2020-04-25 drezno - Busem z poznania - wycieczki inne niż inne

logo busemzponania
Przejdź do treści
drezno
Drezno - dzień w królewskim mieście

mapa
Co zobaczymy, Gdzie będziemy

 • Drezno
  • Zwinger — zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie- wchodzimy i zwiedzamy wszystkie 3 galerie (Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Salon Matematyczno-Fizyczny oraz wyjątkowa Kolekcja Saskiej Porcelany)- wewnątrz
  • Muzeum Transportu i Komunikacji - wewnątrz
 • oraz spacerem:
  • Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny- wewnątrz
  • rynek z pomnikiem Marcina Lutra
  • Hofkirche - kościoł katolicki
  • Tarasy Bruhla
  • Opera Sempera
  • Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß)
  • porcelanowy obraz – orszak książęcy

POZOSTAŁO:
DŁUGOŚĆ TRASY:
800 km
Termin:
4 kwietnia

Drogie Busowiaki. Wracamy do miasta, które pokochaliśmy od pierwszego ujrzenia. Owe miasto Dreznem się zowie, a i często obdarza się je mianem Florencji nad Łabą. Tą wyprawą przekonacie się, iż nasze drezdeńskie zakochanie nie jest bezpodstawnym.

Naszą eskapadę okrasimy też mega gratką dla fanów wszech-techniki (i nie tylko). Zwiedzimy Muzeum Transportu i Komunikacji mieszczące się w imponującym renesansowym gmachu, w którym w XVI wieku mieściły się królewskie stajnie i powozownia. Na dwóch piętrach, na powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono eksponaty związane ze wszystkimi czterema dziedzinami transportu. W środku czekają wystawy dotyczące wszystkich gałęzi transportu i komunikacji, unikatowe modele, oryginały, prawdziwe perełki dla fanów motoryzacji, żeglugi, koleji i zdobywania przestworzy! Odwiedzimy działy: Szyna, Powietrze, Ulica i Woda. Dla każdego coś miłego.
Nie zapomnijcie o zwiedzaniu perełki dreźnieńskiej, a mianowicie barokowej Galerii Zwinger. Tu oprócz Zbiorów Porcelany i Salonu Matematyczno-Fizycznego, znajduje się część główna, a mianowicie Galeria Obrazów Starych Mistrzów (trzy galerie w jednym bilecie). Galeria ta, to jedna z ważniejszych galerii malarstwa w Europie (obok Luwru czy Ermitażu).

Wnizujcie wygodne buty, albowiem zwiedzanie miasta odbędzie się metodą „nożną”, nie z okien busa ;) My nie chodzimy na łatwiznę :-) My chodzimy :-)

Plan:

 • 5:30 wyjazd z Poznania (Plac Mickiewicza)
 • Drezno
  • Zwinger — zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie- wchodzimy i zwiedzamy wszystkie 3 galerie (Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Salon Matematyczno-Fizyczny oraz wyjątkowa Kolekcja Saskiej Porcelany)- wewnątrz
  • Muzeum Transportu i Komunikacji - wewnątrz
 • oraz spacerem:
  • Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny- wewnątrz
  • rynek z pomnikiem Marcina Lutra
  • Hofkirche - kościoł katolicki
  • Tarasy Bruhla
  • Opera Sempera
  • Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß)
  • porcelanowy obraz – orszak książęcy
 • chwila na indywidualne „chłonięcie” niepowtarzalnej atmosfery miasta
 • powrót do Poznania ok. godz 23:59  (Plac Mickiewicza)
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Przyjazd do Drezna i początek fazy bezdechu (w końcu zaparty dech zobowiązuje) podczas zwiedzania miejsc przepięknych. Ważnym jest dla nas fakt, iż centrum Drezna zawiera wszystko, co piękne, sławne i ciekawe. A tam nasze punkty „the best of” i w dodatku położone blisko siebie.

Zwinger, to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.
Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny w Dreźnie jest to jeden z najbardziej znanych zabytków protestanckiej architektury sakralnej w Europie (późny barok z elementami klasycyzmu).
Hofkirche — kościoł katolicki. To tzw Kościół Dworski jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii.
Opera Sempera mieści się w jednym z najbardziej renomowanych i najpiękniejszych gmachów operowych na świecie. Jego poprzednikiem był Teatr Dworski, wybudowany w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera.
Rezydencja Wettynów (niem. Residenzschloß) – zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej. Obecny zamek ma 800-letnią tradycję. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami /z zewnątrz/.

Kolejnym punktem stanie się niesamowite Muzeum Transportu i Komunikacji mieszczące się w imponującym renesansowym gmachu, w którym w XVI wieku mieściły się królewskie stajnie i powozownia. Podczas pamiętnego bombardowania Drezna w lutym 1945 przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie Johanneum bardzo ucierpiało, zostało jednak w czasach NRD odbudowane. Siedzibą Muzeum Transportu i Komunikacji jest od 1960 roku. Tutaj znajdują się unikatowe modele samochodów, prototyp roweru, pierwszy niemiecki samolot pasażerski z silnikiem turboodrzutowym czy ciekawostki takie jak strój do jeżdżenia na rowerze dla dam i budka dróżnika kolejowego. Poznajemy też biografie wynalazców. Nie pogardzimy też innymi eksponatami m.in. obiektami latającymi, od balonów, przez bombowce po współczesne samoloty pasażerskie. „Będzie pani zadowolooona” :-)

Cena: 180 zł
W cenie: przejazdy, autostrady, organizacja, opieka pilota, ubezpieczenie.
Dodatkowo płatne gotówką: wejściówki ok. 30 EUR (wejściówki, przewodnicy, opłata administracyjno- parkingowa)
Ponadto: ewentualne „kieszonkowe” (kawa, jedzenie, lody, pamiątki, toalety) wedle uznania.

Co zabieramy?
Tradycyjnie sznytki na drezdeński dzionek. Ulubiona nalewka lub inny podobny rozgrzewacz, nie zawadzi. Zapewne mały termosik na całodniowe spacerowanie nie będzie zbędnym balastem. Wygodne buty, czapeczka, polar, kurtka. Nie zapominamy o foto aparacie. Aha, i chusteczki do ocierania potu z czoła — taki żarcik — nie upocimy się przecież
Dowód osobisty jest „gadżetem” obowiązkowym. Karta EKUZ bardzo wskazana. Waluta obowiązująca: EUR.

Przypominamy, z nami zawsze PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Pamiętajcie w aucie gramy po polsku (z płyty, oczywiście), aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też (no dobrze, powiedzmy, że podśpiewujemy). Chcesz uciszyć nasz śpiew - weź knebel (względnie zatyczki do uszu). Chcesz nas zainteresować ulubioną swą muzyką? Nie ma sprawy, zabierz płyty :)

Informacje małym druczkiem:
- zapisy: formularz zgłoszeniowy na www / mail: kontakt@busemzpoznania.pl / Tel +48 573 327 881
- samo kliknięcie „wezmę udział” na fb nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu umieszczonego na naszej stronie www.busemzpoznania.pl


Opinie o nas i naszych wyprawach
opinia
opinia
opinia
komentarze z fb
komentarze z fb
komentarze z fb
Wróć do spisu treści