nigdy nie została zdobyta. Przysłużyła się również w czasach II wojny światowej, gdyż w jej czeluściach ukryto skarby drezdeńskich dzieł sztuki.
Twierdza ma również polskie akcenty za sprawą Augusta II Mocnego, elektora saskiego i króla polskiego. W czasie swojego panowania wielokrotnie przebywał w Königstein, gdzie przyjeżdżał z całym dworem i oddawał się wielogodzinnym hulankom. I trzeba pamiętać, że oficerowie, którzy nie chcieli z nim pić, byli surowo karani!
Zwiedzanie chętnie rozpoczniemy i zakończymy zjazdem przymocowaną do skały windą panoramiczną.

Bastei jest jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w Szwajcarii Saksońskiej.
Słynny most jest połączony z wieloma punktami widokowymi. Jednym z nich są pozostałości po Zamku Neurathen, skąd zobaczyć można prawy brzeg Łaby. Poza tym turyści odwiedzają także punkty Ferdinandstein oraz Kleine Gans. Most Bastei stanowi ważny węzeł szlaków. Znajdujący się u podnóża szczytu teatr na świeżym powietrzu może pomieścić 2000 osób. Co roku odbywa się tutaj kilkadziesiąt różnorodnych występów lub przedstawień. Schodząc szlakiem w kierunku Łaby, turyści odwiedzają również Amselsee - niewielkie jezioro, znajdujące się w dolinie rzecznej, w okolicach miasta Rathen.
Spacer pośród tych niesamowitych form skalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy nie tylko miłośnika górskich wycieczek!

Görlitz- jako jedno z niewielu niemieckich miast zachowało swoją przedwojenną architekturę z racji, że nie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Dzięki temu dzisiaj, spacerując ulicami miasta, oglądamy arcydzieła architektury gotyckiej, renesansowej, barokowej, aż po secesję! Rzut oka na każdy z tych budynków, zajrzenie do każdej klatki schodowej czy na każde podwórze stanowi ciekawostkę. O cudowności miasta wiedzą też w Hollywood i filmowcy tłumnie przyjeżdżają doń. by kręcić kolejne wielkie filmy. Quentin Tarantino kręcił tu sceny do Bękartów wojny, Wes Anderson Grand Budapest Hotel, a filmowy Berlin w Lektorze to w rzeczywistości również Goerlitz. Poszwendamy się odwiedziwszy najpiękniejszy rynek (acz są dwa rynki). Rynek Dolny (Untermarkt) nie jest duży, a jednak jest jednym z najpiękniejszych placów miejskich. Prócz renesansowych i barokowych kamienic, znajdują się tu dwa ratusze – stary, z przepięknymi renesansowymi schodami i nowy, Waga Miejska, czyli miejsce, gdzie w średniowiecznych miastach ważyło się towary i fontanna Neptuna. Na koniec porozkoszujemy się klimatem niespiesznie popijając kawkę.
Cena: 370 zł
W cenie: przejazdy, noclegi, autostrady, ubezpieczenie, opieka pilota.
Dodatkowo płatne: wejściówki, warsztaty i przewodnicy (ok. 50 EUR) oraz opłaty administracyjno parkingowe (10 EUR)
Ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety) - dodatkowo (wedle uznania).

Nocleg: Zgorzelec. Pokoje 2 - 3 osobowe, łazienki na korytarzu.
Do wspólnego biesiadowania mamy pokój telewizyjny, możliwość dokupienia śniadań. Na miejscu restauracja.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na pierwszy dzień oraz produkty do kanapek na następne. Są czajniki elektryczne i kubeczki. Sugerujemy talerzyk i sztućce oraz kawę czy herbatę. Zapewne mały termosik na całodniowe spacerowanie nie będzie zbędnym balastem. Wygodne buty, czapeczka (ewentualnie chusteczka „nagłowna”), polar, kurtka. Po ostatnich wyprawach dodajmy jeszcze okulary (różowe) na słonko. Oczywiście o akcesoriach higienicznych i ręczniku pamiętamy i ciuszkach na przebranie, może piżamka, klapeczki (chyba, że ktoś nie potrzebuje). Nie zapominamy o foto aparacie. Aha, i chusteczki do ocierania potu z czoła ;) (taki żarcik - nie upocimy się przecież). Wieczorową porą nawiedzimy Biedronkę.
Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym.

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz uciszyć nasz śpiew - weź knebel (względnie zatyczki do uszu). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)

Informacje małym druczkiem:
 • zapisy formularz zgłoszeniowy na stronie www, mail lub telefonicznie +48 573 327 881
 • samo kliknięcie „wezmę udział” na fb nie oznacza rezerwacji miejsca
 • wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu umieszczonego na naszej stronie www.busemzpoznania.pl


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści